Oktatás cikkek


Személyre szabott röghöz kötés

Személyre szabott röghöz kötés 

Mostanra minden fronton egyértelmű: 2016 a cégek számára a munkaerőhiányról fog szólni. A vállalatok közötti küzdelem ráadásul európai szintre emelkedik, hiszen a magyar bérszínvonal most már nemcsak a magyar terméket teszi vonzóvá – valójában csak eladhatóvá –, hanem a munkaerőt is elvándorlásra ösztönzi. A béremelés egy ponton túl kigazdálkodhatatlan. Mi az, ami segíthet?
Eljött az igazság pillanata a felvételizőknek

Eljött az igazság pillanata a felvételizőknek 

Még néhány óra, és kiderül, hogy hol húzták meg idén a ponthatárokat a felsőoktatási felvételi során. Idén 111 ezernél is többen izgulhatnak, hogy sikerül-e bekerülniük a vágyott szakra. Azoknak sem kell elkeseredniük azonban, akik kimaradnak, ha időben jelentkeznek, még változatlan feltételekkel vehetnek részt OKJ-s képzéseken, melyekkel nemcsak piacképes szakmákat sajátíthatnak el, hanem akár pluszpontokhoz is juthatnak egy esetleges későbbi felsőoktatási jelentkezésnél.
Pár hónap alatt tanulhat sikerszakmát bárki

Pár hónap alatt tanulhat sikerszakmát bárki 

Sokan iratkoznak be 2-4 hónapos, gyorstalpaló programozó kurzusokra, nemcsak a Szilícium-völgy környékén. Barack Obama ezeket a kódoló kurzusokat belépőjegynek nevezte a középosztálybeli léthez.
Keddig lehet igényelni a diákhitelt

Keddig lehet igényelni a diákhitelt 

Május 17-ig adhatják le hiteligénylési kérelmüket a Diákhitelre jogosult hallgatók. Aki kifut a határidőből, legközelebb csak a 2016/2017-es őszi tanévben juthat pénzhez.
Gyerekbank hitelez a 10 éves a üdítőmogulnak

Gyerekbank hitelez a 10 éves a üdítőmogulnak 

Csodagyerekek nemcsak a művészetben, a showbizniszben és a tudományban vannak. Az üzleti életben is felbukkannak. A coloradói Jack Bonneau 10 évesen már limonádéértékesítő hálózatot épít.
Az informatikusok lesznek a jövő celebjei

Az informatikusok lesznek a jövő celebjei 

Nemcsak az idei év, de az elkövetkező évek munkaerőpiacának is az informatikusok lesznek a sztárjai. A technológia fejlődése ugyanis alapjaiban rendezi át a cégek munkaerőigényét.
Mind megfizetjük a tanulatlanság árát

Mind megfizetjük a tanulatlanság árát 

Milyen következményekkel jár, ha a szegénységben élő fiatalok megfelelő képzés hiányában nőnek fel? Megfelelő oktatás nélkül nem lehet kitörni a szegénységből és ez az egész országnak káros, hosszú távon mindannyian megfizetjük az árát.
Az autóiparban sincs kolbászból a kerítés

Az autóiparban sincs kolbászból a kerítés 

A nagy autógyártók és beszállítók hosszútávra rendezkedtek be Kelet-Közép-Európában: az elkövetkező időszakban növekedéssel, munkaerő-bővüléssel és innovációs-technológiai beruházásokkal számolnak. Míg a régió elsősorban az alacsony bérek és a képzett munkaerő miatt vonzó, a legnagyobb kihívást a bizonytalan jogi háttér és az oktatási rendszer jelentik.
Alapvető készségek hiányoznak a fiataloknál

Alapvető készségek hiányoznak a fiataloknál 

A felsőoktatásba jelentkezők alig fele szerez diplomát, ennek oka csak részben az, hogy itthon nem megfelelő a kompetenciák felmérése. Nagyobb baj, hogy a hazai oktatásból teljesen hiányzik azoknak a készségeknek a fejlesztése, amelyekre a munkaerőpiacon egyre nagyobb az igény.
Több pénzt és türelmet jelent a jobb oktatás

Több pénzt és türelmet jelent a jobb oktatás 

Növelik a cég termelékenységét és többet keresnek azok, akiknek magas az IQ-ja- derül ki egy kutatásból. De hol vannak a legképzettebb és legpiacképesebb munkavállalók? Sajnos nem nálunk: Magyarország csak a munkanélküli főiskolai diplomások magas számával került fel az egyik toplistára. Pedig az egész gazdaság jobban járna ha több figyelmet és pénzt fektetnénk az oktatásba.

Huszonöt év, és nincs egyenlőtlenség? 

A digitális technológiákat könnyedén alkalmazó női munkaerő hozzájárul a nemek közötti különbségek csökkenéséhez a munkahelyeken. A digitális tájékozottság, annak mértéke és az, hogy az emberek milyen újabb technológiákat tanulnak meg és használnak, hogy a munkájukban minél tájékozottabbak és hatékonyabbak legyenek, kulcsfontosságú a nemek közötti egyenlőség eléréséhez.

Megkezdődött a szemléletváltás 

2016-ban nagy változások elé néz a képzési piac. Befolyásolja az új felnőttképzési törvény, a várva várt uniós pályázati források kiírása, valamint a cégek szemléletváltása. Piroska Tímea, az Antener Kft. ügyvezető igazgatója szerint ugyanis egyre többen költenek saját forrásból is a munkavállalóik nyelvi képzésére.

Külföldre menne a diákok fele 

A felvételiző diákok közel fele szeretne külföldön is tanulni, és tavalyhoz képest duplájára nőtt azok száma, akik a teljes képzést külföldön végeznék el, vagy részképzéssel, ösztöndíjjal utaznának külföldre – derült ki egy friss kutatásból.

Gyerek után vissza a munkába? Inkább irány az iskolapad 

Az álláskereső kisgyermekes anyukák munkaerő-piaci kilátásaikat tekintve – a nyugdíj előtt állókhoz és a pályakezdőkhöz hasonlóan – nehéz helyzetben vannak, ezért sokan inkább azt a lehetőséget választják, hogy visszaülnek az iskolapadba.

Szvingőrület 

Hazánkban is egyre menőbb a retro, ennek pedig egyik legjobb példája, hogy újra reneszánszukat élik olyan táncok is, amelyeket csaknem egy évszázaddal korábban roptak. Ilyen például a 30-as években járt lindy hop, amely az egyik legismertebb szving tánc a világon. Ezt a trendet lovagolták meg a Swingtime Budapest tánciskola alapítói.

Jó előre kell tervezni, és meglehet a 235 ezer nettó 

Nem elérhetetlen az áhított bér a pályakezdők számára a Metropolitan Főiskola szerint, hiszen jó esetben egy karrier nem a diploma kézbevételével kezdődik. Viszont érdemes már jó előre eltervezni, hogyan akarunk érvényesülni.

Az átlagbér háromszorosát szeretnék a diákok 

A fiatalok számára már az első munkahely kiválasztásánál is a legfontosabb szempont a magas fizetés: 235 000 forintos nettó bért már elfogadhatónak tartanak, de kifejezetten elégedettek átlagosan 350 000 forint körüli összeggel lennének. A fiatalok gondolnak a jövőre is, a tavalyi évhez képest 10%-kal nőtt a takarékoskodó diákok aránya. Nőtt a vállalkozás iránti érdeklődés a középiskolások körében, a diákok közel kétharmada szívesen indítana saját vállalkozást a jövőben. A vállalkozói létben motiváló szempont számukra a rugalmas munkaidő és a potenciálisan elérhető, az átlagosnál magasabb kereset – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. által működtetett Családi Kasszasikerek Program 16-18 éves középiskolás diákok körében végzett reprezentatív kutatásából.

Hiába vagyunk egyre képzettebbek? 

Egyre képzettebbek a munkavállalók világszerte, azonban nem mindig találnak megfelelő állást, azaz a felsőfokú oktatáshoz való egyre jobb hozzáférés nem csökkenti a munkanélküliséget - derült ki a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) legfrissebb felméréséből, amelyben az oktatás és a munkaerőpiaci elhelyezkedés kapcsolatát vizsgálták.

Egyszerűen túl sok az állam 

Úgy tűnik, jobban aggódnak a hazai szegénység miatt a Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC) tagvállalatai, mint a kormány. A fórum szerint számos ponton változtatni kell, ha nem akarunk lemaradni.

Mi a gond a mérnökökkel? 

Jelenleg is 4 ezer nyitott mérnöki pozíció van az országban, amelyek betöltésével a termelés milliárdokkal növekedhetne. A munkaadók sokszor mégis irreális elvárásokat támasztanak, míg a végzős mérnökhallgatók sok esetben nyelvtudással sem rendelkeznek – közölte az EJMSZ.

Két OKJ-s szakma ingyenes szeptembertől 

Szeptembertől még többen kaptak esélyt arra, hogy piacképes végzettséget szerezzenek - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. Az állam már nemcsak egy, hanem két OKJ-s szakma megszerzését is támogatja, ha a tanulmányokat az iskolarendszerben végzi a tanuló.

Minden harmadik diák hitelből tanul 

Már igényelhető mindkét típusú diákhitel, a kérelmeket a felsőoktatási intézmények belső tanulmányi rendszerein keresztül, a www.diakhiteldirekt.hu-n vagy személyesen lehet benyújtani. A Diákhitel2-t a jogosultak 20-25, a Diákhitel1-et a jogosultak 10-12 százaléka kéri.

Már igényelhető a Diákhitel az új tanévre 

Újra igényelhető mindkét Diákhitel-konstrukció a 2015/16-os tanévre. Rekordalacsony, 4,9 százalékos kamattal, képzési formától függetlenül juthatnak a hallgatók a szabad felhasználású Diákhitel1-hez, a 2%-os kamatú Diákhitel2-t önköltséges képzésben résztvevők kérhetik, képzési díjuk kiegyenlítésére. A Diákhitel-ügyintézés egyszerű: a Diákhitel Direkt online felület mellett, már a felsőoktatási intézmények elektronikus hallgatói felületeiről is elindítható az igénylés.

Ki etet majd minket? 

Nem túl népszerű a mezőgazdaság a pályaválasztók körében a szakma alacsony presztízse miatt, jelenleg a felsőoktatásban részt vevő hallgatók alig 6%-a kap folytat mezőgazdasági területen tanulmányt, miközben a teljes hallgatói létszám is folyamatosan, sőt gyorsuló ütemben apad.

Csípik Magyarországot a cserediákok 

2011 óta a világon Magyarország népszerűsége növekedett a legnagyobb mértékben a külföldi cserediákok körében a világ egyik legnagyobb és legrégebbi nemzetközi diákcsere-szervezete, az American Field Service (AFS) adatai szerint. A hazánkba látogató külföldi diákok száma az elmúlt 4 évben 37 százalékos emelkedést mutat.

Még két napig lehet igényelni a diákhitelt 

Május 15-ig lehet még a tavaszi szemeszterre hitelt igényelni. Aki addig az időpontig jelzi hiteligényét, már június 15-én a kért összeghez jut, a május 15-i határidő lejártát követően benyújtott igények alapján már csak októberben juthatnak a diákhitelhez.

Jönnek a szakgimnáziumok 

A Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára közölte, hogy a 2016/17-es tanévtől a szakközépiskolák szakgimnáziumokká alakulnak. Az intézményekben az érettségivel szakmát, plusz egy éves képzéssel pedig technikusi minősítést is szereznek majd a diákok.

Pénzt kaphatnak a cégek a hallgatók foglalkoztatásáért 

A hallgatókkal foglalkoztatói jogviszonyt kialakító cégek a jövőben jogosultságot szerezhetnek a szakképzési hozzájárulásra a kormányzati tervek szerint. Ennek mértéke még nem ismert.

Aki felnőttképzésre adja a fejét jó eséllyel könyvelő lenne 

2014-ben a mérlegképes könyvelő képzésekre jelentkeztek a legtöbben, ami nem véletlen, hiszen ez az egyik legkeresettebb, jól fizető szakma a hazai munkaerő-piacon. A tavalyi év összesített adataiból az is kiderült, hogy egyre több fiatal számára jelenti az OKJ az egyetemi vagy főiskolai tanulmányok alternatíváját, hiszen gyakorlatorientált tudást és tervezhető karrierutat kínál.

A tudomány és oktatás jelentőségére emlékeztet a Fény Éve 

Az UNESCO 2015-öt a Fény Évének választotta. A Fény Éve szeretné felhívni a világ figyelmét a fény tudományra, oktatásra, technológiára, művészetekre, valamint az élet minden területére kiható fontos szerepére.

Kreativitás, rugalmasság: ez kell majd öt év múlva 

Minden második hallgató külföldre menne dolgozni, és a főiskolától remélik a nyelvtudásuk fejlesztését. Ezenkívül gyakorlatias képzésre vágynak, és arra, hogy csapatban is megtanuljanak működni, gondolkodni.

Fizeti a főiskolai tandíjat alkalmazottainak a Starbucks 

A Starbucks elnök-vezérigazgatója, Howard D. Schultz ingyenes online tanulási lehetőséget kínál alkalmazottainak, hogy főiskolai diplomát szerezhessenek. Nem kér cserébe hűségidőt a vállalati munkaviszonyra. A kritikusok szerint ezt kihasználhatja a konkurencia, mely elcsábíthatja a friss diplomás munkaerőt.

Külföldön tanul a gyerek? Így mehet orvoshoz ingyen 

Ma már egyre több fiatal dönt úgy, hogy tanulmányaik folytatására külföldi felsőoktatási intézményt választanak. De vajon hol és hogyan lesznek jogosultak az ingyenes egészségügyi ellátásra?

Nem véletlenül egyre népszerűbbek az OKJ-s képzések 

Az elmúlt években folyamatosan növekedett az OKJ-s képzésre jelentkező 18-25 év közötti fiatalok száma. Az érettségizettek körében egyre emelkedik a népszerűsége a képzéseknek, mivel ez pluszpontokat hozhat nekik a felsőoktatási felvételiken.

Már a versenyképességet fenyegeti a szakemberhiány 

Bár a szakemberhiány világszerte egyre nő, a magyar munkaadók körében végzett felmérés szerint itthon a globális átlagnál jóval nehezebb megfelelő munkaerőt találni: Magyarországon a munkaadók 45 százaléka, míg világszerte 36 százaléka panaszkodott a szakemberhiányra.

Hallgatói vállalkozások, vállalkozó hallgatók 

Csapatokra bontva 150 finn és magyar, Team Academy képzésben részt vevő egyetemista illetve főiskolás készített valós üzleti környezetben marketing-kommunikációs tervet magyar és finn vállalatok számára.

Szerepjátékkal nevel válságkezelésre az ENSZ 

A Model ENSZ nevű szervezet Amerika-szerte szimulációs konferenciákkal neveli problémamegoldásra a fiatal generációkat, így vetve el bennük az együttműködés képességének csíráit. Az aktuálpolitizálást sem kerülve, a résztvevő diákok jelenbeli és történelmi szituációkba helyezkednek: Al Caponét, Lincolnt vagy éppen pakisztáni minisztereket keltenek életre. Az ENSZ persze tud minderről.

Öt tipp az új eszközök bevezetéséhez 

A folyamatosan fejlődő technológia rengeteg változást hozott a kiskereskedelem világába az utóbbi 25 évben. Csak győzzék az alkalmazottak megszokni.

Oktatás nélkül fújhatod az innovációt 

Ahogy a digitális technológiák egymás felé közeledése sosem látott változásokat hozott a világpiacon, úgy válik előbb-utóbb valósággá Bill Gates egykori mondása: Innováció vagy halál! Az ügyfelekért folytatott hajszában mára világossá vált, a nagyobb innovációs kapacitással rendelkező versenyző fog végül győzedelmeskedni.

Mit, és hogyan tanuljon egy vezető? 

Hogyan tanuljon egy vezető és mit; hogyan lehet feloldani azt a dilemmát, hogy amit ma oktatnak az egyetemeken, azt a végzettek csak évek múlva használják, amikorra szükségszerűen elavult lesz; melyek lesznek a jövő szakmái; milyen szerepe van a kreativitásnak; milyen kulturális különbségek vannak a különböző nemzetek között; miért kell elfogadni a kudarcot?

Új világ kezdődik szeptembertől 

Nagy fába vágja a fejszéjét, aki megpróbál összegyűjteni minden változást, ami szeptember elsejétől beköszönt az országban: átalakítások jönnek a taxik, a gyógyszertárak és a pályázati dokumentációk területén is. Mi mégis megpróbáltuk összeszedni a legfontosabbakat.

Nyelvtanulás: kinek, mennyiért? 

Sok család körében népszerűek a külföldi táborok, hiszen így anyanyelvi környezetben tanulhatnak nyelvet a gyerekek. Ezek a lehetőségek azonban nem olcsók, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy az országhatáron kívülre küldjék gyereküket, azoknak érdemes belföldön is körülnézni. Heti kb. 20-35 ezer forinttól már vannak Magyarországon is idegen nyelven zajló nyári táborok.

Negyven új bölcsis hellyel gazdagodik a Ferencváros 

29 év után nyílik ismét bölcsőde Ferencvárosban: a 40 új férőhellyel 2013 szeptemberétől már 290 kisgyermek napközbeni ellátását tudja biztosítani a kerület. Az új, Thaly Kálmán utcában található intézmény 248 millió forintos uniós támogatással és 267 millió forintos önkormányzati önerő révén épülhetett meg.

Az egyetemisták felpörgetik a bérleménypiacot 

Július 24-én nyilvánosságra hozzák a felvételi ponthatárokat, így hamarosan kiderül, hogy a közel 100 ezer jelentkezőből kik kezdhetik meg hamarosan a tanulmányaikat. Ezzel nemsokára elkezdődik a diákok albérletkeresésének időszaka, amikor felbolydul a főváros és az egyetemi városok bérlakás piaca és szinte alig marad kiadandó lakás. A Duna House friss adatokkal segít a keresőknek.

A fiatalok negyede sosem olvas könyvet 

Ritkán kerül a fiatalok kezébe könyv: mindössze 7 százalékuk olvas naponta, további 16 százalékuk heti rendszerességgel. Lassan terjednek az e-könyv olvasók is, a papíralapú termékeknek még bőven van helyük a piacon.

Párbeszéd az oktatás és gazdaság között 

Mi lehet az útja annak, hogy az iskolákból kikerülő fiatalok önállóan és/vagy csapatban, de mindenképpen kreatívan és felelősségteljesen dolgozhassanak? Hogyan kell együttműködnie a képzőknek és későbbi alkalmazóknak a közös siker érdekében?

Brutálisan drágulhatnak az OKJ-s tanfolyamok 

Szeptembertől akár kétszer drágábbak is lehetnek az OKJ-s tanfolyamok árai, miután a kormány megemelte a képzésekhez tartozó minimum óraszámokat. Szakértők szerint a lépés miatt rosszul járnak a képzőintézmények és a tanulni vágyók is, hiszen a korábban néhány hónap alatt elvégezhető tanfolyamok helyett akár három évig is elhúzódó képzésekkel kell megküzdeniük. A tanárok szerint egyes szakmáknál nincs is annyi tananyag, amivel meg lehetne tölteni a tantervet.

Marketing: piaci alapokon nyugszik a szakképzés 

Az államilag támogatott képzés megszüntetése ellenére is népszerű a kereskedelem és marketing szak. Mivel nincs állami támogatás, így a képzés teljesen piaci alapú.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport 

Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő cégcsoport.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Költségkímélés

A szomszédtól félünk legjobban Budapesten

A szomszédtól félünk legjobban Budapesten  

Márciusban felbolydult a lakásbiztosítási piac, először válthattunk lakásbiztosítást évfordulótól függetlenül.

Adózás

Milliókat spórolhat, mielőtt kopogtat a NAV

Milliókat spórolhat, mielőtt kopogtat a NAV 

A NAV ellenőrzési terve szerint az informatikai rendszerek által gyűjtött adatok és az adózók magatartása egyaránt meghatározó tényező az ellenőrzési folyamatokban.

Cégblog

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport 

Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő cégcsoport.

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.

Társadalom

Orbán Viktor ellentmondásba bonyolódott

Orbán Viktor ellentmondásba bonyolódott 

Nem látszik az ukrán háború vége és az ehhez kapcsolódó magyar külpolitikai stratégia.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo