Csak pillepalackból hatvan bálányit gyűjtöttek a Tiszán

Az idei év első nagyszabású ártéri hulladékmentesítő akcióján 35.000 műanyag palackot gyűjtött össze a PET Kupa csapata a Felső-Tiszán.  A Tiszaszalka és Vásárosnamény között elhelyezkedő Natura 2000-es területen tíz hektárnyi ártéri erdőt fésültek át és tisztítottak ki a környezetvédelmi mozgalom önkéntesei és a vízügyi igazgatóságok szakemberei. Az összegyűjtött hulladék fele, csakúgy mint a 60 bálányi préselt pillepalack, újrahasznosításra kerül.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A PET Kupa csapatai nyaranta több tonna hulladékot szednek össze és rekordokat döntenek a Tisza vidékén, amikor egy héten keresztül, saját építésű, pillepalackokból készült hajóikkal eveznek, versenyeznek és gyűjtik a hulladékot. Az év többi részében szemléletformáló programokat, kiállításokat és bemutatókat tartanak, valamint szakmai kerekasztal beszélgetéseket szerveznek, hogy minél közelebb jussanak a szennyezés felszámolásához. A probléma gyökere elsősorban Ukrajnában ered, ahonnan a Tisza ártérbe lerakott lakossági kommunális hulladékot az áradások hazánkba szállítják.

„A probléma sokkal nagyobb, mint korábban gondoltuk. Egyrészt Ukrajnában sok helyütt nincs megfelelő hulladékszállítás, -kezelés,  és deponálás.” részletezi az okokat Hankó Gergely, a program projektvezetője, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének ügyvezetője.

„A jelenlegi ukrán hulladékelszállítási összegek “bevezető árak”, így ezen bevételekből a közszolgáltatók képtelenek fejleszteni, vagy megfelelő színvonalat biztosítani, a lakosság életszínvonala és átlagkeresete pedig nem engedi meg a magasabb díjak bevezetését. Mindezekből kiindulva komolyabb kormányzati, európai uniós, vagy befektetői támogatás nélkül nem oldható meg a probléma. Az elmúlt hetekben azonban megint megcsillant a remény, hiszen a Kárpátaljai Megyei Közigazgatási Hivatal és a Magyar–Ukrán Kereskedelmi és Iparkamara (MUKIK) vezetői memorandumot írtak alá egy Komplex Hulladékgazdálkodási Program megvalósítására Kárpátalján.” – teszi hozzá a szakember.

Egyelőre azonban a megoldás a hulladékok ártérből való összeszedése, illetve az ukrán, kárpátaljai lakosság szemléletformálása, hogy ne a folyókba kerüljön a hulladék. Ezért tervez 2019-ben több hulladékgyűjtő akciót a PET Kupa mozgalom ötletgazdája, a Természetfilm.hu Egyesület. Idén tavasszal a Tisza-tavon és a Tisza mellékfolyóin végeznek hulladék monitoringokat, hogy pontosan felmérjék a területek szennyezettségét.  Terveik között szerepel az is, hogy a hagyományosan megrendezett felső-tiszai PET Kupa hajós futam mintájára hirdessenek meg egy  kisebb versenyt. Az évközi akciókhoz folyamatosan várják önkéntesek jelentkezését.
Csak a magyar e-hulladék nem hagyja el az uniót
Nyomkövetőt tettek az elektronikus hulladékokra, hogy felderítsék, hol kötnek ki az EU-s országokban kidobott eszközök. Magyarországon is megjelöltek leadott elektronikai cikkeket, az eredmények megerősítették, amit egyébként is gyanítottunk.
A Tiszaszalka határában fekvő természetvédelmi területen már tavaly télen is takarítottak az önkéntesek a vízügyi igazgatóságokkal közösen. Mivel ez az ártéri szakasz a legszennyezettebb, ezért az idén nagyobb csapattal, három napon keresztül folyt a hulladékmentesítő munka: egy folyamkilométeres partszakaszon, tíz hektárnyi terület szabadult fel a hulladéktól. Átválogatás után a hulladék fele visszakerül a körforgásba, ezért az önkéntesek a műanyagokat, a fémeket és az üveget külön csoportosították, hogy a legszakszerűbb módon tudják átadni a térségi közszolgáltatónak. Idén két ipari bálázógép segítette a palackok tömörítését, amelynek eredményeként 60 bálányi, színre válogatott, tömörített műanyagot fognak újrahasznosítani.

A PET Kupa önkéntesei folyamatosan keresik az ártérből gyűjtött hulladék újrahasznosítási lehetőségeit. Ennek első lépéseként a palackok színre válogatott kupakjaiból készítettek granulátumokat, egy speciális, erre a célra készített darálóval. „A műanyag granulátumokat tesztelni fogjuk, hogy megnézzük, mi minden gyártható e másodnyersanyagból, miként kerülhet vissza a körforgásba.” -  hangsúlyozta az újrahasznosítás fontosságát Molnár Attila Dávid, a Természetfilm.hu Egyesület elnöke. A program az Agrárminisztérium támogatásával valósult meg. Partnerek és közreműködők: Országos Vízügyi Főigazgatóság, Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság, Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége, Észak-Alföldi Környezetgazdálkodási Kft., Vásárosnamény Önkormányzata, K3&S Kft., Malagrow Kft., BI-KA Logisztika. A PET Kupa most lezárult akciójáról a Természetfilm.hu Tudományos Filmműhely Egyesület internetes kisfilmsorozatot készített.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo