Több év főállású anyaság után nem könnyű visszatérni a munka világába. Bár a kismamákat törvény védi, így elméletben várja őket vissza munkahelyük, sajnos sokszor előfordul, hogy gyes után már nem a korábbi pozíciójuk, időarányos fizetésük, megszokott légkörük fogadja őket. (Pedig adókedvezmény is jár utánuk!) Az is előfordulhat, hogy a munkahelyi hozzáállástól függetlenül nekünk változik meg az érdeklődésünk, és szeretnénk karrierünket egy másik területen folytatni. Akárhogy is alakul, fontos, hogy felkészüljünk a ránk váró kihívásokra, és könnyebben vegyük az akadályokat.
Időben kezdjük el a felzárkózást!
2-3 év alatt rengeteg minden változhat, megjelenhetnek új munkamódszerek, trendek, amelyekkel fontos tisztában lennünk. Ha közeleg a visszatérés dátuma, kezdjünk el újra foglalkozni a munkánkkal, térképezzük fel, hogy mi minden történt szakmánkban az elmúlt években. Ha kellőképpen felkészülünk, már munkába állásunk pillanatában bebizonyíthatjuk, hogy a kimaradás nem jelentett lemaradást szakmai fronton.
Az anyaság egészen más jellegű agymunka, mint amit az irodai munka megkíván. Ha tehetjük, próbáljunk meg beiktatni a napunkba néhány órát, amikor a munkánkhoz hasonló feladatokat végzünk, hogy mire odakerülünk, könnyebb legyen visszarázódni. Egy kis gyakorlás sem árt, hiszen még az Excel táblák kezeléséből is ki lehet esni, ha a számokat lecseréljük a babaápolásra.
Tanuljunk!
A gyerekvállalást követő, otthon töltött évek jó alkalmat teremthetnek arra, hogy átgondoljuk, jó irányba halad-e a karrierünk, valóban ezen a területen képzeljük-e el a jövőt. Tóth Réka, a Perfekt oktatási szakértője szerint egyre több kismama választja szülés után az OKJ-s képzéseket. 2017-ben az OKJ-s képzésre jelentkezők több mint harmada (35%) a 25 és 34 év közöttiek közül került ki, és 32 százalék jelentkezett a 35–44 éves korosztályból is, tehát a gyermekvállalásban leginkább érintett két korosztályból.
A nemek eloszlásából is jól látható, hogy jelentősen több nő választja az OKJ-s képzéseket, a jelentkezőknek csaknem 70 százalékát ők adták. Tóth Réka szerint ez a képzési forma remek lehetőség a munkaerőpiacra visszatérni tervező kismamák számára, hiszen rövid idő alatt, rugalmas időbeosztásban sajátíthatnak el piacképes szakmákat, vagy továbbképezhetik magukat. Emellett, a felnőttképzők igen gyakran kedvezményekkel hirdetik képzéseiket a kismamák számára.