Eddig nem zuhant le a napelemes repülőgép

Kerozin üzemanyag helyett csak a napsugarak hajtják azt a szúnyogra emlékeztető repülőgépet, amely múlt hét pénteken indult San Franciscóból, hogy 2 hónap alatt átrepülje egész Amerikát. Átállhat-e a globális légi közlekedés teljes mértékben a napenergiára?

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kísérletek már korábban is voltak a napenergia-felhasználás hatékonyságának növelésére és a géptest súlyának csökkentésére. A mostani akció azonban egy fontos mozzanatban eltér a korábbi próbálkozásoktól: a repülőgép este, napfény hiányában is képes a levegőben maradni. Attól azonban még távol vagyunk, hogy a légi személyszállításban a nap domináljon a fosszilis energiahordozók helyett.

Menetidő: 2 óra

A Solar Impulse névre hallgató gép San Franciscóból elindulva (Moffett Field katonai repülőtér) először az arizonai Phoenix (Sky Harbor nemzetközi repülőtér) felé vette az irányt. Ez a szakaszt 18 óra és 18 perc alatt tette meg. Hamarosan Dallas, St. Louis érintésével jut el Washingtonba, vélhetően azért, hogy a politikusok figyelmét is felhívja a megújuló energiák hasznára. A célállomás ellenben New York JFK repülőtere. Az időjárási viszonyoktól függően az út 2 hónapig tart. Miért?

Az erős szél, az eső és a felhős égbolt ellehetetlenítik a gépet az égben – mely nem úgy lett tervezve, hogy elbírja a nedvességet. Meteorológusok állandó rádió-összeköttetésben vannak a pilótákkal és a légi irányítókkal, segítve a gépet, hogy kikerülje a légörvényeket.

fotó: Solar Impulse

A kezdeményezés 2003-ra nyúlik vissza, amikor a svájci liftgyár, a Schindler és a belga vegyipari vállalat, a Solvay 10 évre 112 millió dollárt különített el a napenergiás repülőgép kifejlesztésére 10 éves távon. (Más forrás szerint 140 millió dollárt szedtek össze szponzoroktól.) A repülőgép első nemzetközi útját Spanyolország és Marokkó között tette meg 2012 júniusában, ez azonban kevesebb publicitást kapott.
Solar Impulse
  • A gép súlya egy kisebb autóéval egyezik meg és mindössze annyi energiát használ, mint egy városi robogó. Szárnyainak átmérője azonban egy jumbo jetével vetekszik, melyek általában transzkontinentális járatokként repülnek.
  • A szárnyakat 120 000 szolárpanel borítja. Energiatárolási kapacitása egy Tesla elektromos autóéval azonos, ami lehetővé teszi, hogy sötétben is repüljön, napnyugta után. A szárny aljára erősített négy akkumulátor a gép súlyának egynegyedét teszik ki.
  • A repülőgép végsebessége mindössze 69 km/óra. Repülési magassága is elmarad a hagyományos gépekétől: 8500 méter magasan teszi meg útját.
  • Az Eric Raymond által alapított Solar Flight nevű projekt egy héttel a Solar Impulse útja előtt debütált saját napenergiás repülőgépével, mely már 2 főt is képes szállítani (riválisában csak egy pilótának van hely). Ez azonban csak 12 órát tud repülni, míg a Solar Impulse 24 órán át marad a levegőben.
Forrás: Reuters, New York Times

Öt nap alatt a föld körül

A masina tervezői 2015-re olyan modellel akarnak előrukkolni, mellyel képesek lesznek berepülni a Földet. Ez már 5 napos megállás nélküli repülést jelent.

A hírek szerint a pilóták meditációt és hipnózist is alkalmaztak a repülésre való felkészülés során, mivel a menetrend szerint rendkívül kevés alvási idővel kellett beérniük. “Van egy fenntartható repülőgépünk, most már csak egy fenntartható pilótára van szükség”, jegyezte meg André Borschberg, a gép vezetője.

A projekt feje, Bertrand Piccard pilóta - akinek apja Albert Einstein és Marie Curie barátja volt - azzal magyarázta a repülőjárat küldetését, hogy inspirálni akarták a fiatalokat, merjenek innoválni, felfedezni, kísérletezni. A legnagyobb kockázat az ilyen nagy szárnyú, kis törzsű gépnél az, hogy könnyen felborul.

A haditechnológiai cégek már azon vannak, hogy a pilóta nélküli repülőgépeknél (drónok) alkalmazzák a napenergiát. Hiszen amikor a géptest kifogy az üzemanyagból, minden egyes leállás az újratankolásra potenciális veszélyhelyzetet jelent háborús szituációban, írta a New York Times.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo