Mkik cikkek
Cégek mondták el, hogyan vészelték át eddig a válságot
Csökkent a cégek kapacitás-kihasználtsága a koronavírus-járvány hatására - közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete (MKIK GVI) elemzését.
Javult a cégek üzleti helyzete
Magyarországon az üzleti bizalom szintje a tavaszi mélyponthoz viszonyítva javult, 2020 áprilisához képest a Negyedéves Konjunktúramutató -18-ról -6 pontra emelkedett. A 2010-ben megkezdett felmérés történetében az előző negyedévben fordult elő először, hogy negatív tartományba került a mutató, ami az emelkedés ellenére továbbra is fennáll.
Koronavírus: a budapesti cégek 7 százaléka nem aggódik
A fővárosi vállalkozások 93 százaléka nagyon kedvezőtlenül látja a jövőt, és csak egyötödük rendelkezik vészforgatókönyvvel – derült ki a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara gyors felmérésének részeredményeiből, amelyben közel kétezer budapesti vállalkozás vett részt. A megkérdezett cégek többféleképpen reagáltak a kialakult válsághelyzetre: egyharmaduk home office-t vezetett be, 19 százalékuk fizetés nélküli szabadságra küldte alkalmazottait, 12 százalékuk pedig fizetett szabadságot rendelt el.
Gyorselemzés: ezek a hazai cégek első reakciói a járványra
Kérdőíves felmérést végzett a hazai vállalkozások körében a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), hogy minél pontosabb képet kaphasson a koronavírus-fertőzés gazdasági hatásairól.
Orbán Viktor: új gazdaságvédelmi akcióterv kell a koronavírus miatt
A miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évnyitó fórumán arról beszélt, meg kell gátolni, hogy az ország koronavírus miatti gazdasági visszaesése a 2008-2009-eshez hasonló mértékű legyen.
Már máshogy látják a világot a magyar cégvezetők
Megszakadt az üzleti bizalom szintjének egy éve tartó visszaesése, a cégvezetők várakozásai januárban már javultak.
Ma nem pálya a saját vállalkozás
A devizahitel-válság sem lett volna ilyen mértékű, ha az akkori politikai döntéshozók tanulnak pénzügyi ismereteket az iskolában – állítja Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Valami elromlott: évek óta nem voltak ennyire borúlátók a magyar vállalkozások
Romló üzleti helyzet, pesszimistább várakozások rajzolódik ki az MKIK GVI legfrissebb vállalati konjunktúravizsgálatából. Az érték 2015 októbere óta a legalacsonyabb.
Gyakorlati tudás mások tapasztalatából
November 15-ig lehet jelentkezni az országos vállalkozói mentorprogram pályázati kiírására. Ez a pályázat alapjaiban tér el a korábbi, vállalkozásokat segítő hazai pályázatoktól; a program pénz helyett tudást, anyagi támogatás helyett pedig megélt tapasztalatot ad. A programról Dr. Balla Gergelyt, az Országos Vállalkozói Mentorprogram projektvezetőjét kérdeztük.
Elrajtolt a mentorprogram
Kedden Budapesten megtartották az Országos Vállalkozói Mentorprogram közép-magyarországi nyitórendezvényét.
Orbán: a támadások azt mutatják, jó úton járunk
Orbán Viktor miniszterelnök és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is felszólalt az MKIK gazdasági évnyitóján. Az eredmények értékelése mellett felszólalt a teljes foglalkoztatás, Paks2, az idősek foglalkoztatásának növelése mellett, valamint például az alapjövedelem koncepciója ellen.
Parragh: a legjobb 10 százalék ment külföldre
A magyar gazdaság legnagyobb gondja a munkaerőhiány Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke szerint is. Az elvándorlással az a legnagyobb baj, hogy a legjobbak mentek el mondta. A megoldás a béremelés lenne, így újranyitná a bértárgyalásokat.
Nem aggódnak a vállalkozások a kamara szerint
A vállalkozások további javulásra számítanak a következő fél évben, amit mutat az is, hogy a kamara konjunktúra indexe az áprilisi plusz 30 pontról októberre plusz 34 pontra emelkedett. A versenyszféra jelentős kapacitásbővítésben gondolkodik.
Jöhet a kötelező tagság, ha nem kerül többe
Támogatja a kamarai rendszer továbbfejlesztését a BKIK, de minden területen fontosnak tartják, hogy a kisvállalkozások számára ez ne jelentsen többletköltséget.
Kötelező kamarai tagság: lesz, de nem lesz drágább
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) szerdai küldöttgyűlésén egy tartózkodás mellett elfogadta azt a vitaanyagot, amely egyebek mellett a kötelező kamarai tagság bevezetését tartalmazza. Parragh László, az MKIK elnöke szerint a mostani 5 ezer forint kötelezően fizetendő hozzájárulási díj lehetne a kötelező kamarai tagdíj.
A BKIK nem rajong a kötelező tagságért
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) csak feltételekkel támogatja a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) előterjesztését a kötelező kamarai tagság bevezetéséről. A BKIK küldöttgyűlése egyhangúlag mondott nemet az MKIK reformterveire.
Jön a kötelező kamarai tagság?
Kötelező kamarai tagságot vezetne be a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) lapértesülés szerint. A Népszabadság birtokába került MKIK-előterjesztés szerint 2016 januárjától minden cég számára kötelező lenne a tagság, a mostani évi ötezer forintos hozzájárulásnál magasabb terhet jelentene a vállalkozóknak, a jelenleg is tagoknak viszont alacsonyabb díjat.
Új kamarai szolgáltatások exportőröknek
Interaktív exportkalauz, a magyar cégek exportajánlatait bemutató adatbázis és a legfontosabb unión kívüli országok részletes bemutatása is elérhető lesz az MKIK honlapján.
Az adatforgalom is legyen hatósági áras?
Hatósági árassá tenné az MKIK a pénztárgépek online adatforgalmának díját. A kamara szerint a jelenlegi támogatási rendszert is módosítani kellene, hogy ne csak az új gépek beszerzéséhez nyújtson segítséget az állam.
Kamarai regisztráció: megkeresik a vállalkozásokat
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara megkeresi azokat a vállalkozásokat, amelyek elmulasztották a kamarai regisztrációt és a közfeladatok ellátásához való hozzájárulás befizetését, hogy teljesítsék kötelezettségüket.
Mi történt Nagykikindán?
Ingyenesen mutatkozhattak be a Vajdaságban azok a magyar vállalkozások, amelyek kiállítóként vettek részt a Nagykikindán 2012. november 14-15-én szervezett komplex üzleti programon. A kiállítás mellett üzletember-találkozó és szakmai előadások várták a több mint kétszáz érdeklődőt.
Kinek éri meg Orbán tíz pontja? – Marad az eva és az ekho
Az Országgyűlés szeptemberben fogadhatja el a 300 milliárd forintos munkahelyvédelmi csomagot, amelynek részeként a vállalkozásoknak 100-150 milliárd forintos tehercsökkentést jelent a kedvezményezett körben meghirdetett, munkát terhelő járulékok csökkentése. A jelenlegi egyszerűsített adózási formák, így az ekho és az eva is megmarad.
Bizakodóbbá váltak a vállalatok
Javultak a cégek üzleti várakozásai, s némileg bizakodóbbá váltak a vállalatok a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) konjunktúra felmérése szerint. Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) konjunktúra mutatója az októberi 1,3 pontról 7,4 pontos növekedést követően 8,7 pontra emelkedett.
Júliustól jöhetnek a felszólítások
Folyik a kötelező kamarai regisztrációhoz kapcsolódó adatok feldolgozása, június végéig a területi kereskedelmi és iparkamarák megküldik a regisztrációs számot a vállalkozásoknak - közölte Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Bevalljuk magunkat
Egyelőre a tagság nem kötelező, de a múlt év novemberében elfogadott szabályozás szerint 2012. január 1-jétől a nem mezőgazdasági egyéni és társas vállalkozások a bejegyzésüket követő öt napon belül, a már működők pedig a jogszabály hatálybalépését követő hatvan napon belül kötelesek a székhely szerinti területi kereskedelmi és iparkamaránál a nyilvántartásba vételüket kezdeményezni.
Mégsem kell fizetni?
Alkotmánybíróságon támadta meg a szinte minden vállalkozásra vonatkozó, 5000 forintos kötelező kamarai hozzájárulást egy ügyvéd. Ha igazat kap, a cégeknek nem kell majd fizetni a díjat.
Újabb esély a külföldre jutásra
A Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) megállapodott, hogy a jövőben szorosan együttműködnek a hazai kis-és középvállalkozások külgazdasági tevékenységének támogatásában, valamint a külföldi tőkekihelyezések elősegítésében.
"Nehéz volt 2011? Nem lesz jobb jövőre sem!"
Nehéz évet zárnak a magyar vállalkozások 2011-ben, és nem lesz jobb a helyzetük 2012-ben sem - nyilatkozta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke.
Újból kötelező kamarai tagság?
Az adótörvények közé ékelve az Országgyűlés elfogadta a kötelező kamarai regisztrációt. A kötelező kamarai tagságot éppen az első Orbán-kormány törölte el egy 1999-ben elfogadott törvénymódosítással arra hivatkozva, hogy ez csak kiadást jelent a cégeknek, de nem kapnak cserébe szolgáltatást.
"Elpocsékoltuk az EU-s forrásokat"
Az elmúlt években az uniós források jó részét fölösleges, a gazdaság jövőbeli fejlődését nem segítő beruházásokra fordította az ország - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke csütörtökön Budapesten, az "Út a jövőbe" című előadássorozat nyitó előadásán. A hat részből álló rendezvénysorozatot a Magyar Közgazdasági Társaság és az IBM Magyarország szervezte.
Demján: nem tudnak jövedelmezőek lenni a kkv-k
Szemléletváltásra van szükség, a politika teremtse meg a gazdaság számára a megfelelő körülményeket a versenyképes adórendszerrel, a vállalkozások likviditásának biztosításával - mondta Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elnöke szerdán a Fidesz elnöke által kezdeményezett gazdasági konzultáción, Budapesten.
"Az elképzelés jó, de…"
A fizetési határidők és késedelmi feltételek szabályozására tett javaslatokat összegző irányelvtervezet kapcsán az MGYOSZ és az MKIK közös állásfoglalást fogalmazott meg. Szerintük bár a határidők betartatása már rövidtávon is akár eurómilliárdokat pumpálhat vissza az Unió gazdaságába, az irányelv több ponton hátrányosan érinti majd az üzleti vállalkozásokat.
"Ebben hibázik Magyarország"
Magyarországnak jelenleg nincs az egész országra kiterjedő fejlesztéspolitikája, ráadásul az uniós forrásokat sem úgy használjuk fel, ahogy kellene - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, aki jelenleg a Gazdasági és Szociális Tanács soros elnöke is.
Sokan elmondták: mire számíthatunk 2010-ben?
Jövőre éves szinten már csak fél százalékos gazdasági csökkenés várható Magyarországon, 2011-ben pedig a növekedés 3,1 százalékos lehet az Európai Bizottság szerint. A vállalkozói szövetségek szerint szégyenkeznivalónk nincs, ám az állam tehetne többet is a kereskedelem élénkítéséért.
"A nyugdíjreformra szükség van"
Komplex nyugdíj- és oktatási reform magyarországi szükségességét hangoztatta kedden Brüsszelben Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, a Reformszövetség egyik alapítója.
Könnyű-e friss diplomásként munkát találni?
Sok cég keresi a pályakezdő diplomásokat, azonban problémát okoz a túlzott bérigény, illetve a nem megfelelő szaktudás.
"Egy-két év alatt rendbe lehet tenni Magyarországot"
Adócsökkentésre, a gazdasági szereplők terheinek mérséklésére lenne szükség, ez persze együtt jár azzal, hogy az állami kiadásokat is csökkenteni kell - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke kedden Szegeden.
"Túlreagáljuk és túlbecsüljük" a válságot?
Drámaian romlott a magyar vállalkozások helyzetét tükröző MKIK GVI konjunktúra index - mondta Tóth István János, az MKIK Gazdaság-, és Vállalkozáselemző Intézet (GVI) ügyvezető igazgatója a kedden sajtótájékoztatón Budapesten.
8 százalékban maximálnák a hitelkamatot
Nyolc százalék fölött ugyanis már nem lehet fenntartani az üzletfinanszírozást - állította az Európai Kereskedelem Napján Demján Sándor, a VOSZ vezetője.
Mindenki a munkahelyeket félti
A terhek csökkentésére, a vállalkozások segítésére van szükség a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szerint, de a kormány gazdaságfejlesztési programjával sincsenek megelégedve. A munkaügyi tárca közben 60 milliárdot különített el a munkahelyfenntartásra, majd odaszólt az ellenzéknek, hogy együttműködésre, nem vádaskodásra van szükség.