Napenergia cikkek
Napelemes robogó lehet a következő nagy durranás
Egy találékony afrikai diáknak elege lett a benzinköltségekből. Épített magának egy napenergiával működő motort. És hozzá töltőállomásokat. Afrikában óriási probléma a városi szmog. Ez lehet a megoldás.
Szélből és napból nyerünk, de nem csak energiát
Megháromszorozódhat 2030-ra a nap- és szélenergia együttes jelenleg 10 százalékos részesedése a világ teljes energiakapacitásából. A fejlődő technológia versenyképesebbé teszi a nap- és szélenergiát az árak tekintetében, mindezt úgy, hogy közben a villamos energia ára hosszútávon egyre kúszik felfelé – közölte a Fidelity Worldwide Investment.
Mennyit takaríthatunk meg napenergiával?
Egy használt Porschét is vehetnénk azon a pénzen, amit megtakaríthatunk a villanyszámlán, ha napenergiát használunk. De ennél sokkal többet jelent, hogy az ökológiai lábnyomunk is csökken, ami nagy súllyal eshet latba egy beszállítói szerződés elnyerésénél.
Egyre jobban megéri a napenergia
Már nagyon látszanak az újdonságok, amelyek hamarosan megreformálják az energiapiacot. Egyre olcsóbb lett a napelemmodulok gyártása. Már a 250 forint alatti kilowattóraár is meghaladta a fejlesztők fantáziáját, és most jön a következő etap, a cél most már a 70 forintos ár – áll a GazdaságTV összeállításában.
Nem fizet rezsit a Tetris tulajdonosa
A tehetősek villanegyedében, Honoluluban él 557 négyzetméteres, csodás panorámájú otthonában minden számítógépes játékok atyja. És lekapcsolta magát az áramhálózatról. Nem azért, mert anyagilag rászorulna. Hanem mert szívinfarktus utáni halálközeli élményében rájött, hogy az energiasemlegességre kell törekednie. És új vállalkozásával erre segíti rá klienseit.
Napfény segíti a fejlődést Afrika elmaradott tájain
Napenergiával működő lámpákkal segíti a fejlődést Afrika legelmaradottabb régióiban egy megacég és egy civil szervezet együttműködése. Az ingyenes áram mellett még kereseti lehetőséget is jelent sokak számára a koncepció.
Rezsicsökkentés egészen másképp
Elon Musk "rezsicsökkentése" 3500 dollárba, vagyis 953 ezer forintba kerül és forradalmasítja a megújuló energiák használatát: a Tesla Energy akkuja háztartások, irodák és a garázsban álló autók ellátására is alkalmas, s segít leválni a központi hálózatról.
Olcsóbb lesz a napenergia, mint a gáz
A technológiai fejlődésnek és a gyártási módszerek finomodásának köszönhetően a napelemekből származó villamos energia hamarosan olcsóbb lehet, mint a földgázból, vagy kőszénből előállított áram.
Ingyenes lesz a napenergia?
Ray Kurzweil számítógépfejlesztő, jövőkutató szerint 20 éven belül ingyenesen juthatunk hozzá a napenergiához. Az esélyegyenlőség új formája lesz a szolárdemokrácia?
Egyedülálló közösség Kanadában - nem semmi, amit összehoztak
A Drake Landing egy 52 házból álló lakóközösség, amely sikeresen egyesíti a kanadai energia-hatékony technológiát a nap megújuló, korlátlan mennyiségben rendelkezésre álló energiaforrásával.
Megoldódtak a gondok a napenergiával?
A nap csak akkor tud az első számú energiaforrássá válni, ha a fejlesztők lehetővé teszik az energiaveszteségtől mentes tárolást. Egy izraeli cég azt állítja, hogy költséghatékony módszert dolgozott ki a probléma kiküszöbölésére.
Összefogással szereznek napenergiát a tető nélküli lakók
A napenergiát nemcsak azok szerezhetik be egy háztartásra elegendő, kis mennyiségben, akik önálló ház tulajdonosai, vagyis tetővel rendelkeznek. Amerikában országszerte a szomszédság fog össze, hogy szolárkerteket létesítsenek lakásaik energiaellátására.
Áttörés: megtalálták a napelemek hatékonyabbá tételének eszközét
A szolárcellákat felturbósító ásványkategória neve perovszkit. Nem elszigetelt felfedezésről van szó: az anyagot több egyetemi kutatói csoport is hasznosította Oxfordban, Illinois államban és Szingapúrban. Akár napelemes képernyő is lehet belőle.
Szörnyű változások jönnek, ha visszatáncol Európa
Az európai napelem-gyártók az uniós energiapolitika felülvizsgálatát kérik, miután megjelent a Kormányközi Éghajlatváltozási Testület (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) legfrissebb beszámolója.
Jönnek az új generációs napelemek!
A jelenlegi napelemek hatékonysága alig harminc százalékos és környezetszennyező anyagokból készülnek. Mindez hamarosan megváltozhat: a jövőben lehetőség nyílik arra, a ritka földfémeket természetes alkotórészek váltsák fel.
A megújuló energia jobban hoz, mint az államkötvény?
Az Ingenious Media Holdings Plc., mely James Cameron szuperprodukciójának, az Avatarnak gigabüdzséjét is finanszírozta, most az Ingenious Renewable Energy alapjával 262 millió dolláros részvénykibocsátást tervez. Ez az első alap, mely nem csupán a megújulók egyetlen fajtájára koncentrál, hanem sokrétű portfólióval igyekszik kiaknázni a nem-fosszilis energiahordozók hozamát. Ami 6 százalék is lehet.
2013: nem volt jó éve a megújuló energiáknak
254 milliárd dollárra esett vissza a zöld energiákba történt befektetések globális összege tavaly, ami a szél- és napenergiás eszközök költségeinek csökkenésével magyarázható. A technológiai áttörések miatt kevésbé tőkeigényes a gyártás e szektorban, mint néhány évvel ezelőtt.
Fukusima helyett: napenergiát a Holdról
Egy japán vállalat azt találta ki, szolárenergia-farmot létesít a Holdon, hogy így fedezze a szigetország energiaigényét, miután bezárták utolsó működő atomreaktorukat is. Az atomerőművek állandó veszélynek voltak kitéve Japánban, ahol rendszeresek a földrengések egy közelben meghúzódó tektonikus törésvonal miatt.
Kockázatos ügyletekben utazik a legnyereségesebb kis alap
A Szilícium-völgyben működő Firsthand Alternative Energy portfóliója finoman szólva eltörpül a maga 6,7 millió dollárjával a milliárdos eszközöket forgató Wall Street-i alapok ligája mellett. Mégis 79,6 százalékos hozamot tudott felmutatni!
Napfényen járni
A Studio39 tájépítész társaság tervezői a virginiai George Washington Egyetem tanulóival karöltve üzembe helyezték a világ első padló-napelemekből álló sétányát az egyetemen. A tervező és gyártó a fotovoltaikus rendszerek specialistájaként számon tartott spanyolországi Onyx Solar cég.
Szolár-tömegfinanszírozás: kamatot ígér a napenergiás Kickstarter
Nemcsak a kreatív projekteknek van tömegfinanszírozási platformja, de a megújuló energiáknak is: a napenergia Kickstarterének is becézett Solar Mosaic pénzgyűjtő oldal. Ám itt a Kickstartertől eltérően a befektetők nem csupán adakoznak, hanem megtérülésre is számíthatnak.
Eddig nem zuhant le a napelemes repülőgép
Kerozin üzemanyag helyett csak a napsugarak hajtják azt a szúnyogra emlékeztető repülőgépet, amely múlt hét pénteken indult San Franciscóból, hogy 2 hónap alatt átrepülje egész Amerikát. Átállhat-e a globális légi közlekedés teljes mértékben a napenergiára?
Csalások után: becsődölt a világ legnagyobb napenergiacége
A kínai nagyváros, Vuhszi bírósága kimondta a Suntech csődjét, miután a vállalat nem tudta fizetni a kamatot 541 millió dollár értékű kötvényein. Emellett a vállalat kezese volt egy hamis garanciával megtámasztott, több száz millió dolláros hitelnek is. A csődvédelem alá került társaságnak lehetősége nyílik rá, hogy átszervezze adósságait.
Jönnek a napkötvények
Napenergiás eszközökből eredő cash flow fogja szolgáltatni a magas kamatot a napkötvényekre. Lehet, hogy a vízenergia, a szélenergia, vagy éppen a második generációs bioüzemanyagok lesznek a pénzpiacok következő kedvencei?
Lízingeljünk napenergiát!
Az emberek nem veszik meg a benzinkutakat vagy a közműipari vállalatokat. Akkor miért kellene megvásárolniuk a szoláreszközöket, vélik azok az üzletemberek, akik a szolárpanelek lízingeléséből húznak jó pénzt. A fogyasztónak a megtermelt energiát számlázzák ki havonta.
Dijat nyert az ODOO-ház
A 18 nemzetközi résztvevővel megrendezett madridi Solar Decathlon Europe versenyen az összesített rangsorban a hatodik helyet szerezte meg a Budapesti Műszaki Egyetem fiataljaiból álló csapat saját tervezésű szolárházukkal, az ODOO-házzal. Az ODOO-csapat a régióból elsőként vehetett részt az energiahatékonyságot és zöldtechnológiát népszerűsítő megmérettetésen, és három kategóriában is díjat nyert. Az összesített versenyben a francia Rhones-Alpes csapat végzett az élen Canopea nevű házával.
Még a tavakat is napkollektorokkal fedik le
A háztetőkön vagy a sivatagokon kívül sok kihasználatlan hely kínálkozik még, amelyek befoghatók a napenergia hasznosítására. Start up cégek elhagyott bányatavakat és vegyipari melléktermékeket tartalmazó medencéket fednek le szolárpanelekkel, hogy tulajdonosaik hasznot húzhassanak e területekből is.
Terjednek a hordozható napenergiás eszközök
Minden órában olyan mennyiségű energia érkezik a napsugarakban a Földre, ami egy évig tudná biztostani a Föld 7 milliárd emberének villamos energia-igényét. Az iparilag fejletlen országokban, ahol az áramhálózat nem kiterjedt, hatalmas felvevőpiacot jelent a szegénysorban élő lakosság is: számos cég mozdul rá az új piaci résre, napenergiás mobiltelefontöltőket és más eszközöket kínálva nekik.
Szakszervezetek fúrják meg a napenergia-projekteket
Az elmúlt években 8-10 százalék között mozgó munkanélküliségi ráta az Egyesült Államokban rádöbbentette a szakszervezeteket arra, hogy szükségük van a zöld bizniszek állásaira. Ha a beruházók nem szakszervezeti munkaerőt bíznak meg az építési munkálatokra, a szakszervezetek keresztbe tesznek: természetvédelmi indokokra hivatkozva perelnek, hogy megakadályozzák a projektet.
Jönnek az organikus napkollektorok
A szolár-eszközök gyártásában eddig két technológia terjedt el, a "fotovoltaikus" eszközök, vagyis napelemek, melyek a nap sugarainak energiáját elektromos energiává alakítják, és a hőenergiás eszközök, vagyis napkollektorok, melyek hőenergiává alakítják a napsugárzás energiáját. Mindkettőben nem kevés veszélyes anyag kerül felhasználásra, mint a kadmium, a szelén vagy a kén-hexafluorid, ami erős üvegházgáz-hatású elem. Egy angol projekt azonban organikus anyagokból oldaná meg a szolárcellák gyártását.
Milyen télre számíthatunk: megmondják a napfoltok
A napkitörésekre ciklikusság jellemző, 2008-2010 viszonylag gyenge időszak. Nem véletlen, hogy ekkor jöttek a zord telek, melynek következtében a Párizst és Londont összekötő Csalagút is lezárásra került a berendezések fagyása és meghibásodása miatt. Tudósok kimutatták az összefüggést a napfolt-tevékenység és a földi időjárás között.
Az olajmultik is napenergiát használnak
Nem zöld renoméjukat vagy annak hiányát korrigálandó, hanem tisztán gazdasági okokból folyamodnak a napenergiához az olajvállalatok. Egyre inkább kimerülő olajmezőiken egyre nagyobb erőfeszítéssel jár az olaj kitermelése. Az ezt végző eszközök gázt és gőzt használnak. A vizet megéri napenergiával gőzzé hevíteni, mivel a lelőhelyek gyakran olyan tájakon találhatók, ahol egész évben hétágra süt a nap. A paradoxon: a zöld megújuló energiát a fosszilis gazdaság fennmaradásának szolgáltatába vetették be a piaci szereplők.
Napelemes ablak lehet a jövő
Napelemes cellák helyett a házak ablakait használja napenergia termelésre a Massachussetts-i Műszaki Intézet (MIT) legújabb fejlesztése. A kísérleti szakasz után most már a megvalósítás küszöbén áll az újdonság.
Napelem - Ragyogó kilátások Magyarországon
Környezetvédelem, költségcsökkentés, tiszta energia ingyen - ilyen és ehhez hasonló szlogenekkel csábítják a napelem-forgalmazó cégek a hazai kis- és középvállalkozásokat. Pedig magas beruházási költségű, komoly utánajárást igénylő technológiáról van szó. De nagy valószínűséggel az, aki egyszer belevágott, csak azt bánhatja meg, hogy nem nagyobb teljesítményű rendszert telepített.
Zöldáram – Kinek kell és mennyiért?
A 20. század az atomenergia és az olaj évszázadaként vonul majd be a történelembe, míg a 21 század globális környezeti kihívásaira egyértelműen a fenntartható, kisebb környezeti terheléssel járó energiaforrások használatának bővítése lehet a válasz. A villamos energia ellátásban a minimális szén-dioxid kibocsátással járó, fenntartható forrásból származó zöldáram lehetne a megoldás a környezetvédelmi problémákra. Magyarországon azonban egyelőre még gyermekcipőben jár ez a kezdeményezés.
Több lábon kell állnia a hazai energiaellátásnak
Áttekintés Magyarország energiastratégiájáról címmel kedden mutatták be a Magyar Tudományos Akadémia Köztestületi Stratégiai Programok kiadványsorozatának legújabb kötetét. A hosszú távú energiapolitikai koncepció megalapozása céljából összeállított stratégiai kiadvány szerzői az energiatermelés és -fogyasztás technológiai, közgazdasági és ökológiai vonatkozásainak vizsgálata nyomán az energiaforrások sokféleségének biztosítására hívják fel a figyelmet.
Egy hétig népszerűsítik a napenergiát
A napenergia hasznosításának lehetőségeire kívánja felhívni a figyelmet a Környezeti Tanácsadó Irodák Hálózata a Napos Napok kampánnyal, amelyet másodszor rendeznek meg Magyarországon.
Van még idő napkollektorokra pályázni
Másfél hónappal, május 15-ig meghosszabbították a 2,97 milliárd forint keretösszegű, napkollektoros pályázat beadási határidejét az élénk érdeklődésre tekintettel. Az eredetileg 2011. december végéig szóló határidőt egyszer már meghosszabbították március 31-ig.
Akár a kabátzsebben is tölthető a mobil
A Silvr Lining ruházati cég látszólag rendíthetetlenül bízik benne, hogy az emberiség optimizmusának, gyakorlati érzékének és problémamegoldó képességének köszönhetően sikerül megoldást találni a minket körülvevő számos válságra, írja az inventorspot.com.
Tovább javul a napelemek hatékonysága
Brit tudósok olyan napelemet fejlesztettek ki, amely szilcium-alapú panelekhez képest 25 százalékkal több energiát képes hasznosítani a nap sugaraiból. Az egyelőre nem egészen világos, hogy tömegtermelésben gazdaságos lenne-e az innováció előállítása.
Újabb naperőmű épülhet Magyarországon
Két telephelyen, összesen öt és fél hektáron tervezi mintegy négy megawattos naperőmű létesítését a Komárom-Esztergom megyei Ete önkormányzata.
A nap erejében bíznak a tolnaiak
Öt Tolna megyei községben építenek ki az év első felében napenergiát, illetve földhőt hasznosító berendezéseket összesen mintegy háromszáz millió forintos beruházással.
Vizet "gyártanak" a sivatagban
A Közel-keleten elfogyasztott víz minden egyes literének óriási az ökológiai lábnyoma. Az Egyesült Arab Emirátusok ráadásul nem is keveset fogyaszt belőle. Ennek az államnak a legnagyobb a vízlábnyoma a világon: 550 liter az egy főre jutó napi(!) vízhasználat. Miközben nem rendelkeznek saját édesvíz forrásokkal.
Március végéig pályázhatunk olcsóbb fűtésre és meleg vízre
Az Új Széchenyi Terv Zöld Beruházási Rendszer „Megújuló energiahordozó felhasználását elősegítő, használati meleg víz előállítását és fűtésrásegítést szolgáló napkollektor-rendszer kiépítése alprogram" című pályázat meghosszabbított határideje 2012. március 31-én jár le.
Energiatermelő híd épül
Napelemekkel fednek be Londonban egy Viktória korabeli vasúti hidat. A Blackfriars így a világ egyik legnagyobb városi naperőművévé változik, ráadásul a vonatok zavartalanul közlekednek majd a tetőt borító 4400 napelem alatt.
Naperőmű a faluszélen
Geotermikus energiát már használnak, a naperőművet pedig bekötötték a közösségi hálózatba Újszilváson, ahol a polgármester jó okkal hiszi: a település lakóit így már könnyű lesz rávenni a folytatásra, a portákon is helye lesz az alternatív energia eszközeinek.
Napenergiával a tanítási szünet ellen
Napkollektor építésére pályázik a szigetközi Hédervár; Juhász József polgármester közlése szerint el akarják kerülni, hogy az év eleji esethez hasonlóan szénszünetet kelljen tartaniuk.
Egyre olcsóbbak lesznek a napenergiai eszközök
Ahogy egyre inkább tömegtermékké válnak, fokozatosan csökken a szolár-panelek és -cellák árszintje. De gyártóiknak nem feltétlenül jó, hogy szélesebb kör számára megengedhető termékké válnak.