Magyarország az Európai Unió második-harmadik legszegényebb országa

A magyar gazdaság mintegy 30 százalékkal teljesített alul a lehetőségeihez képest, hangzott el többi között az Egyensúly Intézet „Magyarország 2030” címmel tartott konferenciáján. Az önmagát Magyarország független agytrösztjeként meghatározó intézet eseményén neves szakértők vettek részt.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt évek konjunktúrája ellenére is gazdasági felzárkózásunk az egyik leglassabb volt az újonnan csatlakozott országok mezőnyében. Az elmúlt bő másfél évtizedben a magyar gazdaság mintegy 30 százalékkal teljesített alul a lehetőségeihez képest - mondta Boros Tamás az Egyensúly Intézet igazgatója. Megjegyezte, több narratíva is ismert a gazdaság teljesítőképességéről a hazai közbeszédben, „ám arról kevésbé beszélünk, hogy az Európai Unió második-harmadik legszegényebb országa vagyunk. A problémáink jelentős részét viszont csak akkor tudjuk megoldani, ha van több pénzünk.” Hazánknak csak akkor van esélye kimozdulni a középszerűség csapdájából, ha hatékonyan ki tudja használni a meglévő erőforrásait és belátható időn belül sikerül megközelítenie saját tényleges növekedési lehetőségeinek határát.

Kulcskérdés, hogy mi legyen az euró bevezetéssel. Kép:Pixabay

Az euró magyarországi bevezetéséről: Zsiday Viktor befektetési tanácsadó úgy vélte, a jelenlegi volatilitás mellett meggondolandó, hogy pár éven belül bevezessük-e a közös valutát, hiszen Görögországban és Németországban teljes más értéke van 1 eurónak. Urbán László közgazdász, az agytröszt tanácsadó testületének tagja azt húzta alá, hogy a pénzünk ne legyen a gazdaságpolitika játékszere, vagyis egy kormány adott esetben ne a forint értékével ellensúlyozza saját intézkedéseinek következményeit.

Zsiday Viktor befektetési szakember a hazai gazdaság átalakítását egy 2 százalékos GDP-arányos átcsoportosítással kezdené, ennyivel bővítené az oktatási büdzsét, ezen túlmenően pedig alaposan felgyorsítaná a hazai csődeljárási folyamatokat. Urbán László a gazdaságfejlesztési pályázatokon elkölthető pénzek becsatornázásán változtatna, míg a MET Holding elnöke, Lantos Csaba új megállapodást kötne a munkaadókkal, kivezetné a szociális hozzájárulási adót, továbbá 20 éves gyorsvasút-fejlesztési programot indítana.

A konferencián kiemelt figyelmet kapott az orosz-ukrán konfliktus közvetlen és hosszú távú hatásainak kérdésköre is. Urbán László biztosra vette, hogy a háború megváltoztatja az EU energiapolitikáját, az energia ára nagyon meg fog emelkedni, és ez az inflációt is sok évre megdobja. Ezt megerősítette Zsiday Viktor, hozzáfűzve, a magas infláció az átlagosnál erőteljesebben sújtja majd a magyar gazdaságot. Az álom, hogy Ukrajna Európa éléskamrája legyen, szertefoszlani látszik. Lantos Csaba úgy vélte, ha véget érnek a harcok, a magyar döntéshozóknak érdemes elgondolkozni, hogy mezőgazdasági termelést vigyünk Ukrajnába, esetleg befektessünk a korábban roppant erős alumíniumipari kapacitásokba. Az európai energiapolitika átalakulására térve kijelentette: ha Németország újra akarja indítani nukleáris erőműveit, 1,5-2 évbe is beletelhet, amíg legyártják az ehhez szükséges üzemanyagcellákat.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo