Népszerűbbek lettek a pandémia alatt a szakirányú továbbképzések

Mediátor, business és team coach, újmédia grafikus – az elmúlt években ezek voltak a legnépszerűbb felnőtteknek szóló szakirányú, vagy más néven másoddiplomás továbbképzések. A két-, illetve három féléves, egyetemi szintű képzésekkel a felsőoktatás gyorsan reagál a munkaerőpiaci igényekre, az oktatás pedig gyakorló szakemberek bevonásával történik. Nem véletlen, hogy a pandémia okozta változások a hasonló képzésekre jelentkezők számában is megmutatkoztak: a munkaadók a válsághelyzetre sok helyen a továbbképzés lehetőségének felajánlásával reagáltak.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy-egy specifikus szakterületen való elmélyedésre kínálnak jó lehetőséget a szakirányú továbbképzések, melyekre már diploma birtokában, jellemzően a munkaerőpiacon eltöltött néhány év után jelentkeznek a hallgatók. Sokszor a cégek fizetik be a munkatársakat, hogy tovább képezzék őket egy hiányterületen, de vannak, akik egy saját vállalkozás indításának tervével iratkoznak be a kurzusokra.

A cél sok esetben pedig az, hogy a menedzserek jobban megértsék az általuk koordinált terület szakmai szempontjait vagy, hogy a szakértők menedzsment-tudásra tegyenek szert – így a speciális, két-három féléves képzések hidat képezhetnek a szakmai és vezetői munkaterületek között.

A járvány megáltoztatta a kompetenciákat (Fotó: Pixabay)

A képzések a gyakorlatra fókuszálnak: az oktatók jellemzően tapasztalt, gyakorló szakemberek, akik valós képet tudnak adni a piacról. A szakirányú továbbképzések előnye tehát, hogy a tartalom mindig aktuális: a kurrens, felkapott, hiányszakmaként felmerülő területekre a felsőoktatás e szegmense tud a leggyorsabban reagálni. Azaz, ha valamelyik szakmában megújuló tudásra van szükség, vagy éppen hiány tapasztalható a munkaerőpiacon, arra gyorsan, az alap- és mesterképzésekre jellemző hosszadalmas tervezési és jóváhagyatási folyamat nélkül is megújulhat a követelményrendszer, vagy új képzés indulhat.

A Budapesti Metropolitan Egyetem adatai szerint 2019-ről 2021-re, azaz a pandémia alatt másfélszeresére nőtt az ilyen képzéseken tanuló hallgatók száma. Az otthon töltött idő alatt felértékelődött a továbbképzés, a tanulás jelentősége, amit a HSZOSZ kutatása is alátámaszt.

A felmérés eredményei szerint a koronavírus-járvány következtében a kompetenciák jelentősége átértékelődött, amire a cégek a szervezetfejlesztés eszközeivel, például a munkavállalói képzés lehetőségének felkínálásával, az önfejlesztés támogatásával reagáltak. Ennek a következménye lehet az is, hogy a munkáltatók által finanszírozott hallgatók száma 2020-ban volt a legnagyobb. A jelentkezők átlagéletkora 2021-ben 37 év volt, a képzések a 25-45 éves korosztályban, a nők körében a legnépszerűbbek. Valamennyi továbbképzés közös jellemzője, hogy a megszerezhető tudás nemcsak válságálló, de egyúttal megtérülő befektetés is.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo