A kagylókat a tenger májának is szokták hívni. A tenger természetes takarítóberendezéseinek számítanak.
Egyszer volt, hol nem volt, évszázadokkal ezelőtt a Manhattan körüli sós tengervíz is tele volt osztrigával és halakkal. Amikor az első európai telepesek megérkeztek, a víz dúskált a halakban. Sőt még delfinek is fickándoztak körülöttük. A delfinek az egészséges vízi környezethez vonzódnak.
Száz év alatt -a 19. század folyamán- a bevándorlóknak sikerült kifogniuk az egész kagylóállományt. A sózott osztriga népszerű étel lett New Yorkban, s sikeres exporttermékként érvényesült a világpiacon is.
Az 1900-as évekre New York kikötője tulajdonképpen élettelen víztömeggé változott. Csak 1972-ben jött a fordulat, amikor Nixon idején életbe léptették a Tiszta Víz Törvényt, mely megtiltotta, hogy szennyvizet öntsenek a kikötőbe. A víz csak mára tisztult ki annyira, hogy lehetségessé váljon a kagylók újratelepítése.
Vízfékező gát
Az osztrigák kihalása azzal is együtt járt, hogy eltűntek az osztrigákból álló zátonyok, melyek segítettek megfékezni a vizet a hurrikánok idején és ezzel megóvták a kikötő élővilágát. Mivel ezek a természetes gátak már nem léteztek, ezért tudta a Sandy Hurrikán olyan pusztító erővel felkorbácsolni a vizet és a partmenti lakott területekre sodorni 2012-ben, elárasztva számtalan utcát és lakóházat.
Egy non-profit szervezet, a Billion Oyster Project 2014 óta építgeti osztrigagátakat a New Yorkot övező vizekben. Egy felnőtt osztriga naponta 190 liter vizet tud megtisztítani.
Az osztrigagátak ezen túlmenően természetes élőhelyeként szolgálhatnak mikroorganizmusoknak. A szervezet eddig 30 millió osztrigát helyezett a helyi vizekre, s vezetőinek terve az, hogy egy nap elmondhassák, egymilliárd kagyló telepítéséért felelősek.
Hogyan történik a telepítés?
- A Billion Oyster Project 70 New York-i étteremmel áll kapcsolatban. Az üres páncélokat begyűjtik és a Governors Island-re viszik, ami a Szabadság-szobornak helyet adó sziget, Liberty Island közelében található.
- Ott egy évig a szabadban hagyják a páncélokat, hogy az elemek megtisztítsák őket. (Főleg az esővíz.)
- Ezután az államilag finanszírozott New York Harbor Schoolba viszik őket, ahol a diákok bébiosztrigákat keltetnek a páncélban.
- A munkálatokban 75 iskola diákjai is részt vesznek, nyilván biológiai órán látogatnak el a létesítménybe.
- A lárvákat így helyezik ki New York partszakaszán olyan helyekre, ahol szakemberek szerint kedvezők a körülmények a növekedésükhöz. A projekt eddig 12 gátat épített így.
A projektet 4,5 millió dollárral támogatta a National Science Foundation. A programba bekapcsolódott a Living Breakwaters nevű szervezet is, mely Staten Islandnél létesít 3,2 kilométer hosszú gátat. Ez a szervezet 60 millió dolláros támogatásban részesült a Lakhatási és Városfejlesztési Minisztériumtól, mely 2013-ben létesített alapot, hogy a természeti katasztrófákból való kilábalásukban segítse a partmenti közösségeket.
Az osztrigatelepítés és a gátépítés eredményes lehet New Yorkban, mert van már pozitív precedens: az 1994-ben útjára indított Oyster Recovery Partnership Maryland és Virginia államokban létesítette újra az osztrigapopulációt.
(CNN)