Tavalyhoz képest nőtt a felsőoktatásba jelentkezők száma, idén már a 111 ezret is meghaladta. A jelentkezők többsége, közel 96 ezer fő szeretne állami ösztöndíjas formában tanulni, míg 15 ezren jelöltek meg első helyen önköltséges szakot. Az előző évekhez hasonlóan idén is megfigyelhető a nagyfokú túljelentkezés, kiváltképp a slágerszakokon, így hiába jelölt meg valaki akár hat helyet is a jelentkezési lapon, sokan lesznek, akik nem kezdhetik meg egyetemi vagy főiskolai tanulmányaikat szeptemberben.
2016-ban jól láthatóan nőtt a tanulási kedv: nemcsak az egyetemi helyekre pályáznak többen, a Perfekt Zrt. felméréséből az is kiderül, hogy az OKJ-s képzések iránt is nagyobb igény mutatkozik, mint a megelőző években. A Perfekt oktatási szakértője, Kiss János Tamás szerint nem véletlen, hogy ugrásszerűen nőtt a rövid idő alatt és rugalmas időbeosztással elvégezhető szakképzések iránti kereslet. Egyre többen ismerik fel ugyanis a gyakorlatorientált képzések előnyeit, ezért sokan döntenek úgy, hogy érettségi vagy diploma után szereznek szakképesítést.
A szakértő úgy véli, egy jól megválasztott, kompetenciáinkhoz és érdeklődésünkhöz illő OKJ-s képzés remek alternatívája, vagy megalapozása lehet az egyetemi vagy főiskolai tanulmányoknak, segítségükkel ugyanis az egyetemi diploma megszerzési idejének töredéke alatt szerezhetünk hasznosítható és piacképes tudást, vagy megalapozhatunk egy karriert. Egy gazdasági képzés például ugródeszka lehet ahhoz, hogy tovább képezzük magunkat, így az ügyintézői szinttől a mérlegképes könyvelőn át egészen az adótanácsadói végzettségig is eljuthatunk. Egy ilyen utat bejárva rövid időn belül magas presztízsű pozícióba kerülhetünk.
Akiknek tehát idén nem sikerült elérniük a megfelelő ponthatárt, azoknak sem kell elkeseredniük, és ölbe tett kézzel várniuk következő felvételi ciklust. Kiváló „B” terv lehet számukra egy OKJ-s képzés, amellyel pluszpontokat és hasznosítható tudást is szerezhetnek. Kiss János Tamás szerint azonban érdemes minél hamarabb reagálni arra, ha lecsúsztunk az egyetemről, és már nyáron jelentkezni, hiszen szeptember 1-től változnak a jogszabályban rögzített követelmények, sőt az OKJ rendszere is. Augusztus 31-ig viszont még ugyanazokkal a feltételekkel jelentkezhetünk OKJ-s képzésre, mint korábban, így ha időben beadjuk a jelentkezésünket, akkor a jelenleg is érvényben lévő keretek között szerezhetünk képesítést.