A tavaly elfogadott kamarai törvény módosításával 2012 január 1. és március 1. között valamennyi gazdálkodó szervezetnek, egyéni vállalkozónak - kivéve a mezőgazdasági tevékenységet főtevékenységként végző vállalkozásokat, a mezőgazdasági őstermelőket és az ügyvédi irodákat - be kellett jelentkeznie a kereskedelmi és iparkamarai nyilvántartási rendszerbe, és március 31-éig kellett eleget tennie a kamarai hozzájárulás befizetési kötelezettségének.
Eddig 454 ezer vállalkozás adatait dolgozták fel, és még 100 ezer hátra van a nagyobb kereskedelmi és iparkamaráknál, köztük a budapestinél. Az adatszolgáltatást nyújtó vállalkozások a tapasztalatok szerint befizették a kamarai hozzájárulást is, amelyből eddig mintegy 2 milliárd forint folyt be a területi kereskedelmi és iparkamarákhoz.
Az MKIK elnöke közölte, hogy az illetékes szervezetektől a kamara megkapta azokat a címlistákat, amelyekből meg lehet állapítani, mely szervezetek nem kérték a kötelezető kamarai regisztrációt. Az adatok összevetését követően, várhatóan az év második felében a kamara felszólítja a regisztrációra a mulasztókat, és amennyiben nem járnak sikerrel, akkor a későbbiekben döntenek a további lépésekről.
Parragh László hangsúlyozta, hogy vállalkozóbarát módon viszonyulnak a nem regisztráló cégekhez is, elsősorban ösztönözni fogják őket a bejelentkezésre, és csak a legvégső esetben kezdeményezik a felszámolást. Az elnöke kiemelte: a kamarai hozzájárulásért ingyenes szolgáltatást nyújtanak, például igénybe lehet venni az általános gazdasági, pénzügyi és jogi tanácsadást az ügyfélszolgálatokon, az üzleti partner-közvetítést, illetve a pályázatfigyelést. A beérkező adatokból július elsejétől mindenki számára elérhetővé teszik a nyilvános adatbázist, a későbbiekben pedig lehetővé válik, hogy a cégek beszerzéseikhez, képzéseikhez kereséseket végezhessenek.