Parragh László szerint a kezdeményezés nem új keletű, a javaslattal első alkalommal 2013. augusztus 1-jén - szintén levélben fordult a kamara a gazdasági miniszterhez. "Abban kértük a pénztárgépcserére vonatkozó határidő eltolását, mint utóbb kiderült, sikerrel, és az adatátviteli díjcsomagok árának fixálását. Azóta a minisztérium közelmúltban megjelent közleményében csupán egy utalás olvasható az előfizetési díjak mértékéről, érdemi lépésekre nem került sor. A közzétételnek ezt a módját a vállalkozások nem tartják elfogadhatónak, ezért fordultunk ismét a miniszterhez" - mondta a kamarai vezető.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) álláspontja szerint az érintett vállalkozások költségeinek határt kell szabni, ezt a célt szolgálja az adatátviteli díjak hatósági árassá tételére vonatkozó javaslat. Félő, hogy az adatátviteli díj szabályozatlansága monopolhelyzetet teremt, ami a versenyjog szabályaiba ütközik, ez ellen fel kell lépni - tette hozzá az elnök. Mint azt a Piac&Profit is megírta, az adatforgalmi tarifákat eddig csak néhány szolgáltató tette közzé, ezek közül azonban több forintra megegyezik. A piacon jelenleg elérhető legalacsonyabb havi adatforgalmi díj nettó 2300 forint. A tarifákat korábban több tízezresre becsülték, igaz, hogy még a mozgóárusok sem kaptak mentességet az adatszolgáltatás kötelezettsége alól.
Ki kellene terjeszteni a támogatást
Egyes megyékben az élelmiszer-kereskedelemmel foglalkozó vállalkozások fele bérelni szeretné a pénztárgépet, mások pénztárgépük átalakításával szeretnék biztosítani az online kapcsolatot, ezekre a megoldásokra is ki kellene terjeszteni a támogatást - tette hozzá. A támogatási rendszer ugyanis jelenleg csak az új pénztárgépek beszerzéséhez nyújt segítséget (pénztárgépenként 50 ezer forintot,) az MKIK szerint a rendszer kiterjesztésére lenne szükség. (A támogatás egyéb részleteiről innen tájékozódhat.)
A támogatás kapcsán ugyanakkor némi bizonytalanságot kelthet, hogy a pénztárgépek cseréjére vonatkozó rendelet nem szabályozza, hogy a szuperkasszák bruttó vagy nettó árából vonják-e le az 50 ezer forintos támogatást – írja a Világgazdaság hétfői számában. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára a lapnak elmondta, hogy szerinte a nettó árból kellene levonni a támogatást, különben a meghirdetettnél kevesebb pénzhez jutnának a kereskedők. Ráadásul Vadász György, a Magyar Iparszövetség elnöke korábban a Piac&Profitnak azt nyilatkozta, az ötvenezres támogatás is kevés.
Még mindig gondok a beszerzéssel
Parragh László szerint bár a beszerzési határidő kitolása érezhetően csökkentette a pénztárgépek piaci árát, illetve a tárca támogatása is örvendetes hatást gyakorolhat erre, a nehéz helyzetben lévő vállalkozások további segítségre szorulnak. Mint azt korábban megírtuk, a szeptember elsejei átállás után még egy hónapig – a korábban megjelent hírekkel ellentétben – „csak” a kód meglétét ellenőrzik, október elsejétől azonban a kereskedőknek már vagy az új pénztárgéppel, vagy visszaigazolt rendeléssel is rendelkezniük kell. (Mint azt közöltük, a múlt héten a NAV és az NGM is több közleményt adott ki, amelyben ez a határidő még nem szerepelt.)
A vállalkozók visszajelzései alapján a 2013. augusztus 31-i bevezetési határidő után pár nappal a helyzet az, hogy bár a pénztárgépek engedélyezése felgyorsult, de a pénztárgéptípusok száma egyidejűleg nem növekedett arányosan (jelenleg 14 engedéllyel rendelkező pénztárgép van, ez 6 forgalmazót és 5 pénztárgéptípust takar). A végfelhasználók szempontjából a pénztárgépek beszerzése, finanszírozása továbbra is megoldatlan - mondta Parragh László.
Az elnök hangsúlyozta, hogy az online pénztárgép megrendelésekor a vállalkozóknak nagyon körültekintően kell eljárniuk, feltétlenül meg kell győződniük arról, hogy a típust a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal engedélyezte. Az engedélyezett online géptípusokról a Hivatal honlapján lehet tájékozódni. Az engedélyezett típusok listája megtalálható az MKIK honlapján is (www.mkik.hu). Fontos az is, hogy betartsák a NAV és az NGM közös megállapodásából született újabb határidőt, amely szerint 2013. szeptember 30-ig meg kell rendelniük az új pénztárgépet, mert ezt követően a revizorok már a visszaigazolt megrendelőt is kérhetik - tette hozzá.