Jönnek a napkötvények

Napenergiás eszközökből eredő cash flow fogja szolgáltatni a magas kamatot a napkötvényekre. Lehet, hogy a vízenergia, a szélenergia, vagy éppen a második generációs bioüzemanyagok lesznek a pénzpiacok következő kedvencei?

Ahogy arról már beszámoltunk a Klímablog hasábjain, az Egyesült Államokban népszerű megoldás a napenergiás eszközök lízingelése cégek és háztartások számára, melyek adókedvezményt is kapnak az ügyletre. Úgy látszik a bankszektort is felfűtötte a lehetőség. Az ebből élő vállalatok, mint a SolarCity vagy a SunRun piaci sikerére alapozva új kötvényformát bocsát ki a Credit Suisse Bank. A pénzügyi történelemben alighanem először fordul elő, hogy egy természeti erőre, illetve egy égitest tevékenységére alapoznának értékpapírt.

A bank  eszközfinanszírozási osztálya állt elő az ötlettel, miután azt tapasztalták, hogy a befektetők körében nagy az igény a vagyontárgyakkal biztosított, magas hozamú kötvényekre. A felvetés azonban kétkedésre lelt, így közel egy évbe telt, mire a Credit Suisse eljutott a bejelentésig.

Az új technológiák bevezetése ugyanis mindig kockázattal jár. A napenergiás vállalkozások viszonylag rövid története sem segítette a projektet, hiszen a kötvényeknél megszokott, hogy van összehasonlítási alap, rendelkezésre állnak hosszú évtizedek teljesítőképességi és nyereségességi adatai. A napenergia-szektorról ez nem mondható el. A Kroll értékpapír minősítési intézet végül mégis előállt egy értékeléssel. A SolarCity sikeres, 98 millió dolláros részvénykibocsátása decemberben szintén kedvező jelnek bizonyult.

A bankárok úgy okoskodtak, a napenergiás vagyontárgyak kötvényesítése ésszerű megoldás, mert alapjában véve e szektor sem tér el más kereskedelmi tevékenységek és fogyasztói piacok üzletvitelétől, magyarázta a kezdeményezést a Financial Times.

A lap szerint a Wall Street mágusai kísérleteznek azzal, hogy más, eddig érintetlen eszközöket is összefogjanak és kötvényesítsenek. Könnyen elképzelhető, hogy a szélenergia, a vízenergia cégeit, vagy más zöld megoldásokban, mint a második generációs, baktériumok által előállított bioüzemanyagokban- élen járó vállalkozásokat is felfedez magának a kötvénypiac.

A napenergiás cégek eddig közvetlen magántőke-befektetésekből finanszírozták magukat, a kötvények most új csatornát nyitnak meg számukra. Arról azonban egyelőre nem szól a fáma, hogy a napkötvények pontosan hány százalékos kamatot fizetnek majd a befektetőknek.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo