A PET Kupa csapatai nyaranta több tonna hulladékot szednek össze és rekordokat döntenek a Tisza vidékén, amikor egy héten keresztül, saját építésű, pillepalackokból készült hajóikkal eveznek, versenyeznek és gyűjtik a hulladékot. Az év többi részében szemléletformáló programokat, kiállításokat és bemutatókat tartanak, valamint szakmai kerekasztal beszélgetéseket szerveznek, hogy minél közelebb jussanak a szennyezés felszámolásához. A probléma gyökere elsősorban Ukrajnában ered, ahonnan a Tisza ártérbe lerakott lakossági kommunális hulladékot az áradások hazánkba szállítják.
„A probléma sokkal nagyobb, mint korábban gondoltuk. Egyrészt Ukrajnában sok helyütt nincs megfelelő hulladékszállítás, -kezelés, és deponálás.” részletezi az okokat Hankó Gergely, a program projektvezetője, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének ügyvezetője.
„A jelenlegi ukrán hulladékelszállítási összegek “bevezető árak”, így ezen bevételekből a közszolgáltatók képtelenek fejleszteni, vagy megfelelő színvonalat biztosítani, a lakosság életszínvonala és átlagkeresete pedig nem engedi meg a magasabb díjak bevezetését. Mindezekből kiindulva komolyabb kormányzati, európai uniós, vagy befektetői támogatás nélkül nem oldható meg a probléma. Az elmúlt hetekben azonban megint megcsillant a remény, hiszen a Kárpátaljai Megyei Közigazgatási Hivatal és a Magyar–Ukrán Kereskedelmi és Iparkamara (MUKIK) vezetői memorandumot írtak alá egy Komplex Hulladékgazdálkodási Program megvalósítására Kárpátalján.” – teszi hozzá a szakember.
Egyelőre azonban a megoldás a hulladékok ártérből való összeszedése, illetve az ukrán, kárpátaljai lakosság szemléletformálása, hogy ne a folyókba kerüljön a hulladék. Ezért tervez 2019-ben több hulladékgyűjtő akciót a PET Kupa mozgalom ötletgazdája, a Természetfilm.hu Egyesület. Idén tavasszal a Tisza-tavon és a Tisza mellékfolyóin végeznek hulladék monitoringokat, hogy pontosan felmérjék a területek szennyezettségét. Terveik között szerepel az is, hogy a hagyományosan megrendezett felső-tiszai PET Kupa hajós futam mintájára hirdessenek meg egy kisebb versenyt. Az évközi akciókhoz folyamatosan várják önkéntesek jelentkezését.A PET Kupa önkéntesei folyamatosan keresik az ártérből gyűjtött hulladék újrahasznosítási lehetőségeit. Ennek első lépéseként a palackok színre válogatott kupakjaiból készítettek granulátumokat, egy speciális, erre a célra készített darálóval. „A műanyag granulátumokat tesztelni fogjuk, hogy megnézzük, mi minden gyártható e másodnyersanyagból, miként kerülhet vissza a körforgásba.” - hangsúlyozta az újrahasznosítás fontosságát Molnár Attila Dávid, a Természetfilm.hu Egyesület elnöke. A program az Agrárminisztérium támogatásával valósult meg. Partnerek és közreműködők: Országos Vízügyi Főigazgatóság, Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság, Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége, Észak-Alföldi Környezetgazdálkodási Kft., Vásárosnamény Önkormányzata, K3&S Kft., Malagrow Kft., BI-KA Logisztika. A PET Kupa most lezárult akciójáról a Természetfilm.hu Tudományos Filmműhely Egyesület internetes kisfilmsorozatot készített.