Napenergia cikkek
Videó: A világ legolcsóbb világítása
A lehető legolcsóbb és leginkább környezetbarát módon visz fényt a sötét helyiségekbe ez a PET palackból készített "villanykörte". Egy kiürült kétliteres műanyag palack a megfelelő átalakítás után egy 50 wattos izzó fényét képes előállítani egy vaksötét helyiségben.
Jó üzlet a napelem
Napelempark létesült Halápon. A 2016 darab napelemet magában foglaló park névleges összteljesítménye meghaladja a 450 kilowattot, ami éves szinten 600 ezer - 650 ezer kilowatt megújuló energia termelését teszi lehetővé. A beruházó több mint 164 millió forintos támogatást nyert el a fotovoltaikus rendszer telepítésére az Új Széchenyi Terv megújuló energiás pályázatán.
Olcsó meleg vizet adna a kormány
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2,97 milliárd forint keretösszegben ír ki pályázatot az Új Széchenyi Terv Zöld Beruházási Rendszer keretében használati melegvíz előállítását és fűtésrásegítést szolgáló napkollektor-rendszerek beszerzésére és telepítésére. A forrást a nemzetközi szén-dioxid kvótaértékesítés bevételeiből biztosítják - jelentette be Bencsik János klíma- és energiaügyért felelős államtitkár.
Napenergia: leálló állami támogatások?
Sokat árt a megújulók renoméjának és piacképességébe vetett hitnek az amerikai napenergia-eszközgyártó óriás, a Solyndra csődje, mely felélte az amerikai államtól kapott 535 millió dolláros kölcsönt. Hasonló európai gikszerek várhatók?
Támogatás napelemre: reménytelen helyzet?
A napelemes cégeket tömörítő MANAP Iparági Egyesület szerint merőben új alapokra kellene helyezni a napelemes rendszerek terjedésének lakossági ösztönzését. Az EU-ban általános betáplálási támogatás sokkal hatékonyabb lehetne, mint a jelenlegi, csetlő-botló lakossági pályázati rendszer. - írja az egyesület helyzetértékelésében.
Naperőműves öko-iskola várja a diákokat Borsodban
Teljesen átalakul a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Harsányban található Hunyadi Mátyás Általános Iskola és Napköziotthonos Óvoda, a diákok szeptemberben már egy úgynevezett ökoiskolában tanulhatnak, ahol előtérbe helyezik a természet és a hagyomány értékeinek megismerését.
A tömegközlekedés napos oldala
A napelemekkel előállított villamos áram mielőbb árversenyt nyer, s a passzívház követelményeinek felel majd meg az újpalotai toronyház, a felújítás után. A megújuló energia kínálta lehetőségekből mind többet ismerhetünk meg a gyakorlatban..
Amikor nekünk fizet az áramszolgáltató...
Saját telephelyen, például a házunk tetőszerkezetébe építve is megtermelhetjük az éves szükségletünket kielégítő villamos energiát napenergiából - vázolta az OGH Hírügynökségnek a sokak számára vonzó lehetőséget Pénzes László, a MEE-VET szakembere. „Egy átlagos éves lakossági fogyasztás 2500 kWh körüli, melyet 15-20 négyzetméter felületű napelemtábla már fedezni tud. Ennek bekerülési költsége 2-3 millió forint, de jó esetben pályázat is igénybe vehető hozzá, mellyel akár a beruházás 30-35%-a is megspórolható. Tapasztalataink szerint a beruházásokat inkább a fogyasztásnál kisebb termelésre tervezik, de bizonyos esetben előáll az a nem mindennapi helyzet, hogy nem a felhasználó fizet a villamosenergia-kereskedőnek, hanem még ő fizet felhasználónak a megtermelt energiáért."
Ki lesz a magyar napváros?
Még néhány hét és egy ünnepélyes díjátadón kiderül, melyik magyar város, illetve falu jár élen a napenergia hasznosításában. A Napkorona Bajnokságban versenyző települések a Napkorona díj mellett azzal is gazdagodhatnak, hogy közülük három az európai versengésben is jó eséllyel indulhat.
Elfogyhat az olajuk: napenergiára váltanának a szaúdiak
A nép ugyan zúgolódik, uralkodójuk, a 87 éves Abdullah bin Abdul Aziz nemrég 38 milliárd dollárt osztott szét, hogy elhallgattassa őket, de az ellenzék azt mondja: "Jogokat kérünk, nem ajándékot!" A fogyó olajkészletek ténye a világ legnagyobb olajexporőrének stratégiáját sem hagyta érintetlenül: a tikkasztó napsütés birodalmában nagyobb szerepet juttatnának a megújuló energiáknak, elsősorban a napenergiának. Az ország olajexportőrből a világ első számú napenergia-exportőrévé kíván válni.
Képek: vízen a legnagyobb napelemes hajó
Már úton van a világ jelenlegi legnagyobb napelemes hajója: a PlanetSolar a tervek szerint 140 nap alatt nyolc csomós - 15 kilométer per órás - sebességgel kerüli meg a Földet. A katamarán hétfőn hagyta el Monte-Carlo kikötőjét, küldetésének tudományos célja a megújuló energiák kutatása.
Nagy üzlet lesz a napenergia
A Földre zúduló napenergia 20 000-szer(!) nagyobb, mint amennyi energiát a fosszilis energiaforrásokból ma előállítunk. A napenergia szolgáltatja majd a világ energiaellátásának negyedét 2050-re, szól az International Energy Agency prognózisa, egybecsengve a koppenhágai klímaváltozási egyezmény megújuló erőforrásokra irányuló célkitűzéseivel.
Napenergia-nagyhatalom lesz Magyarország?
A hazai napenergia hasznosítás elősegítésére szervez az Energia Klub konferenciát "Nyerni napenergiával" címmel. A május 27-én megrendezésre kerülő konferencia célja, hogy segítse az önkormányzatokat: a programban támogatási lehetőségek bemutatása, nemzetközi, követendő példák bemutatása és más gyakorlati tanácsok szerepelnek majd.
A napelemes hajóké a jövő?
Kinézetre kissé futurisztikusak, és olyan látványt keltenek, mintha a Star Trek-filmekből teleportálódtak volna ide. De a távol-keleten egyre terjedő napelemes hajók és golfpályán használatos kisautók tágítják a zöld közlekedés fogalmát. Nemcsak a személygépkocsik kiváltsága a napelemes technológia. A konténerek használata hatékonyabbá és pergőbbé tette a vízi szállítmányozást, amely továbbra is nagy részét adja a világkereskedelemnek. Ez is zöldülni fog? Kiváltják az uszályokon is az olajat?
Nagyhatalom is lehetne Magyarország
Hazánkban készülnek, de nem nekünk azok a napelemeket előállító gyárak, amelyeknek a termékei a Távol-Keletről áruként érkezhetnek vissza hozzánk. Ahhoz, hogy lehessen saját üzemünk és jóval több „megújuló" áramunk, elengedhetetlen lenne az állam szerepvállalása.
Harmadával többet fizet szélenergiára az állam
Közel harmadával, 29 százalékkal több támogatás jár a szélenergiára Ausztriában a kedden kihirdetett új tarifarendelet szerint, ugyanis a régi szélenergia-támogatás már nem tette kifizetődővé a szélerőművek építését. Az új határozatok értelmében a napenergia dotálása viszont csökkent.
Energetikai úttörő lett Csepel
Európában is újnak számító, Magyarországon pedig az első ilyen technológiával készült napkollektort, úgynevezett szolár-parabolát adtak át Csepelen, az önkormányzat kezelésében lévő Csalitos utcai Óvodában - közölte a berendezés üzembe helyezését finanszírozó Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM).
Gigantikus naperőműpark épült
Felavatták csütörtökön az eddigi legnagyobb németországi naperőművet. A 160 millió eurós beruházás 15 ezer háztartás áramellátását biztosítja. A 162 hektár - több mint 210 labdarúgópálya - nagyságú telepen közel félmillió napelem alakítja át a fénysugárzás energiáját villamos energiává.
Magyarország megint lehetőségei mögött kullog
Hazánk megújuló energiapolitikájában nem tükröződnek az Európai Unió célkitűzései, tétlenségünkkel, kihasználatlan napsugárzási adottságainkkal csökkentjük a fenntartható fejlődés megteremtésének esélyeit, mialatt az ország energetikai kiszolgáltatottsága változatlan marad. Pedig a megfelelően csapdába ejtett napfény kiaknázásával, a hazai besugárzási viszonyok mellett az éves energiatermelés tekintélyes hányadát lehetne a mai technológiákkal hasznosítani - hívja fel a figyelmet a Magyar Tudományos Akadémia Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézete (MTA MFA).
A Szahara ment meg bennünket?
Lassan formálódik a világ legnagyobb napenergia projektje: a Szaharában elhelyezett napkollektorok óriási telepe villamos energiát termelne Európa lakói számára. A beruházók a múlt héten megállapodást írtak alá, miszerint megkezdik a pénzügyi tervek kidolgozását. Az ellenzők szerint azonban Brüsszel csak a modern gyarmatosítás egy drága módját választotta.
Minek a Nabucco, amikor van napenergia is?
A Greenpeace környezetvédő szervezet hevesen bírálta a Nabucco földgázvezetékről szóló kormányközi megállapodás hétfői aláírását. "Okosabb lenne megújuló energiaforrásokba ruházni be, mert a szél és a nap nem bocsát ki széndioxidot és nem kerül semmibe, sem most, sem a jövőben"
Napenergia: Németország a nyerő
Már csak a negyedik helyen szerepel Japán a különböző országokat az elektromos hálózatba kötött napelemek mennyisége alapján összehasonlító listán. A legtöbb elektromos áramot ma Németországban nyerik a napból.
Napelem kerül az összes Opelbe?
Az anyavállalat General Motors pénzügyi válsága miatt nehéz helyzetbe került Opel autógyárral kapcsolatban szerda délelőtt Berlinben valóságos bombaként robbant a hír, amely szerint a napelemgyártással foglalkozó SolarWorld konszern bejelentette szándékát a gyár megvásárlására, illetve megsegítésére. A General Motors azonban nem sokkal később közölte, hogy az Opel nem eladó.