2014-ben a pénzügyi, gazdasági képzések voltak a legnépszerűbbek, ezek köréből került ki a toplistát vezető vállalkozási mérlegképes könyvelő is. E szakterület különböző képzési változatainak töretlen népszerűsége nem véletlen. „A munkaerőpiacon mindig mutatkozik kereslet a pénzügyi-gazdasági szakképesítéssel rendelkezők iránt, ráadásul bizonyos szakmák, például a mérlegképes könyvelő, átlag feletti keresetet és gyors elhelyezkedési lehetőséget biztosítanak” – mondta el Bársony Csaba, a Perfekt Zrt. oktatási igazgatója.
Itt elolvashatja, hogyan válasszon OKJ-s képzést!
Az OKJ-s toplista második helyezettje a társadalombiztosítási ügyintéző, míg a dobogó harmadik fokát a bérügyintéző képzés foglalta el. A népszerű képzések közé a közgazdaságiak mellett a raktáros és a targoncavezető tanfolyam került be, hetedik és nyolcadik helyen. Ez azt mutatja, hogy az adminisztratív jellegű képzések mellett a munkaerő-piacon jelentős a kereslet a termelői szektort kiszolgáló szakképesítések iránt is. „Ezeknél a kereskedelmi vagy gépészeti képzéseknél is fontos azonban, hogy jó nevű intézménynél végezzük el a tanfolyamot, hiszen a munkáltatók is tudják, hogy melyik papír mennyit ér” – hangsúlyozta a szakértő.
A gazdasági-pénzügyi OKJ-s képzések sikere azt mutatja, hogy a hallgatók az aktuális munkaerő-piaci trendek mellett a hosszú távú kilátásokat is egyre inkább figyelembe veszik. Vagyis a tanfolyamok kiválasztásánál mérlegelik a munkakereséssel töltött idő várható hosszát, a munkabér nagyságát és a szakmán belüli előrelépési lehetőséget is.
A 2014-es adatok összesítéséből az is kiderült, hogy továbbra is magas az OKJ-s képzésen érettségivel résztvevők aránya: 2014-ben a hallgatók közel 60 százaléka érettségivel rendelkező fiatal volt. A középiskolai tanulmányok befejezését követően tehát egyre többen látják a hosszadalmas és költséges egyetemi vagy főiskolai évek reális alternatívájának a gyakorlatorientált szakképesítés megszerzését.
A szakértő szerint ez nem véletlen, hiszen OKJ-s képzéssel nemcsak rövidebb idő alatt, de sokkal kisebb költségráfordítással juthatunk versenyképes tudáshoz, majd léphetünk ki a munkaerő-piacra, mint diplomával. Ráadásul az OKJ még azoknak is előnyt jelent, akik később mégis a felsőoktatásban folytatnák tanulmányaikat, hiszen számos szakképesítés után kapható 24 többletpont a felvételi eljárás során. Hogy pontosan mely OKJ-s képzésekért jár többletpont, azt az adott felsőoktatási intézmény teszi közzé a felvételi tájékoztatóban.