Környezetvédelem cikkek
Tisztul az Apple
Egyre több beszállítója alkalmaz „tiszta”, a környezetet nem károsító energiát termékei, köztük a csipek előállításához, jelentette be az Apple.
Video: így mérték meg az ország legmagasabb fáját
A Somogy megyei Iharosberényi Erdészet területén hivatalosan is lemérték az eddig legmagasabbnak tartott fa magasságát, és felmérték állapotát. A mérést Lajkó Bendegúz végezte, elhivatott faápoló és famászó oktató. Az állapotfelmérést Horváth Tibor faápoló és favizsgáló szakmérnök folytatta, a kiegészítő munkálatokban Hunyadi Péter segédkezett.
Te hogyan mentenél meg egy jégtáblán rekedt jegesmedvét?
Hatalmas sikerrel zárult az idei ÖKO-Sziget, Szigetmonostor Önkormányzata, az Ökológiai Művelődés Alapítvány és az Outdoor Mission Kft. által szervezett iskolásoknak szóló rendezvény.
Trump nem dúlhatja tovább az alaszkai partvidéket
Az alaszkai szövetségi bíró jogsértőnek nyilvánította Donald Trump amerikai elnök rendeletét, amely megengedte volna az olaj- és földgázforrások kiaknázását a Jeges-tengeren és az Atlanti óceán északi részén.
Rémzsinórral az ablakon koppanó madarak ellen
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez (MME) évről évre érkeznek tavaszi bejelentések olyan madarakról, amik épületek ablakában, autók visszapillantó tükrében akár napokon át is a saját tükörképüket támadják. Ennek következtében legyengülhetnek, megsérülhetnek, folyamatos kopogtatásuk, ürülékszennyezésük pedig nagyon zavaró lehet. Közös érdekünk tehát a helyzet kezelése.
Újra magyar győztes az Európai Év Fája versenyen
Három év után ismét magyar fa lett az Európai Év Fája verseny első helyezettje, így a vetélkedő kezdete, 2010 óta már negyedik alkalommal nyerte el hazánk fája a címet (és először azóta, hogy két fára lehet szavazni).
Mi is tehetünk a méhek megmentéséért
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a lakosság figyelmébe ajánlja a rendkívül egyszerű, ugyanakkor nagyon látványos méhecskehotel-, más néven darázsgarázs-eszközcsoportot, amivel erkélyen, ablakpárkányon is segíthetjük a szelíd beporzók szaporodását már kora tavasztól.
Az energiatakarékosság fontosságáról szólt az idei ÖKO-Sziget
A környezetszennyezés problémája összetett kérdés, így leküzdése is csak holisztikusan képzelhető el. Ha sokat fogyasztunk, akkor sok energiát használunk fel, sok hulladékot termelünk, mérgezzük a levegőt, a talajt és a vizeket. Ezért a környezetre nehezedő terhek enyhítése is csak egy nagyobb összefüggésrendszerbe helyezve képzelhető el, amelyben az energiafogyasztás, energiagazdálkodás csak egy, igaz, fontos tényező a sok közül – röviden így foglalható össze az V. ÖKO-Sziget üzenete. A rendezvény fővédnöke Dr. Áder János köztársasági elnök, szakmai védnöke pedig Lányi András környezetvédő, az ELTE egyetemi docense volt.
Tovább drágulnak az autók a környezetvédelmi előírások miatt
Tovább emelkednek az autóárak: a Volkswagen kocsijainál például a következő években a dízeleknél legalább 2000-2500, a benzinmotorosoknál 1000-1500 euróval magasabb árakkal kell számolni.
Tíz dolog, amiért imádjuk az erdőket
Az Egyesült Nemzetek Szervezete 2012-es döntése értelmében március 21-én az erdők nemzetközi napját ünnepeljük. Azóta minden évben szerte a világon számtalan rendezvény irányítja a figyelmet a fák jelentőségére. Az idei év mottója alapján – „Tanuljuk meg szeretni az erdőket!” – a középpontban az oktatás szerepe áll a fenntartható erdőgazdálkodásban és a biológiai sokféleség megőrzésében.
Új frontok nyílnak a környezetvédelemben
A közelmúltban a környezetvédelem új frontot nyitott: bíróságon próbálják felelősségre vonni a nagy olaj- és vegyipari vállalatok döntéshozóit, hiszen az ő döntéseik sokszor mérhetően és bizonyíthatóan károsítják az emberek életminőségét.
Csak pillepalackból hatvan bálányit gyűjtöttek a Tiszán
Az idei év első nagyszabású ártéri hulladékmentesítő akcióján 35.000 műanyag palackot gyűjtött össze a PET Kupa csapata a Felső-Tiszán. A Tiszaszalka és Vásárosnamény között elhelyezkedő Natura 2000-es területen tíz hektárnyi ártéri erdőt fésültek át és tisztítottak ki a környezetvédelmi mozgalom önkéntesei és a vízügyi igazgatóságok szakemberei. Az összegyűjtött hulladék fele, csakúgy mint a 60 bálányi préselt pillepalack, újrahasznosításra kerül.
Nyílt levél a vállalatvezetőknek
Miközben gyerekek tízezrei - iskola helyett - tüntetnek szerte a világban az éghajlatváltozás megállításáért, addig felelősnek nem nevezhető vállalatvezetők, folytatólagosan elkövetett emberiség elleni bűntettet hajtanak végre ellenük.
Orángutánokat ölnek meg a csokidért
A Greenpeace 2010-ben a KitKatot orangutánujjal helyettesítette egy provokatív reklámjában, tudatosítva a fogyasztókban, hogy nassolásunk állatpusztítással jár. Az élelmiszerekben felhasznált pálmaolaj létrehozásához őserdőket égetnek fel, hogy helyet nyerjenek a hatalmas ültetvényeknek.
Hátul kullogunk műanyag-újrahasznosításban
Az Európai Unióban csak hat országban rosszabb a műanyag-újrahasznosítás aránya, mint nálunk – derült ki az Eurostat adataiból. Litvániában a legjobb a helyzet, náluk a műanyag-csomagolások közel háromnegyedét feldolgozzák.
Nálunk műanyagból még a bio sem környezetbarát
Magyarországon egyszerűen nincs arra infrastruktúra, hogy a megfelelően kezeljük a lebomló műanyagokat, ezért azok a legtöbbször a hulladéklerakókban, vagy az égetőkben végzik – hívták fel a figyelmet ökotudatos szervezetek.
41 százalékkal növelheti a rák kockázatát a világsikerű gyomirtó
A glifozát a gyomirtók korábbi generációjának fő komponense volt, többek közt a Monsanto világszerte slágerterméknek számító Roundupjának. Éveken át folyt a vita arról, hogy a glifozát rákkeltő-e, tavaly egy amerikai bíróság végre kimondta, hogy az. Felülírva a vegyipari lobbinak behódoló WHO óvatoskodó, 2015-ös állásfoglalását, miszerint „valószínűleg rákkeltő” a vegyi anyag, amerikai tudósok most megerősítették: az immunrendszerben okozhat rákot a glifozát.
Búcsút inthetünk a görögországi nyaralásnak?
Háromnegyed magyarországnyi tengeri és szárazföldi területen adott engedélyt Görögország kormánya olaj- és gázkitermelésre. Egy nagyobb olajszivárgás katasztrofális következményekkel járhat a tengeri élővilágra, a veszélyeztetett fajokra, de még a görög szigetek turizmusára és gazdaságára nézve is. A WWF nemzetközi kampányt indított annak érdekében, hogy a fúrásra irányuló tervek helyett a terület élővilágának védelme kerüljön előtérbe.
Miért kell most kimenned a kertbe?
Most, még a költési időszakon kívül érdemes elvégezni azokat a munkálatokat, amelyek tavasszal vagy nyáron már veszélyeztetnék a nálunk fészkelő madarakat – figyelmeztetett a Magyar Madártani Egyesület.
Ne várjunk a politikusokra, mi is sokat tehetünk a klímaváltozás ellen
Fogyasztóként mindennap a pénztárcánkkal „szavazunk” egy zöldebb világ mellett vagy éppen ellene. Minden vásárlásunknak, tranzakciónknak, beszerzésünknek van karbonvonzata, ideje hát klímatudatosan élni és fogyasztani. Erre adott ötleteket az CEU-n Ürge-Vorsatz Diána professzor és Nagy Réka, az Ökoanyu blog írója, számos könyv szerzője.
Csak a magyar e-hulladék nem hagyja el az uniót
Nyomkövetőt tettek az elektronikus hulladékokra, hogy felderítsék, hol kötnek ki az EU-s országokban kidobott eszközök. Magyarországon is megjelöltek leadott elektronikai cikkeket, az eredmények megerősítették, amit egyébként is gyanítottunk.
Osztrigákkal tisztítják a piszkos tengervizet
Nem kevesebb, mint egymilliárd osztrigát készülnek telepíteni New York kikötőjébe, hogy megtisztítsák az öböl vizét, mely már olyan szennyezett az egész huszadik század során, hogy nem tudtak megmaradni benne az élőlények. Persze az ökoszisztéma revitalizálása nem könnyű. Körülményes és gondos osztrigaenyésztés zajlik a háttérben, amibe még a helyi diákok is besegítenek.
A szabályozás még mindig nem fontos Kolontáron
Az ajkai vörösiszap-katasztrófa ügyében a hatóságok felelősségét firtató kulcskérdések továbbra is tisztázatlanok. Erős és működő jogszabályokra van szükség, amelyek képesek biztosítani "a szennyező fizet”-elvet - írja a Greenpeace.
Mamut-DNS-t találtak egy kambodzsai bizsuban
Sok esetben nagy segítséget jelentenek a DNS-vizsgálatok a környezetvédőknek, amikor az orvvadászatból származó alapanyagokból készülő ékszerek nyomába erednek. Egy skóciai vizsgálat azonban meglepő eredménnyel járt.
Durva áremelkedést hozhat a fuvarozás drágulása
Két számjegyű százalékos díjemelésre kényszerülnek a magyar fuvarozó vállalkozások az akár 30 százalékos mértéket meghaladó útdíjemelés és egyéb költségnövekedések miatt – közölték a fuvarozói érdek-képviseletek.
Bemutatjuk az Év Madarát
Egy igazi kozmopolitát választottak a 2019-es Év Madarának, a gólyatöcs ugyanis az Antarktisz kivételével minden kontinensen előfordul. A nálunk költő madarak március-áprilisban érkeznek és korán, már augusztusban útra is kelnek.
Be lehetne tiltatni a tűzijátékozást?
A tűzijáték az embernek szórakozás, az állatoknak rettegés. A szilveszteri tűzijátékok kapcsán merült fel a kérdés, hogy jogosultak-e az önkormányzatok betiltani a tűzijátékokat? Tatán ugyanis szilveszterkor már nem lehetett jogszerűen semmilyen tűzijátékot használni.
Egymilliárdos terv az orkák megmentésére
A kardszárnyú delfinek védelmére 1,1 milliárd dolláros tervet jelentett be a következő évre Washington állam kormányzója. Jelenleg csupán 74 gyilkos bálnát tartanak nyilván a térségben. Az 1970-es évek óta nem volt ilyen kevés kardszárnyú arrafelé.
Az e-mobilitás árnyai
Európa valamennyi országában kevesebb dízelautót adtak el az első félévben, mint egy évvel korábban, és a nagyvárosok dízeltilalma e motorok halálát jelentheti. A kormányok – például Németországban – nem döntötték még el, hogyan kezeljék a kialakult helyzetet.
A stílus ára: túl drága
A divatipar a világgazdaság GDP-jének két százalékát adja, az éves globális üvegházgáz-kibocsátásnak viszont 10 százalékáért felel, s ezzel a legszennyezőbb ágazatok egyike. Az öltözködés nem opcionális, fakultatív tevékenység. Bolygónk minden polgára résztvevője a ruhaiparnak, és így előidézője a környezetszennyezésnek. A kelmék megmunkálása és festése irdatlanul nagy mennyiségű víz- és vegyianyag-felhasználást igényel.
Újabb tízmilliárdot ad Brüsszel környezetvédelemre
Magyarország két LIFE integrált pályázatát is támogatja az Európai Bizottság, egyet környezetvédelmi, egyet pedig természetvédelmi területen. A projektek együttes költségvetése meghaladja a 10 milliárd forintot. A programok megvalósítása 2019 januárjától kezdődhet meg.
Az autógyártók már most fúrják az új emissziós célokat
Túlzott és irreális célkitűzésnek tartják az autóipari vállalatok a hétfőn este Brüsszelben született megállapodást a járművek szén-dioxid-kibocsátásának 37,5 százalékos csökkentéséről 2030-ig.
Nem mellékes ügy a környezetvédelem a magyaroknak
A klímaváltozást, illetve a környezetszennyezést tartják az egyik legnagyobb társadalmi kihívásnak hét európai ország lakói. A felmérésből az is kiderült, öt magyarból négy a saját eszközeivel is igyekszik tenni valamit az üvegházhatás ellen.
Veszélyben a Mecsek, újranyitnák az uránbányát
A Nyugat-Mecseki Tájvédelmi Körzet területén, Pécs határában akar uránbányát nyitni a Magyar Urán Resources Kft., korábbi nevén Wildhorse. Az Energiaklub felmérése szerint a Pécsett és környékén élő lakosságot megosztja a tervezett beruházás; a többség szerint a bányanyitás rombolja a környezetet, és a belélegzett por és radongáz illetve esetleges radioaktív szivárgás veszélyezteti az emberi egészséget. Az Energiaklub petíciót indított a beruházás megállítása érdekében.
Újra a gázra léptünk az emisszióban
Az idén öt éve az első alkalommal emelkedik az iparosodott országok szén-dioxid-kibocsátása a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) elemzése szerint. Ezzel kétségessé vált a párizsi egyezményben meghatározott célok teljesítése.
Csak rajtad múlik, hogy zöld lesz-e a karácsony
Hazánkban egy átlagos ember évente 500 kg szemetet termel és ebből a karácsony erősen kiveszik a részét. Tegyük idén egy apró döntéssel zöldebbé és olcsóbbá az ünnepet anélkül, hogy megerőltetnénk magunkat! A Jófogás online kutatása közel négyezer embert kérdezett arról, hogy mennyi csomagolópapírt használnak ajándékozáskor, tisztában vannak-e ennek környezeti hatásával.
Nőttek a mediterrán erdőterületek, de az erdőtüzek esélye is
A mediterrán erdőterületek 2%-kal nőttek 2010 és 2015 között, a nagyságrendileg Szlovénia területével megegyező, 1,8 millió hektáros bővülésről az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és a Plan bleu – Kék terv a mediterrán erdők helyzetéről szóló közös jelentésében olvashatunk.
Madárbarátok, figyelem, indul az etetési szezon
1890-ben indult el Magyarországon a lakosság települési madáretetési mozgalma. A mintegy ötven potenciális etetőlátogató madárfaj megfigyelése egyedülálló élményt kínál a kertekben, a parkokban és a sokadik emelet magasságában is. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a vízimadarakat soha, sehol, semmivel ne etessük, mert ez tömeges pusztulásukat okozhatja!
Indul a per a főváros ellen a mocskos levegő miatt
Bírósághoz fordult a Levegő Munkacsoport, mert álláspontja szerint Budapest és környékének levegőminőségi terve a jelenlegi formájában nem alkalmas a légszennyezettség érdemi csökkentésére.
Remény a Csarna-völgynek: a miniszter közbelép
Semmilyen kisvasút építési beruházást nem támogat az Agrárminisztérium a fokozott védelmet élvező, különleges természeti értékekkel rendelkező börzsönyi Csarna-völgyben – közölte a minisztérium sajtóosztálya.
Kisvasút épülne az egyik utolsó érintetlen magyar erdőben
Egyik utolsó érintetlen erdőnk csendjét hamarosan munkagépek zaja verheti fel. A közkedvelt börzsönyi kirándulóhely, a Csarna-völgy került veszélybe a benne élő állatokkal – többek között egy hiúzzal – együtt, a terület kezelője ugyanis beadta engedélykérelmét kisvasút építésére és ezzel egy komoly beruházásra. December 6-án dől el, hogy a Csarna-völgy továbbra is hazánk legnagyobb háborítatlan erdeje marad, vagy építkezési terület lesz.
Bea Johnson: a vásárlásunkkal szavazunk
Bea Johnson, az extrém módon minimalista fogyasztói magatartás szószólója 2008-ban kötelezte el magát a környezetbarát életvitel mellett. Könyve, a Zero Waste otthon magyarul is megjelent, a bemutatón beszélgettünk a fenntartható háztartás gurujával.
Húsadóval lehetne rendbe rakni az egészségügyet
Az állattenyésztésnek óriási az ökolábnyoma, ezért egyes szakértők szerint adóval kellene drágítani, hogy így az újonnan kifejlesztett mesteréges húsok felé tereljék a fogyasztókat. Kevesebb pénzt emésztene fel a betegellátás is, mert kevesebben kapnának rákot a vörös húsoktól. Az Oxford Egyetem konkrét számokkal álltak elő: ekkora legyen az adó, ennyi belőle a megtakarítás, ennyi elhalálozás előzhető meg.
Verseny a vízért: a halak és a halászok húzzák a rövidebbet
Politikai szinten gyakran figyelmen kívül hagyják a belföldi halászat hozzájárulását az adott ország élelmezéséhez és a vidéki emberek megélhetéséhez. Ennek oka részben az adatok hiánya és az ágazat gazdasági alulértékeltsége.
Dízelbotrány: visszajárhat az autó ára?
Egy roppant érdekes ítélet született az osztrák bíróságon: egy 2012-ben vásárolt autó árát vissza kell fizetnie a kereskedőknek – kamatostul, - a Volkswagen által használt kibocsátását meghamisító szoftver miatt. A döntés nem az első, de az indoklás annál fontosabb.
Egy húron pendül Bill Gates és Brüsszel
Az Európai Bizottság és a Bill Gates elnökletével működő Breakthrough Energy tiszta energiákkal foglalkozó, 100 millió euró tőkéjű befektetési alapot hozott létre - közölte az uniós bizottság szerdán.
Önti a pénzt a környezetvédelembe Brüsszel
Az Európai Bizottság 243 millió euró (mintegy 78 milliárd forint) összegű beruházási csomagot hagyott jóvá az uniós költségvetésből olyan projektekre, amelyek az unió LIFE programja keretében a természet és a környezet védelmét, valamint az életminőség javítását hivatottak előmozdítani Európa fenntarthatóbb és alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátású gazdasági termelésre átállása során.
Elismerték, hogy nagyon zöld a budapesti repülőtér
Egymás után két rangos környezetvédelmi elismerést is kapott a Budapest Airport, korábban pedig szigorú nemzetközi ellenőrzés után megszerezte a karbonsemleges státuszt.