"Elpocsékoltuk az EU-s forrásokat"

Az elmúlt években az uniós források jó részét fölösleges, a gazdaság jövőbeli fejlődését nem segítő beruházásokra fordította az ország - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke csütörtökön Budapesten, az "Út a jövőbe" című előadássorozat nyitó előadásán. A hat részből álló rendezvénysorozatot a Magyar Közgazdasági Társaság és az IBM Magyarország szervezte.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A makrogazdasági egyensúly, a gazdasági növekedés beindítása, és a szerkezeti reformok megkezdése párhuzamosan fontos feladatok, amelyeket szinte egyszerre kell teljesítenie az országnak - hangoztatta Parragh László, aki úgy vélte, hogy a jövő év elején hatályba lépő és már megvalósított adóváltozások növelik a magyar gazdaság versenyképességét. Az MKIK elnöke szerint Magyarország növekedési pályára állítása nemcsak a hazai gazdasági stabilitás elérése, hanem a politikai stabilitás fenntartása miatt is alapvető.

A magyar intézményrendszer átalakítása, újragondolása amiatt is kiemelt feladat, hogy az ország minél jobban fel tudja használni a következő években az uniós forrásokat.  Véleménye szerint az elmúlt években az uniós források jó részét fölösleges, a gazdaság jövőbeli fejlődését nem segítő beruházásokra fordította az ország. "Elpocsékoltuk az EU-s forrásokat" - fogalmazott keményen a kamarai elnök. Az állami intézményrendszert úgy kell megváltoztatni, hogy az akár 1.000 milliárd forintos nagyságrendű, uniós pénzeket is felhasználó projekteket tudjon megfelelően kezelni - húzta alá Parragh László.

Korrupció, foglalkoztatás és szakképzés

Ahhoz, hogy a jövőben érdemi növekedés legyen az országban, az adómérsékléssel párhuzamosan a bürokráciát is jelentősen csökkenteni kell, egyúttal vissza kell szorítani a feketegazdaságot és a korrupciót. 

Parragh László amellett érvelt, hogy a nagy hozzáadott értéket előállító gazdasági szektorok fejlesztése, munkahelyteremtő képességeik javítása mellett olyan területeken is új munkahelyeket kell létrehozni, amelyek a képzettséggel nem rendelkezőknek is biztosítanak valamilyen megélhetést. Ez szerinte azért fontos, mert Magyarország egyes részein munkajövedelem helyett csak segélyekből élnek bizonyos csoportok, vagy ahogy ő fogalmazott: " ezeken a helyeken a rendszeres munkába járás ismeretlen fogalom."  

Az MKIK elnöke a szakképzésben a német típusú, duális szakképzést, szakoktatást nevezte követendő példának. Parragh László végezetül hangoztatta: a kötelező kamarai tagságot újra vissza kellene állítani az országban, a velünk kiemelten szoros gazdasági kapcsolatokat fenntartó uniós tagállamokban, így Németországban, Ausztriában vagy Olaszországban is a kötelező kamarai tagság érvényesül.  

Bécs és Zürich után Budapest
"Meggyőződésünk, hogy az informatika továbbra is húzóágazat Magyarországon, az információtechnológia komolyan fokozhatja a magyarországi kis- és középvállalkozások versenyképességét" – közölte az eseményen Pongrácz Ferenc, az IBM Magyarország megbízott vezérigazgatója. Az IBM az európai harmadik kutatási központját Magyarországra hozta, és ahogy a vezető nyilatkozott: „Bécs és Zürich után Budapest is felkerült az IBM kutatási központjainak térképére.”

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo