Minek a Nabucco, amikor van napenergia is?

A Greenpeace környezetvédő szervezet hevesen bírálta a Nabucco földgázvezetékről szóló kormányközi megállapodás hétfői aláírását. "Okosabb lenne megújuló energiaforrásokba ruházni be, mert a szél és a nap nem bocsát ki széndioxidot és nem kerül semmibe, sem most, sem a jövőben"

"A következő években a napenergia révén előállított elektromos energia jóval olcsóbb lesz, mint a földgázból nyert" - közölte Jurrien Westerhof, a Greenpeace ausztriai szervezetének szakértője. Szerinte a Nabucco-projekttel "Ausztria évtizedekre elkötelezte magát, hogy az ártól függetlenül a Kaszpi-tengeri földgáztermelőktől vásárol földgázt".

A Greenpeace közleménye szerint a 31 milliárd köbméter csúcskapacitású Nabucco miatt az európai országok széndioxid-kibocsátása évi 60 millió tonnával nő majd. "Okosabb lenne megújuló energiaforrásokba ruházni be, mert a szél és a nap nem bocsát ki széndioxidot és nem kerül semmibe, sem most, sem a jövőben" - tette hozzá Westerhof.

A 3300 kilométer hosszú Nabucco 7,9 milliárd eurós költségével mintegy 4000 szélerőmű 8000 megawatt energiát termelhetne, ez jóval meghaladhatja az osztrák háztartások áramszükségletét. Ha figyelembe vesszük, hogy a gáz évente mintegy 5 milliárd euróba kerül majd, ezzel az összeggel további 2500 szélerőművet lehet üzembe helyezni - mondta Westerhof.

A szervezet végezetül kitért a geostratégiai kockázatokra is, amennyiben a gáz válság sújtotta térségekből érkezik. "Európa tehát függőséget vállal egy sor diktatúrától és ingatag demokráciától, amelyek bármikor leállíthatják a szállítást, a nap sugárzását viszont nem tudják megakadályozni" - figyelmeztetett a szakértő.

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo