Sokan elmondták: mire számíthatunk 2010-ben?

Jövőre éves szinten már csak fél százalékos gazdasági csökkenés várható Magyarországon, 2011-ben pedig a növekedés 3,1 százalékos lehet az Európai Bizottság szerint. A vállalkozói szövetségek szerint szégyenkeznivalónk nincs, ám az állam tehetne többet is a kereskedelem élénkítéséért.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az államháztartási hiány az Európai Bizottság legfrissebb előrejelzése szerint az idén és jövőre valamivel 4 százalék fölött alakul a GDP-hez képest, messze az uniós átlag (6,9, illetve 7,5 százalék) alatt. A brüsszeli bizottság általános megállapítása szerint "a hathatós kiigazítási intézkedések segítettek csökkenteni a gazdaság sérülékenységét" Magyarországon.

A munkanélküliségi arányt az idén 10,5, jövőre 11,3 százalékra jósolja a bizottság, míg az inflációt ez évben 4,3, jövőre 4 százalékosra. Tavaszi előrejelzésében jövőre még 11,2 százalékos munkanélküliséget, illetve 4,1 százalékos inflációt prognosztizált a testület.

Kevesebbet költ a lakosság
A csökkenő reálbérek és a foglalkoztatásra vonatkozó növekvő bizonytalanság miatt a háztartások kiadásai a jövőre lezáródó hároméves időszakban összesen mintegy 10 százalékkal csökkennek – állapította meg az elemzés.

A korábban gondoltnál nagyobb lehet az idei visszaesés

A Magyarországról szóló rövid elemzés emlékeztetett arra, hogy a gazdaság törékeny helyzetben volt, amikor tavaly év végén kirobbant a nemzetközi pénzügyi válság. A kormány tavaly - az EU, a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank középtávú pénzügyi támogatásával együtt - folytatta a pénzügyi konszolidációs folyamatot, számos szerkezeti és átmeneti kiadáscsökkentési intézkedést tett. Idén ezzel együtt 6,5 százalékos gazdasági visszaesést jósol Brüsszel, jóval nagyobbat, mint tavasszal. Úgy vélte, hogy a megelőző években az intézkedések jobban összpontosítottak a bevételek növelésére, mint a kiadások szerkezeti reformokon alapuló csökkentésére, és emiatt a növekedés tavalyelőtt és tavaly is elmaradt a környékbeli országok nagy részétől.

A bizottság elemzése szerint a pénzügyi piaci feltételek a jelenleg vizsgált időtávban (2009-2011) várhatóan lassú, de folyamatos javulást mutatnak majd. Idén a kedvezőtlen gazdasági körülmények ellenére sem emelkedik jelentősen az államháztartási deficit a tavalyi szintről - emelte ki Brüsszel elemzése -, ugyanakkor várhatóan valamelyest meghaladja a kormány 3,9 százalékos célkitűzését a tervezettnél kisebb adóbevételek miatt.

A bizottság szerint az import csökkenése meghaladja az exportét, így a kivitel nettó értelemben pozitív hatást tesz a gazdasági növekedésre. A folyó fizetési mérleget illetően ugyanakkor Brüsszel nem számít további javulásra jövőre. Középtávon a bizottság szerint az export-import közti különbség mérsékeltebb lesz, a külső deficit pedig egy fenntarthatóbb szinten stabilizálódik. Brüsszel azt is megjegyezte, hogy a részben uniós finanszírozású infrastrukturális beruházások haladása várhatóan pozitív kivételt jelent a finanszírozási nehézségekkel és alacsony kapacitáskihasználással küzdő beruházási kilátások között.

Az uniós adatok
Kiemelkedik a recesszióból az Európai Unió ez év második felében, és jövőre már 0,75 százalékos növekedésre lehet számítani átlagosan az Európai Bizottság szerint. Idén Brüsszel még átlagosan 4 százalékos GDP-csökkenésre számít az unió átlagában. A munkanélküliségi ráta jövőre 10,3 százalékra nő uniós átlagban a prognózis szerint. Az államháztartási hiány szintén növekedni fog – 2010-ben a GDP 7,5 százalékára –, majd 2011-ben a gazdaság élénkülése és az ideiglenes intézkedések fokozatos megszűnése miatt némileg visszaesik (6,9). Jövőre a prognózis szerint fokozatos élénkülés várható, majd 2011-ben a növekedés mintegy 1,6 százalékos lesz.

2011-től akár fellendülés is jöhet, de vannak akadályok

Az előrejelzés szerint 2011-től a kedvező külső körülmények, a növekvő exportigény is hozzájárul a fellendüléshez Magyarországon. A háztartások fogyasztása és a beruházások szintén növekedésnek indulhatnak, javulhat a költséghatékonyság és a közvetlen külföldi tőkebefektetések helyzete is. A munkaerőpiac szerkezeti problémái azonban tartósnak bizonyulhatnak.

Az államháztartási bevételek csökkenését idén és jövőre valamelyest ellensúlyozzák a nyugdíj- és társadalombiztosítási reformok, valamint más takarékossági intézkedések, mint például a közszektorban a bérek befagyasztása.

Jövőre a deficitet növelő tényező lehet az önkormányzatok előre jelzettnél nagyobb hiánya, a vártnál magasabb egészségügyi kiadások, továbbá Brüsszel egyelőre nem veszi figyelembe a MÁV-nak nyújtott állami támogatás tervezett csökkentését. Jövőre és az azt követő évben a bizottság szerint kockázatot jelenthet, hogy néhány, a hiányt idén csökkentő tényező (például a bérbefagyasztás, oktatási és egészségügyi kiadások alacsonyabb szintje) nem fenntartható hosszabb távon, illetve az, hogy várhatóan mérséklődik a vállalatok nyeresége is. 2011-ben a nemzeti bank előző évi veszteségét is kompenzálni kell, emellett negatív hatása lesz a bevételekre a személyi jövedelemadóval kapcsolatban idén júniusban elfogadott változtatásoknak (az alsó jövedelmi határ megemelésének).

Oszkó már megugró növekedésről beszél

A mostani szigorú, restriktív válságkezelés után Magyarországon megugró növekedés lehet 2011-ben, 2012-ben, ha a következő kormány folytatja a szigorú, következetes gazdaságpolitikát - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter a magyarországi német kamara és több más külföldi kamara közös rendezvényén. A pénzügyminiszter szerint az államháztartás kordában tartására fókuszáló gazdaságpolitikát a következő kormánynak is kötelessége továbbvinnie, mert a költségvetési konszolidáció önmagában is az ország versenyképességét javító tényező. „Az államháztartás szigorú kézben tartása hosszabb távon előnyt jelent majd, megalapozza a  későbbi lendületes gazdasági fejlődést" - magyarázta.

A kormány továbbra is azzal számol, hogy jövőre a recesszió 0,9 százalék lesz, utána viszont 2011-től már 3 százalék körüli, vagy afölötti gazdasági növekedés lehet, mondta a szakminiszter. Oszkó Péter szerint a mostani válságkezelő kormánynak egy éves tevékenysége alatt várhatóan ezermilliárd forintot sikerül majd megtakarítania az államháztartásban. Ha sikerülne az ország gazdasági teljesítményét a 2008-as szintre visszavinni, az azóta bevezetett intézkedések hatásaként el lehetne törölni az iparűzési adót - mondta a pénzügyminiszter.

500 milliárdos hiány
A recesszió - az optimista előrejelzések szerint is - legalább 250-300 milliárd forint forgalmat visz el a kereskedelemtől, de a GDP visszaesése miatt nem kizárt, hogy a kieső forgalom mértéke meghaladja az 500 milliárd forintot. Ez egy közepesen jó hónap forgalmának felel meg a teljes ágazatot tekintve.

A szakma szerint az államnak kellene megfelelő környezetet teremtenie

A kormány gazdaságélénkítő szerepe továbbra is gyenge, így az országnak valódi gazdaságpolitikára lenne szüksége, ugyanis jelenleg a fiskális politika mindent elnyom - közölte az Európai Kereskedelem Napja (EKN) során Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Szerinte az ország versenyképessége továbbra is katasztrofális, a magas kamatok megfojtják a befektetéseket: augusztusban például 12 százalék volt Magyarországon az átlagos vállalkozási hitelkamat, amely sokkal magasabb mint a közép-kelet európai régió más országaiban. Ami a kereskedelmet illeti: Parragh shownak titulálta a mezőgazdasági tárca kiskereskedelemre vonatkozó 80 százalékos magyar áru arányra tett próbálkozásait.

Demján Sándor a VOSZ ügyvezető elnöke szerint nincs szégyenkezni valója a magyar kiskereskedelemnek, amely mind színvonalba, mint szolgáltatásban eléri a nyugati szintet. Szerinte addig nem fogja lekőrözni a fejlettebb gazdaságok kiskereskedelmét, amíg Magyarországon a belső termelés nem növekszik, amíg a valós áru termeléssel foglalkozók létszáma alacsony. „Ha a belső termelés végre újra növekedésnek indul a kiskereskedelemnek is nőhet a mozgástere" - közölte a szakember.

Demján beszédében leszögezte patriótaként fontosnak tartja a hazai termékeket, de szerinte a kereskedelemnek nem feladata a piacon nem versenyképes magyar termékek forgalmazása. Az államnak kell megteremteni azt a gazdasági környezetet, amelyben az áru piacképessé válik.

Tőkeszegény kiscégek, megmaradó Széchenyi Kártya
Mester Zoltán a gazdasági tárca szakállamtitkára arról beszélt az EKN során, hogy idéntől már a kereskedelmi vállalkozások is hozzájuthatnak a forgóeszköz hitelekhez, ugyanis tény, hogy a magyar kiskereskedelem, csakúgy mint a magyar kis és középvállalati réteg rendkívül tőkeszegény. Az eseményen egyúttal megerősítette azt is, hogy a kormányzat továbbra is támogatja a Széchenyi Kártyát.
Herczog László szociális és munkaügyi miniszter rámutatott, hogy a kereskedelem értékalkotó munka, és mintegy 10 év alatt jelentősen, 476.000-ről 585.000-re nőtt a kereskedelemben dolgozók száma. A miniszter elmondta, hogy az állam rugalmasabb szabályozással, és a versenyképes vállalatok támogatásával tudja segíteni az ágazatot. A központi munkahelyteremtő pályázati programok keretében a Munkaerőpiaci Alapból 2008-2009-ben 267 vállalkozás kapott összesen 3,8 milliárd forint támogatást. A támogatott vállalkozásokból 77 volt kereskedelmi cég, amelyeknek összesen 850 millió forintot, a teljes támogatási keretösszeg több mint ötödét kapták meg támogatásként, ez pedig több mint 800 új munkahely létesítését tette lehetővé.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo