Áttörés napenergiafronton

Eddig a befogott napsugarak alig több mint 20 százalékát tudták elektromos árammá alakítani a szoláreszközök, de most 22,5-ről 34,5 százalékra növekedett az arány.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Meglepő áttörést ért el az ausztráliai University of New South Wales két mérnöke, Mark Keevers és Martin Green: a napsugarak energiájának 34,5%-át voltak képesek villamosenergiává alakítani.

Az áttöréshez az vezetett, hogy a két szakember ahelyett, hogy az eddig használatos eszközöket javították volna, egy új megoldáshoz folyamodtak. Létrehoztak egy 27,74 négyzet-centiméteres, négyérintkezéses minimodult, és ezt egy prizmába helyeztek bele. A prizma négy sugárra osztja a napfényt, felerősítve azt. Ennek köszönhető, hogy nagyobb átalakítási rátát tudtak elérni, az eddigi 22,5 százalék helyett 34,5 százalékot.  Legalábbis erről tanúskodik az egyetem közleménye. A két ausztrál kutató csapata egy korábbi kísérletben 40 százalékos átalakítási arányt is el tudott érni, akkor azonban tükröket is használtak a folyamat során.

Dr. Mark Keewers az új fejlesztéssel
Kép: newsroom.unsw.edu.au

A találmány előállítása azonban drágább, mint a piacon eddig elterjedt termékeké, melyek ára egyébként is évről évre folyamatosan csökken. (Magyarországon a most körvonalazódó új zöldenergia-támogatási rendszerrel pedig még jobban megérheti majd a megújuló.)

2015 októberében a Panasonic jelentett be áttörést, akkor 22,5 százalékra növelték a szolárpanelek energiaátalakítási arányát, s elkészült a sorozatgyártásra alkalmas prototípussal. A cég újdonságának legközelebbi versenytársa a SolarCity szolárpanelje, melyet idén kezdenek el gyártani és 22,1 százalékos hatékonyságot kínál. Várhatóan évekbe telik, mire a Panasonic fejlesztése elér a piacra, a vállalat ugyanis még ott tart, hogy a 19,7 százalékos hatékonyságú HIT® N330-t népszerűsíti.

Forrás: Clean Technica, inhabitat.com

Organikusan is megy
A bioszféra a fotoszintézisen alapul. A növényei sejtek is energiává alakítják a napsugarakat. Léteznek már organikus fotovoltaikus eszközök, melyeknek az az előnye a hagyományos szilícium alapú eszközöknél, hogy ultrakönnyűek, könnyen formázhatók és cserélhetők, mert olyan vékony rétegek, melyek akár tapétaszerűen is felhelyezhetők falakra vagy tetőkre.
A Technion-Israel Institute of Technology-nak 2016 februárjában sikerült 50 százalékkal növelnie ezeknek az organikus eszközöknek a hatékonyságát, jelentette a Journal of Applie Physics.
Eddig a sejten belül a 10 százalékos energiává alakítási arány számított hatékonynak, az izraeli tudósok ezt emelték 15 százalékra, amivel 0,2 volttal növelték a sejt villamos feszültségét, jelentette be Nil Tessler professzor.
Forrás: phys.org

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo