Lánctartozások, hitelmoratórium - hogyan élték túl a cégek az elmúlt hónapokat?

A cégek közötti lánctartozását, a külső finanszírozási források igénybevételét és a hitelhez jutás feltételeit vizsgálta friss elemzésében az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet. Cikksorozatunk második részében ezt mutatjuk be.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elemzés szerint a vállalkozások 15 százalékánál fordult elő, hogy az elmúlt fél évben késedelmesen fizetett üzleti partnerének. A lánctartozás előfordulása azaz, hogy egy vállalat az elmúlt 12 hónapban azért nem tudott fizetni határidőre szállítóinak, mert neki sem fizettek a vevőik határidőre, 21 százalék. A lánctartozás jellemzőbb a 10-49 fő közötti kisvállalkozások esetén, az ipar és az építőipar ágazatokban, gyakoribb a részben vagy egészben külföldi tulajdonú vállalatoknál és a részben exportáló vagy döntően exportáló cégek között.

Annak előfordulása, hogy egy cég az elmúlt 12 hónapban azért nem tudott fizetni szállítóinak időben, mert neki sem fizettek vevői határidőre, százalék (Forrás: GVI)

Azaz a pénzügyi nehézségekre vonatkozó eredményeket is figyelembe véve az tapasztalható, hogy a lánctartozás azon vállalati csoportok körében jellemzőbb, amelyek kevésbé voltak érintettek a pénzügyi nehézségekben az októbert megelőző hónapokban. A lánctartozás által okozott problémák súlyának alakulásáról a vállalkozók 48 százalékának az a véleménye, hogy az utóbbi fél év során nőtt a probléma súlya, 49 százalékuk szerint nem változott, és csupán 4 százalékuk gondolja azt, hogy csökkent.

Arra a kérdésre, hogy az elmúlt fél év során a vállalat tartozott-e egy vagy több beszállítójának, 24 százalék válaszolt igennel. A teljes mintához képest nagyobb arányban tartoznak beszállítóiknak a 10 és 49 fő közötti cégek (34 százalék), az 50–249 fő közötti cégek (31 százalék) és a 250 fő felettiek (33 százalék). Ez összefüggésben áll azzal is, hogy a vállalatméret növekedésével a potenciális beszállító partnerek száma is megnő, ami a tartozások előfordulásának esélyét növeli. Ugyanakkor a késedelmesen fizetett összegek nagyságát, illetve a tartozások időtartamát az MKIK a felmérésében nem vizsgálta, az itt bemutatott adatok kizárólag a beszállítók felé fennálló tartozások előfordulását mutatják.

Annak előfordulása, hogy egy cég az elmúlt félév során tartozott egy vagy
több beszállítójának, százalék (Forrás: GVI)

Külső finanszírozási forrás igénybevétele a járvány okozta nehézségek kezelésére

A 2020. októbere előtti hónapokban a COVID19 járvány nehézségeinek kezelésére a vállalkozások 30 százaléka vett igénybe valamilyen külső finanszírozási forrást.

Létszámkategóriák szerint az látható, hogy a 10-49 fő közötti és az 50-249 fő közötti cégek sokkal nagyobb arányban vettek igénybe külső finanszírozási forrást, mint a mikrovállalkozások vagy a nagyvállalatok. Annak ellenére, hogy az eredmények alapján a mikrovállalkozásokat érintették leginkább az októbert megelőző hónapokban pénzügyi nehézségek, mégis körükben a legalacsonyabb a külső finanszírozási források igénybevétele.

Piaci külső finanszírozási forrás igénybevétele az elmúlt hónapokban
COVID19 járvány okozta nehézségek kezelésére, százalék (Forrás: GVI)

Ágazatok szerint nem figyelhetőek meg jelentős eltérések. Különbség mutatkozik a vállalatok exporttevékenysége szerint. A nem exportáló cégek közül kevesebben vettek igénybe külső finanszírozási forrást, mint a részben exportáló cégek és a döntően exportáló vállalatok. A vállalkozások 12 százaléka vett fel piaci szereplőktől külső finanszírozási forrást a járvány enyhítésére míg állami külső finanszírozási forrást a cégek 22 százaléka vett igénybe. Ez lehetett vissza nem térítendő állami támogatás, állami járulékkedvezmény, GINOP/VEKOP támogatott hiteltermék (0 százalékos MFB hitel), Széchenyi Kártya Hitelprogram valamelyik terméke, NHP hitel vagy NHP kötvényprogram.

A hitelfizetési moratórium lehetősége a vállalatok 30 százalékát érintette, és 14 százalék vette igénybe a lehetőséget. A vállalkozások 70 százaléka mondta azt, hogy őket nem érinti a hitelfizetési moratórium, 16 százalékukat érintette a lehetőség, de nem vették igénybe.

Hitelfizetési moratórium lehetőségében való érintettség és igénybevétel, százalék (Forrás:GVI)

A hitelhez jutás feltételeinek értékelése alapján 2020-ban az előző évhez képest a vállalkozások szerint legnagyobb arányban ugyanolyanok a hitelhez jutás feltételei (42 százalék). A 10 fő alatti cégek nagyobb arányban értékelték sokkal nehezebbnek a hitelhez jutás feltételeit, mint a magasabb létszámmal rendelkező vállalatok. A vállalkozások legnagyobb arányban arra számítanak 2021-re vonatkozóan, hogy a hitelhez jutás feltételi nem fognak változni (42 százalék).

Az elemzéshez 3142 hazai vállalkozást kérdeztek meg a témában. Az adatfelvétel 2020. október 1. és 31. között zajlott, a koronavírus-járvány második hulláma miatt bevezetett kijárási és egyéb korlátozások előtt. Az eredményeket tehát nagymértékben befolyásolta a járvány első hullámának csillapodása és a GVI konjunktúramutatójában is megjelenő optimistább várakozás.

Cikksorozatunk első részében a cégek árbevétellel kapcsolatos várakozásait és nehézségeiket mutattuk be, amelyet itt olvashat. 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo