Mégsem kell fizetni?

Alkotmánybíróságon támadta meg a szinte minden vállalkozásra vonatkozó, 5000 forintos kötelező kamarai hozzájárulást egy ügyvéd. Ha igazat kap, a cégeknek nem kell majd fizetni a díjat.

 


Kép: PP archív

Alkotmánybíróságon támadta meg a kötelező kamarai regisztrációhoz fűződő hozzájárulást Tordai Csaba ügyvéd, a Haza és Haladás Alapítvány kurátora, aki a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok idején államtitkár volt - adta hírül az Origo.

A múlt év novemberében elfogadott szabályozás szerint 2012. január 1-jétől a nem mezőgazdasági egyéni és társas vállalkozások a bejegyzésüket követő öt napon belül, a már működők pedig a jogszabály hatálybalépését követő hatvan napon belül kötelesek a székhely szerinti területi kereskedelmi és iparkamaránál a nyilvántartásba vételüket kezdeményezni. A regisztrációhoz a vállalkozásnak a kitöltött és cégszerűen aláírt űrlapot postán kell beküldenie a székhelye szerinti területi kamarához, amely 5000 forint hozzájárulási díj megfizetése után nyilvántartásba veszi a vállalkozást.

Az MKIK január végi rendkívüli küldöttgyűlésén - amelyen elfogadták a kötelező kamarai regisztrációs rendszer bevezetéséhez szükséges alapszabály-módosítását - Parragh László elnök elmondta: a kormány határozott szándéka, hogy legyen új kamarai törvény, ami még ez év első felében létrejöhet. Addig is, hogy közfeladatot megfelelően el lehessen látni, kezdeményezték a kötelező kamarai regisztráció bevezetését. (Erről itt olvashat részletesebben.)

A beadványban az ügyvéd a kamarai törvény hozzájárulás fizetésre vonatkozó részének megsemmisítését kérte az Alkotmánybíróságtól. Ha ennek igazat adnának, a cégek mentesülnének a díjfizetés alól. Maga a procedúra azonban sokkal tovább tarthat, mint a befizetés március végi dátuma.

RETRO- 2001. tavasz
Az 1994 tavaszán elfogadott kamarai törvény 2000 végén, az első Orbán-kormány alatt változott meg: az addig kötelező kamarai tagságot felváltotta az önkéntes tagság. 2012-től a kamarai tagság ugyan nem kötelező, de a regisztráció igen. S mint arról Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke beszámolt: a kormány - ismét - elkötelezett egy új kamarai törvény megalkotása mellett. A következő részletek a Piac & Profit 2001. márciusi számában megjelent jegyzetből valók: „Orbán Viktor miniszterelnök hivatalba lépése óta először volt vendége a Magyar Gazdasági Kamara plenáris ülésének idén februárban. Két és fél éves távolmaradásának oka, miként azt a hallgatósággal tudatta, az volt, hogy számára a »régi, kötelező tagságon alapult« kamara soha nem volt partner, a partnerség csak három hónappal ezelőtt, az önkéntesség törvénybe iktatásával és persze az új kamarai vezetőség megválasztásával jött létre. Neki ugyanis a párbeszéd csak ilyen emberekkel elfogadható. Kis szépséghibája az érvelésnek, hogy a kamarai törvényt majd' hét évvel ezelőtt, 1994 tavaszán fogadta el a magyar parlament. Ez a törvény adta a kötelező tagságon alapuló kamaráknak, a tagságnak, a vezetőknek, az elnöknek a legitimációt, s ez a törvény volt az, amely a kormányra kötelezettségeket rótt a kamarákkal való együttműködésben... (...)
A kamara megújítását a kormányfő egyébként azért is szorgalmazta, mert, mint mondta, »fontos, hogy a kormány feje és a kamara feje között őszinte együttműködés legyen (...), s ha valakivel tárgyalunk, akkor jó, ha tudjuk, hogy kikkel, hogy milyen okból vezérelve vannak is ők itt«. A miniszterelnök személyes bizalma érthető: a kamara elnöke, Parragh László, az ő tanácsadója... (...)
E megújult lobbiszervezet első, látványos rendezvényén a gazdasági miniszter (Matolcsy György) ígéretet tett, hogy »a kamarával közösen megvizsgálja a megemelt minimálbér hatását a leginkább érintett ágazatokban, és elképzelhető, hogy a munkaerő-piaci alapból a leginkább nehéz helyzetbe kerülőket átmenetileg kisegítik«. A pénzügyminiszter (Varga Mihály) pedig a reprezentációs költségek nagy vihart kavart új adózási szabályainak a felülvizsgálatát, illetve a »vállalatok mindennapi működését érintő jogszabályok« hatásvizsgálatát helyezte kilátásba..." (kk)

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo