A Ted Talks sikerét megirigylő CEU életre hívta a Határtalan tudás előadássorozatot, melynek nyitórendezvényén a klímaváltozás és a gazdaság zöldítése mellett arról is szó esett, mit tehet az egyén azért, hogy egy egészségesebb, élhetőbb, lakhatóbb világban éljünk mindannyian. A közönséget megszavaztatták abban a kérdésben, kiken múlik leginkább a klímaváltozás megfékezése. A politikusok győztek 49 százalékkal, őket a fogyasztók követik 43 százalékkal, majd a gazdasági szereplők következnek mindössze 16 százalékkal.
A Köztárasági Elnök Hivatalának Fenntarthatósági Igazgatóságát vezető Kőrösi Csaba ehhez hozzátette, hogy egy „hasonló fejlettségű országban valóban, mint Magyarország, 40 százalékban a fogyasztók döntései” járulnak hozzá ahhoz, hogy „befolyásoljuk a klímát”.
Ökotudatos háztartás
Ürge-Vorsatz Diána úgy látja, „a közgazdaságtan önző lénynek tekinti az embert, hogy saját jólétét akarja maximalizálni. Pedig társadalmi lény is, a társadalom jólétére is törekszik”. Vagyis egyéni döntéseit olykor összehangolja nagyobb közösségeknek, sőt a társadalom egészének érdekeivel.
Egy gyerek 1,5-2 tonna eldobható pelenkát használ el. Ezt a mennyiséget valahol legyártják, szállítják, majd veszélyes hulladékként köt ki a szeméttelepeken. Nagy Réka, az ökoanyu blog írója és háztartási tanácsokat tartalmazó könyvek szerzője ezért döntött úgy, hogy mosható pelenkát használ a gyerekeinél.
Nagy például szőlőmagolajat használ a sminklemosásra, de ugyanezt szedi pollenallergia ellen is, és már évek óta nem szorul gyógyszerszedésre. Hisz a következő generációban: „Mások a kérdésfelvetéseik is.” Amikor elmagyarázta gyerekének, hogy mi minden szennyezést okoz civilizációnk, a reakció ez volt: „Akkor minden, amit az emberiség kitalált, rossz?”
- Fotó: CEU/Vegel Dániel
Egészséges épületek
Ürge-Vorsatz szakterülete a fenntartható építészet, e témában publikált nemrég fontos tanulmányt több tudóstársával a Nature folyóiratban. Hozott néhány érdekes példát a témában:
- Kaliforniai mentora a házában banánokat termeszt, a nappali egybe van kötve az üvegházzal, s ez oldja meg a fűtést is.
- Az emberek is bocsátanak ki magukból energiát. A CEU-n tartott előadás közönsége például 40 megawattot.
- Heidelberg városában 116 hektáron 1700 passzív ház áll, ezek 90 százalékkal kevesebb energiát fogyasztanak fűtésre, mint ami egy átlagos lakóház.
- Budapesten a 13. kerületben épültek ilyen szociális bérlakások önkormányzati költségből. Miskolcon is kínálnak ilyen házat „átlagcsaládoknak”.
- Kanadában fából építettek toronyházat, mely 679 tonna szén-dioxid kibocsátásának vette elejét azzal, hogy nem kellett annyi cementet és acélt felhasználni az építéséhez, mint egy hagyományos épületnél.
Minden jel arra mutat, hogy passzív házban élni egészséges dolog. Egy passzív házként épült budapesti óvodában például kevesebbet betegek a gyerekek, így szülei is kevesebbet hiányoznak a munkahelyükről.
Ha minden magyar ember ilyen épületben lakna, mindenki két nappal kevesebb betegszabadságot venne ki évente. Kiszámolták, hogy Németországban a megspórolt betegszabadságok száma minden egyes lakosra vetítve öt nap.