A területi kereskedelmi és iparkamaráknál 2012-ben a megkezdett 622 ezer kamarai regisztrációból 470 ezer egyéni vállalkozó és gazdasági társaság teljesítette az adatszolgáltatást, és fizette meg a kamarai közfeladatok ellátására szóló éves hozzájárulást –mondta Dunai Péter, az MKIK főtitkára.
"Összehasonlítottuk az állami cégnyilvántartás, valamint az egyéni vállalkozók központi nyilvántartása adatait a kamarai regisztrációval, és megállapították, hogy százezres nagyságrendet ér el azoknak a vállalkozásoknak, illetve egyéni vállalkozóknak a száma, amelyek érintettek a kamarai regisztrációban, de nem teljesítették azt” – hangsúlyozta a főtitkár.
"A területi kereskedelmi és iparkamarák már kiküldték a megkereséseket a törvényi kötelezettséget nem teljesítőknek, illetve azoknak, akik regisztráltak, de nem fizették meg a hozzájárulást" - mondta. Dunai Péter felhívta a figyelmet arra, hogy az éves kamarai hozzájárulást minden évben március 31-éig kell befizetni, így az idén is. Ezt követően a területi kamarák átadják a kamarai hozzájárulás behajtásának feladatát az adóhatóságnak.
A kamara 2013 végére szeretné elérni, hogy letisztuljon a kamarai regisztrációs rendszer, és a gazdasági élet számára használható, naprakész adatbázis jöjjön létre a cégekről - mutatott rá Dunai Péter.
Az eddigi tapasztalatok alapján kedvezőnek értékelte az MKIK főtitkára, hogy a tavalyi második félévi stagnálást követően a mostani megkeresés kapcsán felgyorsult a regisztráció folyamata. Az egyéni vállalkozók állami szervezettől megkapott központi nyilvántartásában azonban rendkívül sok hiba van, már elhunyt vagy a vállalkozásának szüneteltetését bejelentő egyéni vállalkozók is szerepelnek az adatbázisban. A kiküldött téves megkeresésekért a kamara elnézést kér - tette hozzá a főtitkár. A tapasztalatok erősítik a kamara meggyőződését, hogy fontos a naprakész nyilvántartások vezetése, ezért is szükség van a kamarai regisztrációra - tette hozzá Dunai Péter.
A budapesti iparkamarában jelenleg 170 ezer vállalkozást tartanak nyilván. A kötelező tagsági díj éves szinten 5 ezer forint kiadást jelent a cégeknek, amin felül önkéntes tagságra is van lehetőség, nagyobb befizetéssel.
“Jelen pillanatban közel 170 ezer vállalkozás van a nyilvántartásunkban, a tagsák évi mintegy ötezer forintos kötelezettséget jelen minden vállalkozásnak” – mondta korábban Nagyiványi Szabolcs, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara főtitkárhelyettese a GazdaságTV-nek. „A hozzánk befolyó összeg jelentős részét a beérkezés pillanatában átutaljuk az országos kamarának, a fennmaradó összeget pedig szolgáltatásaink fejlesztésére fordítjuk” – mondta a BKIK tisztségviselője. A kamaránál a kötelező tagságon felül lehetőség van önkéntes tagságra is, jelen pillanatban 3800 és 4000 közé tehető az önkéntes tagok száma, az önkéntes tagság díja minimálisan 15 ezer forint, maximálisan másfélmillió forint lehet.