Munka cikkek
Hogy változott az álláskeresők száma Magyarországon?
A június közepi mélypontot követően augusztus első napjaira közel 25 ezerrel csökkent a regisztrált álláskeresők száma Magyarországon, ami egyértelműen jelzi, hogy kedvező fordulat megy végbe a munkaerőpiacon – mondta Bodó Sándor.
Megváltoztak a munkavégzési szokások: hogy segíthet az okos iroda?
A világ nagy része karanténban töltötte az elmúlt hónapokat, ami teljesen megváltoztatta az emberek munkához való hozzáállását. A gazdaság életben tartása érdekében ugyanakkor elkerülhetetlen, hogy az irodaházakba előbb vagy utóbb visszatérjen az élet. Vajon az egyre népszerűbb okos irodák segíthetnek egy biztonságosabb munkahelyi környezet kialakításában? Valószínűleg igen, a kérdés csak az, hogy milyen áron. Ezt vizsgálta meg a Lakatos, Köves és Társai Ügyvédi Iroda.
Visszatérnek a dolgozók az irodákba – hogy lehet elkerülni a koronavírust?
A munkavállalók egészsége érdekében a Nemzeti Népegészségügyi Központ ajánlásokat fogalmazott meg a munkahelyeknek – írta a koronavirus.gov.hu.
10 tipp, hogy ne dolgozzuk túl magunkat a home office alatt
Sajnos a túlmunka negatív hatással van a mentális egészségre és az ezzel járó stressz az immunrendszert is gyengítheti, ami az egyik utolsó dolog, amelyet a világjárvány idején kívánunk.
Egy év alatt 17 ezer új magyar talált munkát
Tovább nőtt a foglalkoztatottság és csökkent a munkanélküliség, ám az elemző szerint a koronavírus itt is bekavarhat.
Lépéskényszerben a munkáltatók: gyakoribbá válhat a részmunkaidős foglalkoztatás
Több munkaügyi kérdésben is reagálniuk kell a hazai cégeknek a január 1-től érvényes törvénymódosításokra.
Munka az ünnepek alatt: kik dolgozhatnak és milyen feltételekkel?
Idén karácsony környékére több munkaszüneti napot is meghatározott a vonatkozó rendelet, így többek között otthon lehetünk december 24. és 27. napjain. A szerencsések tehát négy egybefüggő napot szabadság igénybevétele nélkül tölthetnek otthon.
Komoly béremeléseket jelentett be az Aldi
Az Aldi 2,5 milliárd forintot fordít 2020-ban bérfejlesztésre, jövő év január 1-jétől minden pozícióban az inflációt meghaladó emelést hajt végre.
Hol él szívesen a magyar és hol nem
Sok szó esik a néhány fő célországba költöző vagy ott dolgozó magyarok százezreiről. Van egyáltalán olyan ország az EU-ban, ahová nem áramlanak a magyarok? Van, de csak kettő.
Mindegy, hol dolgozol, csak a főnök elégedett legyen
A távmunka megállíthatatlanul terjed, egyes előrejelzések szerint ez a jövő foglalkoztatási formája, és tíz éven belül minden harmadik munkavállaló a munkahelyétől távol fog dolgozni. Mennyire hatékonyak, és mit gondol a teljesítményükről a főnökük?
Kulcsok az Y generáció megértéséhez a munkahelyen
Jelenleg öt generáció dolgozik együtt a cégeknél. Megérkezett a munkaerőpiacra az alfa generáció, az 1995 után született fiatalok felnőttek. Erről is szó esett a Piac & Profit Csapatépítési trendek – 2019 című konferenciáján.
Mikor kell szüneteltetni a nyudíjat munka mellett?
A nyugellátás melletti keresőtevékenységből származó keresetkorlát számításakor a minimálbér vagy a garantált bérminimum számít? A Reggeli egyperces összeállításból kiderül.
Hat szokás, ami közös hatszáz milliomosban – ez a gazdagok titka?
Több meló, olvasás, több testedzés, kevesebb lógás a közösségi médián és alvás. Amerikai milliomosok életviteléből próbálták kicsipegetni, milyen szokások segítenek hozzá a meggazdagodáshoz. A milliomosok máshogy élnek, mint a többség.
Ne hallgass a károgókra, 40 fölött is válthatsz
Egy kutatás szerint a mai pályakezdőknek átlagosan 14 munkahelyük lesz életük során. Ráadásul, sokszor nem csak munkahelyet, hanem pályát is kell módosítani ahhoz, hogy piacképes tudással rendelkezzünk.
Egészen Izlandig kell menni, hogy a nők annyit keressenek, mint a férfiak
A Ryanairnél dolgozó férfiak 67 százalékkal keresnek többet, mint a nők – ez páratlan a légitársaságoknál, tűnik ki a kötelező adatszolgáltatásból.
50 fölött nehezebben mozdulunk a munkahelyünkről
A 2018 decemberében elfogadott “rabszolgatörvény” jelentős felháborodást keltett nem csak az érdekképviseletek, hanem az érintett dolgozók körében is. A GKI Gazdaságkutató Zrt. e törvényi változásokat megelőző felmérése során rákérdezett arra, hogy a munkavállalók közül 2017-ben hányan és hányszor váltottak munkahelyet.
A stabil jövő hozhatja a szakmai sikert
A stabil háttér, a biztos jövőkép jelentené a legfőbb garanciát a szakmai sikerekre a magyar munkavállalók jelentős részének. A Pulzus felmérés arra is választ keresett, a válaszadók mit gondolnak, vajon mennyire tudnak munkájukkal hatással lenni másokra.
Fejlődni, tanulni szeretne a magyar munkavállaló
Szakmai szempontból eredményesnek érzik az elmúlt évet a magyar munkavállalók, aminek egyik oka, hogy a feladataik elvégzése közben sok újat tanulhattak – derül ki az OTP Bank megbízásából készített felmérésből.
Ha bírják erővel, jöhet a kánaán a nyugdíjasoknak
A nyugdíjas munkavállalóknak idén már nem kell járulékot fizetni, csak személyi jövedelemadót. A kormány szerint a változtatással a vállalkozások is jól járnak: nem csak tapasztalt munkaerőhöz jutnak, de a közterheik is csökkennek.
Álljunk a lábunkra, ne a főnöktől várjuk a feladatokat
Közép-vezetőként frusztráló lehet jól megszervezni a munkánkat, ha a felső vezető kiadja kezéből a dolgokat, vagy ha a cég nem jelöl meg pontos célokat. Ám magunkra utalva is sikeresek lehetünk.
Változnak az oroszországi munka szabályai
Véglegesítette a magyar-orosz kormányközi gazdasági együttműködési bizottság a két ország között létrejövő szociális biztonsági megállapodást. Az oroszországi munkavégzésre készülőknek érdemes körültekintően tájékozódniuk a változásokról.
Nyaralva dolgozni? Igen, lehet
Munka és szabadság általában szigorúan elkülönül egymástól. Egy újfajta munkamodell azonban ötvözi a kettőt: ez a „workation”. Magyarul „munkanyaralás”.
Ezekkel a kérdésekkel tapogatják ki személyiséged az állásinterjún
A CV nem mond el mindent rólunk. Adatokat, időpontokat, munkaköröket, kompetenciákat igen, de a nehezen mérhető soft skillekről, a társas helyzetekben alkalmazott készségekről igen keveset. Az HR-esek trükkös kérdésekkel próbálnak rájönni az állásinterjún, milyen a jelentkező személyisége és milyen soft skillekkel rendelkezik.
Felgyorsíthatja munkavégzésed a 2 perces szabály
Nem szabad elaprózni magunkat. A számítógépünkön kinyitott-becsukott ablakok között ingázik fókuszunk, a hosszabb koncentrálást igénylő, nagyobb feladatokra egyre kevésbé van mentális energiánk. Csakhogy az apróbb feladatok halasztgatása, tologatása sem jó. Hogyan döntsük el, mibe vágjunk bele? Ebben lehet iránymutató a "2 perc szabály"
Miért váltunk munkahelyet? Nem mindig a fizetésért...
Több oka is lehet, hogy miért akar kilépni valaki a munkahelyéről. Legtöbbször a kibírhatatlan főnök, az előléptetés hiánya vagy az alacsony fizetés áll a kilépés hátterében.
Mindenki máskor van a csúcson
Ne higgyük el a guruknak, hogy csak akkor leszünk sikeresek a munkában, ha korán kelünk, edzünk, meditálunk és proteinben gazdag reggelit eszünk. Saját ritmusunkat kövessük inkább.
Kit válasszunk egy új feladat elvégzésére
A vezető nem ritkán kerül szembe a kérdéssel: új feladatot kell elvégezni – de kire bízza? A legjobb megoldás, ha arra, aki azt feltehetően a legjobban tudja elvégezni.
Pofonegyszerű ötletek, hogy ne menjen pocsékba a napunk
A vállalakozás vezetőjének rengeteg az elfoglaltsága – éppen ezért nem engedheti meg magának, hogy olyan dolgokkal foglalkozzék, amelyek nem hoznak eredményt. A Pocket összeválogatott néhány jó tanácsot a hatékony munkához.
Korunk a középvezetők világa, akikre többnyire semmi szükség
Visszatérő, vitatott kérdés, kapjanak-e az emberek alapjövedelmet az államtól egy olyan jövőben, amikor az automatizációval eltűnik rengeteg munkahely. Amelyek jó részére egyébként sem lenne szükség.
Így lettem Elon Musk munkatársa – állásinterjú a különc milliárdosnál
Hogyan jut valaki álláshoz Elon Musknál, a különc amerikai milliárdosnál, az űrrakéták és a Tesla villanyautók gyártójánál? Érdekesen – és másképp, mint egyebütt...
Kísérleti munkaügyi központokat vezetnek be
A kísérleti programot először csak két megyében vezetik be. A tervek szerint a programban az álláskeresők segítséget kapnak önéletrajzuk megírásában, képességeik meghatározásában.
Több százezer menekült már dolgozik Németországban
Egy év alatt háromszorosára emelkedett a foglalkoztatottak száma a Németországban befogadott, a nyolc legtöbb menekültet jelentő ország polgárai tekintetében.
Ön biztosan jó pályát választott? A magyarok fele gondolkodik a váltáson
A magyar munkavállalók 44 százaléka nem azon a területen dolgozik, amelyben a legmagasabb végzettségét szerezte, ráadásul további 44 százalék aktívan gondolkodik a pályaváltáson. A legtöbben a magasabb kereseti lehetőségek miatt néznek új lehetőségek után.
A jó gyakornokra azonnal lecsapnak a cégek
A cégek közel fele kínál státuszt a gyakorlati időt náluk eltöltő diákoknak – derül ki a Budapesti Metropolitan Egyetem felméréséből. A munkaadók a nyelvtudás mellett elsősorban olyan készségeket várnak el a pályakezdőktől, mint az önállóság, az együttműködés, illetve a fogékonyság új képességek elsajátítására.
Félmillióan azonnal otthagynák mostani munkájukat
A havi fizetés és a juttatások mellett a munkakörnyezet minősége és a kiszámíthatóság számít leginkább a fizikai munkavállalóknak, mégis sokan az elvártnál alacsonyabb fizetések ellenére sem feltétlenül váltanak munkahelyet. Több mint ötszázezren viszont azonnal vagy egy-két éven belül szívesen dolgoznának új munkahelyen.
Vannak, akik rózsaszínben látják a jövőt
Új rekord született a K&H ifjúsági indexének eredményei szerint: a 19–29 éves korosztály 35 százaléka gondolja úgy, hogy könnyen találna munkát. A dolgozó fiatalok 69 százaléka fizetésemelésre számít. Sőt, a munkájukat sem szerették még soha ennyien: az első negyedévben a megkérdezettek 57 százaléka mondta, hogy olyan állása van, ahol örömmel dolgozik.
Hálószoba vagy iroda legyen az önvezető autó?
Az autósok elsősorban alvással és szórakozással töltenék az időt az önvezető autókban, ám ha hivatalos útra mennének, akkor inkább dolgoznának az autóvezetés helyett. Erre jutott 5 országban végzett felmérésével a stuttgarti központú Horváth & Partners csoport.
Vonzerő a szabadság: munkát keresünk, nem állást
A mai szakemberek egyre jelentősebb része munkát akar, nem állást. A szabadúszók gazdasága (angolul „freelancers”, vagy „gig economy”) arra épül, hogy egyre többen választják szabad döntésként az alkalmazotti lét helyett a projektalapú munkavállalást hosszú távon, életformaként – írja a Budapest LAB.
A munkakerülő főnököt nehéz lebuktatni
Vannak rossz vállalati vezetők, akik a távolságtartással, indulatos magatartásukkal, erőszakosságukkal ártanak a cég érdekeinek. Mások azzal, hogy konformisták, nem kockáztatnak, nem állnak ki embereikért. Legalább ilyen ártalmasak azokban azok, akik egyáltalán nem vezetnek - s erre a legnehezebb rájönni.
Ön szerint Magyarország mennyire boldog?
Mit jelent az embereknek a jó életminőség? Jó egészségügyet, kiváló oktatást, pénzt - vagy valami mást? Ezekre a kérdésekre kereste a választ az OECD, a gazdasági együttműködés világszervezete 41 országban.
Nincs kedved nekikezdeni a melónak? Így vedd rá magad!
Itt az új év, akinek szerencséje volt, az egy hétig pihenhetett. De a dorbézolás után újra güzülni kell, látástól mikulásig. Néhány technika arra, hogyan élesszük fel a munkakedvet magunkban dr. Travis Bradberrytől, az Érzelmi intelligencia 2.0 című bestseller szerzőjétől.
Öt tanács fiatalkori önmagunknak
Utólag mindig okosak vagyunk. Bölcsebb, érettebb, tapasztaltabb önmagunk tanácsa jó pár kerülőutat, tévutat és hibát megspórolna nekünk, ha a jövőnkből el tudná juttatni emberi és szakmai jó tanácsát. Milyen tanácsot adnának 24 éves önmaguknak amerikai üzletemberek? Íme a világi érvényesülés és a belső kiteljesedés alapelvei.
A robotok mellett sem fogunk unatkozni
Fenyeget a veszély, hogy az automatizálással halálra unjuk magunkat... Bár a foglalkozások 5 százalékát lehet csak automatizálni, a legtöbb munka 30 százalékát el tudják végezni gépek. Kevesebb lesz tehát az emberi munka – de egyáltalán nem biztos, hogy mindig és mindenkinek jó lesz.
Szükség van rájuk – mentor program időseknek
Az idősödő társadalomról általában problémaként szokás beszélni, pedig az idősek korcsoportjára mint növekvő erőforrásra is tekinthetünk. A tizedik évébe lépő Senior Mentor programban épp ez történik.
Szabi után munka: így éld túl az első hetet
„Egy kicsit kimerültél, ez látszik a szemeden, de kipihened majd a munkahelyeden” – a találó Rapülők-idézet mindig eszünkbe jut, amikor a nyaralás vagy éppen a gyerekek nyári vakációja után visszatérünk a mókuskerékbe. llyenkor különösen nehezünkre esik felfedezni a pozitívumokat, de van remény! A 3M összeszedett pár tippet a visszarázódáshoz.
6 főnöktípus létezik, így lehet kijönni velük
A cégvezetők sajátos vezetési stílusról tesznek tanúbizonyságot. Daniel Goleman, a pozitív pszichológia atyja szerint 6 csoportba sorolhatók. Meg tudod ítélni, melyik főnöktípust testesíti meg a a felettesed?
Milyen lesz a munka világa 2030-ban?
A munkavállalók közel háromnegyede (74%) hajlandó új készségeket elsajátítani, illetve teljesen átképezni magát annak érdekében, hogy a jövőben is foglalkoztathatók legyenek – derül ki a PwC „Workforce of the future: the competing forces shaping 2030” című felméréséből. A megkérdezettek szaktudásuk korszerűsítését a saját, nem pedig a munkáltató felelősségének tekintik.
Így nem fogja rühellni a beosztott, hogy célokat tűz ki neki a főnök
Sok cégnél konkrét bevételi célszámokat kell teljesíteniük az alkalmazottaknak. Ezek nem ritkán eltúlzottak, irreálisak. Az eredmény: a túlterhelt munkavállaló kiégése. A felmondások 46 százalékáért a burnout felelős. Hogyan előzhetjük ezt meg?