Diplomájuk van, tudásuk nincs

Világszerte több millió frissdiplomás készül belépni a munka világába, olykor olyan alapvető készségek és tapasztalatok hiányában, ami a munkáltatók számára alapelvárás – állítják a Hays szakemberei.

Kép: EU

“Az éveken át tartó tanulás és annak költségeit követően, ez egy értelmetlen pazarlása a tehetségeknek, pénznek és álmoknak. Mégis évek óta azt tapasztaljuk, hogy ez a tendencia félelmeink ellenére sem fog javulni, és sokaknak egyszerűen nem lesznek meg a szükséges készségei ahhoz, hogy kitűnjenek a modern munkapiacon, vagy egyáltalán be tudjanak lépni abba. Így ezek a frissen végzett fiatalok diploma nélkül is elvállalható munkába kényszerülnek, vagy rosszabb esetben a munkanélküliséggel kell szembenézniük” – véli Alistair Cox, a Hays vezérigazgatója.

Míg a munkaadók elvárásai leginkább a gyakorlati- és szakmai tudás birtoklása, addig a valóságban rengeteg hallgató fejezi be tanulmányait releváns szakmai tapasztalat nélkül – a felsőoktatási rendszer felépítése pedig nem a gyakorlati tudásra helyezi a hangsúlyt. A frissen végzettek elhelyezkedési problémája globális szinten is jelen van. Az egyetemeken induló szakok egyszerűen nem fedik a munkaerőhiány igényeit, emiatt nehezen találnak maguknak állást.

A megfelelő készségek hiánya már jelenleg is egy világszerte érzékelhető probléma, amire a Hays elemzése is rámutat. A frissen végzettek releváns tudásának hiánya pedig csak súlyosbítja ezt a tendenciát. Alistair szerint “Ha nem történnek lépések a probléma kezelésére, akkor komoly gondok adódnak a friss diplomások, a munkaadók és a teljes világgazdaság helyzetére vonatkozóan. A probléma szélesedése új hiányszakmákhoz, vagy akár hiányágazatokhoz is vezethet.“

Nem csak a diáknak jó a gyakornokság
Sok szó esik arról, hogy milyen hasznos a fiatalok számára, ha munka közben szerezhetnek tapasztalatot. De nem csak a diákok profitálnak ebből. Sok vállalat időszakos jelleggel, rugalmas beosztásra, vagy csak egyes projektekre keres kisegítő munkaerőt, máskor pedig éppen az utánpótlás biztosítását indítják el ilyen módon. A fiatalok friss tudással rendelkeznek és lelkesek, a legtöbb esetben rövid idő alatt betanulnak, így gyakorlatban és költséghatékonyság oldaláról is hatalmas segítséget nyújtanak a vállalatoknak.
A lehetséges megoldáshoz együtt kellene működnie a munkaadók, a felsőoktatási intézmények, a kormányok illetve a hallgatók. A karrier tanácsadás bevezetése segítené a tanulókat lehetőségeik felismerésében, és a karrierjüket érintő fontos döntések meghozatalában. Túlságosan nagy a fókusz a felsőoktatási rangsorokon, amely arra készteti az intézményeket, hogy minél jobb helyezést érjenek el a besorolásban, ahelyett, hogy minél több lehetőséget biztosítanának a fiatalok számára.

“A kormányok részéről meggondolatlan lépés az intézményeket rangsorok alapján elbírálni, hiszen így aránytalan nyomást gyakorolnak az egyetemekre, és nem veszik figyelembe a hosszú távú gazdasági hatásokat. A politikusoknak ehelyett ösztönöznie kéne a felsőoktatási intézményeket arra, hogy azokra a készségekre fókuszáljanak, amik elengedhetetlenek lesznek a munkaerőpiacon.” – véli Tammy Nagy-Stellini, a Hays Hungary ügyvezető igazgatója.

A szakember szerint további lehetséges megoldás lehet a hiányszakmákra irányuló képzések ingyenessé vagy legalább olcsóbbá tétele, így ezeket a szakok még vonzóbbá válnának a fiatalok számára. Azonban a vállalatoknak is lépéseket kell tenniük azért, hogy az egyetemek azt a tudást nyújtsák a tanulók számára, amire szükségük van. A cégek vezetőinek közelednie kell a top egyetemek, főiskolák felé, és értékes tanácsokkal, karrier tanácsadással és megfelelő információval ellátni a jövő munkavállalóit. A fiataloknak a megfelelő tudás és készségek elsajátítására kell helyezniük a hangsúlyt. A tanulók saját érdeke és kötelessége, hogy ne vesztegessenek időt és pénzt olyan komolytalan képesítésekre, amik a munka világában haszontalanok. Segítenünk kell őket abban, hogy megismerjék és figyelembe vegyék a munkaerőhiány réseit, amikor a továbbtanulás mellett döntenek.

Diákmunka is lehet szakmai gyakorlat

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo