Alkotmánybíróságon támadta meg a kötelező kamarai regisztrációhoz fűződő hozzájárulást Tordai Csaba ügyvéd, a Haza és Haladás Alapítvány kurátora, aki a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok idején államtitkár volt - adta hírül az Origo.
A múlt év novemberében elfogadott szabályozás szerint 2012. január 1-jétől a nem mezőgazdasági egyéni és társas vállalkozások a bejegyzésüket követő öt napon belül, a már működők pedig a jogszabály hatálybalépését követő hatvan napon belül kötelesek a székhely szerinti területi kereskedelmi és iparkamaránál a nyilvántartásba vételüket kezdeményezni. A regisztrációhoz a vállalkozásnak a kitöltött és cégszerűen aláírt űrlapot postán kell beküldenie a székhelye szerinti területi kamarához, amely 5000 forint hozzájárulási díj megfizetése után nyilvántartásba veszi a vállalkozást.
Az MKIK január végi rendkívüli küldöttgyűlésén - amelyen elfogadták a kötelező kamarai regisztrációs rendszer bevezetéséhez szükséges alapszabály-módosítását - Parragh László elnök elmondta: a kormány határozott szándéka, hogy legyen új kamarai törvény, ami még ez év első felében létrejöhet. Addig is, hogy közfeladatot megfelelően el lehessen látni, kezdeményezték a kötelező kamarai regisztráció bevezetését. (Erről itt olvashat részletesebben.)
A beadványban az ügyvéd a kamarai törvény hozzájárulás fizetésre vonatkozó részének megsemmisítését kérte az Alkotmánybíróságtól. Ha ennek igazat adnának, a cégek mentesülnének a díjfizetés alól. Maga a procedúra azonban sokkal tovább tarthat, mint a befizetés március végi dátuma.
A kamara megújítását a kormányfő egyébként azért is szorgalmazta, mert, mint mondta, »fontos, hogy a kormány feje és a kamara feje között őszinte együttműködés legyen (...), s ha valakivel tárgyalunk, akkor jó, ha tudjuk, hogy kikkel, hogy milyen okból vezérelve vannak is ők itt«. A miniszterelnök személyes bizalma érthető: a kamara elnöke, Parragh László, az ő tanácsadója... (...)
E megújult lobbiszervezet első, látványos rendezvényén a gazdasági miniszter (Matolcsy György) ígéretet tett, hogy »a kamarával közösen megvizsgálja a megemelt minimálbér hatását a leginkább érintett ágazatokban, és elképzelhető, hogy a munkaerő-piaci alapból a leginkább nehéz helyzetbe kerülőket átmenetileg kisegítik«. A pénzügyminiszter (Varga Mihály) pedig a reprezentációs költségek nagy vihart kavart új adózási szabályainak a felülvizsgálatát, illetve a »vállalatok mindennapi működését érintő jogszabályok« hatásvizsgálatát helyezte kilátásba..." (kk)