Már máshogy látják a világot a magyar cégvezetők

Megszakadt az üzleti bizalom szintjének egy éve tartó visszaesése, a cégvezetők várakozásai januárban már javultak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) negyedéves konjunktúramutatója 26-ról 32 pontra emelkedett - közölte az MKIK GVI.

A januári felmérés alapján a negyedéves konjunktúramutató értéke az építőipari vállalkozások esetében a legmagasabb (41), míg a feldolgozóipari cégek körében a legalacsonyabb (27). Az előző negyedévhez képest az építőipari cégeknél 22, a kereskedelmi és a szolgáltató vállalatok körében 6-6, a feldolgozóipari cégek körében pedig 4 pontos volt a növekedés.

A mutató a döntően exportáló vállalkozások körében a legalacsonyabb (28 pont), a részben exportálók esetében 35 ponton áll, míg a nem exportáló cégek körében 34 pont. Az előző negyedévhez képest a nem exportáló cégek körében 8 ponttal, a döntően exportáló cégek között 6 ponttal, a részben exportáló vállalatok csoportjában pedig 2 ponttal nőtt a mutató értéke.

Mi áll a számok mögött?

Az almutatókat vizsgálva az MKIK GVI megállapítja, hogy a cégvezetők a jelenlegi jövedelmezőség és a beruházások várható szintje kivételével rendre optimistábban ítélik meg a vizsgált szempontokat, mint tavaly októberben. Az előző év azonos időszakához képest viszont - a beruházások várható szintjével kapcsolatos várakozások, illetve a várható kapacitáskihasználás kivételével - minden mutató negatívabb helyzetértékelést tükröz.

A januári adatok alapján a nagyvállalatok jellemzően optimistábban ítélik meg helyzetüket a kis- és középvállalkozásokhoz viszonyítva, kivételt csak a beruházások várható szintje, az elmúlt fél év termelési szintje, illetve a várható létszám értékelése jelent ez alól. A 250 fő feletti nagyvállalatok lényegesen pozitívabban látják jelenlegi pozícióikat, azonban létszámvárakozásaik számottevően pesszimistábbak a kis- és középvállalkozásokénál.

Az intézet negyedévente 400 cégvezetőt kérdez meg konjunktúrafelmérésében cége üzleti helyzetéről és kilátásairól. A mutató a pozitív és a negatív helyzetértékelést adók arányának különbsége, mínusz 100 és plusz 100 közötti értékeket vehet fel. Mínusz 100-at akkor, ha minden cég negatívan, plusz 100-at akkor, ha minden cég pozitívan ítéli meg a helyzetét.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo