Innováció cikkek
Egy jól működő Magyarország szolgálatában....
Út a jövőbe" címmel indított közös előadássorozatot 2010. október 28-án a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) és az IBM. A hat egymást követő csütörtökön zajló előadások a magyar gazdaság lehetőségeiről és a vállalkozások versenyképességét segítő, új technológiákról szólnak. A nyitóelőadást Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, valamint Pongrácz Ferenc, az IBM Magyarország megbízott vezérigazgatója tartották.
10 milliárdot költenek öko-innovációra
Szeptember 9-ig lehet pályázni az Európai Bizottság 10 milliárd forint összértékű öko-innovációs programjára, mely az Európai Unió jövőjének fenntarthatóságát és versenyképességét hivatott támogatni.
Rekord összeget költenek az intelligensebb Európára
Európa eddigi legnagyobb kutatás-fejlesztési beruházását jelentette be Máire Geoghegan-Quinn európai biztos. Az Európai Bizottság csaknem 6,4 milliárd eurót különített el kutatási és innovációs célokra, elsősorban az intelligens növekedés és a munkahelyteremtés ösztönzésére.
Egyre több a "gondolkodó" magyar cég
Nőtt a technológiai innovációs tevékenységet folytató vállalkozások aránya Magyarországon 2006-2008-ban a KSH tanulmánya szerint. Az összes vizsgált szervezet 13 százaléka, az innovatívak közül 25 százalék jelent meg új áruval, szolgáltatással a piacon.
Információ és pénzhiányban szenvednek a tolnai cégek
Az elmúlt négy évben az innovációt és kutatásfejlesztést ösztönző pályázatokon elenyésző volt a Tolna megyei vállalkozások részvétele. A nyertes pályázatok 4-5 százaléka érkezett Tolnából - mondta Kocsis Tamás, a Dél-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója Pakson, egy vállalkozók számára szervezett rendezvényen.
Íme, 2010 leginnovatívabb szoftvercégei!
A mai napon adta át a Microsoft az idei Innovációs Díjakat. Az elismerést olyan hazai szoftverfejlesztő-cégek nyerhették el, amelyek szakmai és üzleti szempontból egyaránt innovatív alkalmazásokat hoztak létre a Microsoft alkalmazásplatformján.
Magyar siker a budapesti fordulóban
A magyar kis- és középvállalkozásoknak 2010-ben is lehetőségük nyílt megmérettetni magukat „Az év legjobb innovatív vállalkozása" címéért a Europe Unlimited által szervezett European Venture Contest budapesti fordulóján.
530 millió forint uniós támogatás hazai innovációra
Az Európai Unió Dél- Kelet Európai Transznacionális Programja keretében nyert jelentős összegű, 530 millió forintos támogatást a Közép-Pannon Regionális Fejlesztési Zrt. által vezetett konzorcium, melynek tagja a Nyugat - Pannon Regionális Fejlesztési Zrt. A támogatásból a szervezet a Dél- Kelet Európai térség versenyképességének javítását tervezi megvalósítani. A több EU-tagállamot érintő FIDIBE innovációs projekt megvalósításában Magyarországnak az Üzleti Innovációs Parkok kézikönyvének kidolgozása jut.
Hová szálljon a pénz?
A kutatás-fejlesztés akár a mag, csak akkor hajt ki, ha megfelelő talajba ültetik. Az innovációra költött forintok önmagukban nem garantálják a sikert.
Magyar győzelem a Fenntarthatósági Olimpián
Több mint 1000 versenyző közül magyar diák szerezte meg az aranyérmet a Houstonban rendezett Fenntarthatósági Olimpián, ahol a legjobb innovációkat díjazzák, melyek segítenek egy élhető, fenntartható világ kialakításában. Kajtár Máté a veszélyes folyadékok biztonságos, föld alatti tárolására fejlesztett ki újszerű megoldást. A Budapest Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatója személyesen vette át a díjat az Egyesült Államokban.
Idén a Paksi Atomerőmű nyert
2010. március 26-án vehették át a XVIII. Magyar Innovációs Nagydíj elismeréseit a díjazottak, az Országházban. A beérkező 35 nevezés közül a bizottság 7 pályázatot innovációs díjban, míg további 6 innovációs teljesítményt kiemelt elismerésben részesített.
Gondolkodó magyar cégeket tüntettek ki
2010. március 26-án vehették át a XVIII. Magyar Innovációs Nagydíj elismeréseit a díjazottak, az Országházban. A beérkező 35 nevezés közül a bizottság 7 pályázatot innovációs díjban, míg további 6 innovációs teljesítményt kiemelt elismerésben részesített.
A hadsereget is bevetik a klímaharcban
A klímaváltozás elleni harc a hadsereget is eléri, de az nem fegyveres beavatkozással vesz részt: a jordán kormány bejelentette, hogy katonaságának infrastruktúráját környezetkímélő megoldásokkal modernizálja 2020-ra. Közben az amerikai hadsereg is lépéseket tett, hogy beszállítói zöldebb megoldásokkal szolgáljanak.
Jön a harmadik ipari forradalom: Itt a szénmentes gazdaság!
"Soha nem tapasztalt kihívások elé állítja az európai társadalmakat a szemünk láttára kibontakozó harmadik ipari forradalom, a fosszilis energiahordozóktól független gazdaság létrehozása", fejtette ki Herczog Edit, az Európai Parlament képviselője a II. Magyarországi Klímacsúcson. Az Európai Uniónak az energiahatékonyságot érvényre juttató technológiai fejlesztésekben kell utat mutatnia.
Innováció: ők adnak tanácsot a kormánynak!
Megtartotta alakuló ülését a Kutatási és Tudománypolitikai Tanács (KTT) a Parlament Munkácsy termében. A szervezet a K+F területet érintő stratégiai jelentőségű kérdésekben a kormány javaslattevő, véleményező, tanácsadó és döntés-előkészítő testületeként működik, emellett ellátja a szakterület koordinációs feladatait.
Átadták a Talentum díjakat - Visszás döntés is született?
Nyolcadik alkalommal adták át az Akadémiai Talentum Díjat és Művészeti Díjat, amelyet a Kenyeres Sándor üzletember által létrehozott Közép-Európai Tehetségkutató Alapítvány ítél oda 2002 óta. Négy ifjú tehetség vehette át a 20 000 euróval járó elismeréseket a Magyar Tudományos Akadémián tartott ünnepségen.
Íme, a leginnovatívabb kicsik!
Az Invitel nevével fémjelzett innovációs seregszemlén több tucat hazai kis- és középvállalkozás mérettette meg 2009-ben megvalósított fejlesztési terveit. A legjobb pályamunkákért járó díjakat Krisán László (KA-VOSZ Zrt.), Kürti Sándor (KÜRT Zrt.), Stipsicz Károly (Haszon Lapkiadó Kft.) és Zsembery György (Invitel Zrt.) adták át ünnepélyes keretek között a Művészetek Palotájában rendezett eseményen.
Mindenki beleszólhat a termelésbe és az innovációba
A világgazdaságban tapasztalható zavarok miatt fokozódó globalizáció és az új informatikai technológiák felgyorsulása együttesen arra ösztönzi a vállalatokat és kormányzatokat, hogy új üzleti modelleket keressenek. E törekvésükben az vezeti őket, hogy megfeleljenek a hatékonyságra, versenyképességre, rövid távú agilitásra és hosszú távú növekedésre vonatkozó felfokozott igényeknek, derül ki az Accenture új felméréséből.
Magyar oktatás: az utolsó pillanatban vagyunk
Az utolsó pillanatban vagyunk ahhoz, hogy megállítsuk a folyamatot, ami Magyarországot a sokat hangoztatott kutatás-fejlesztés és innováció országa helyett legjobb esetben is csupán alacsony bérű, elektronikai összeszerelő-ipari gazdasággá teszi - derül ki az Integrált Mikro/Nanorendszerek Nemzeti Technológiai Platform (IMNTP) felméréséből, amelyet a MTA Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézet (MTA MFA) koordinál. Átfogó program hiányában az elektronikai és műszeripari ágazat zászlóshajóinak számító vállalatok alig találnak megfelelő szakképzett munkatársakat az országban.
Íme, az elmúlt évtized fénypontjai!
Az ezredforduló óta a társadalmi párbeszéd fősodrába és a figyelem homlokterébe került a természeti környezet épségének kérdése. A téma kitört a marginális körökből, többé nem csupán néhány elszánt tudós és környezetvédő mániája. Környezettudatosabb lett a technológiai innováció, a politika, de legfőképp a társadalom. Az elmúlt évtized ökológiai szempontból legfontosabb fejleményeit gyűjtötte egybe a CNN hírtelevízió.
Van egy jó ötlete? Jelentkezzen!
Még közel két hétig, egészen január 15. éjfélig várják az Invitel InnoMax Díj szervezői azoknak a kis- és középvállalkozásoknak a pályázatait, amelyek kiemelkedő fejlesztési projektjüket szeretnék megmérettetni a hazai innovátorok seregszemléjén.
Magyarok az EIT-projektekben
Klímakutatás, megújuló energiák és az infokommunikáció területén kezdi meg munkáját a budapesti székhelyű Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT). Az infokommunikációs projektbe az ELTE, míg a klímakutatásba a Gödöllői Egyetem vezetésével kapcsolódik be Magyarország.
Egyetemi segítséggel csökkenhetnek az állami kiadások
Jelentős segítséget nyújthat az állami szektor kiadásainak csökkentésében a gödöllői Szent István Egyetemen Gazdaság- és Társadalomtudományi Karán idén nyáron alapított Innovatív Iparágak Kutatóközpont.
A TerminArtors a leginnovatívabb kiscég
A képzőművészet köré szerveződő, 2007-ben indult angol nyelvű nemzetközi közösségi portál, a TerminArtors.com létrehozója nyerte a Napi Gazdaság szerkesztőségének szavazata alapján a lap Innovációs díját a Kürt Zrt., és a Vodafone Magyarország mellett. A 2009-ben alapított díjat a lap szerkesztősége ítéli oda kis-, közép- és nagyvállalati kategóriában.
200 milliárddal támogatják a magyar ötleteket
2010-ben 180 milliárd forint pályázható forrás áll rendelkezésre kutatás-fejlesztésre és innovációra. Továbbá 20 milliárd forinttal támogatja a kormány a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap költségvetését - ismertette a jövő évi k+f ráfordításokat Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter a Magyar Tudomány Napja alkalmából megrendezett „Tudásközpontok szerepe az innovációs folyamatokban" című szakmai konferencián.
Tovább erősítjük kapcsolatunkat Németországgal
2009. október 1-jén Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter hivatalos megbeszélésen fogadta az üzleti delegáció élén Magyarországra látogató Ernst Pfistert, a németországi Baden-Württemberg tartomány gazdasági miniszterét. „Jelen gazdasági helyzet megoldási kulcsa vitathatatlanul az innovatív fejlődés. Ehhez kiváló alapot biztosítanak az egyre szorosabbá váló magyar-német tudományos kapcsolatok"- hangsúlyozta Varga István az egyeztetéseket követő sajtótájékoztatón.
Hogyan legyen innovatív a cégünk?
Június 17.-én „Innovációval sikeresen a nemzetközi piacon - spin off menedzsment, iparjogvédelem, tőkebevonás" címmel tart közös rendezvényt az Enterprise Europe Network ITD Hungary Zrt. és az INNOSTART.
Kisebb támogatást kapnak a magyar ötletek
A nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter csütörtöktől módosítja a vállalkozások kutatás-fejlesztési (k+f) és innovációs támogatásainak szabályait, egyebek mellett csökken több támogatás intenzitása - a rendelet a legújabb Magyar Közlönyben jelent meg.
Idén egy porszívó lett a legzöldebb
Idén a zöldtárca környezetvédelmi innovációs díját az Electrolux Lehel Kft. környezetbarát porszívója nyerte el. A termék egy környezetbarát gyártási technológián alapuló, energiatakarékos porzsákos porszívó, amelynek 55%-a újrahasznosított műanyagokból, a csomagolóanyagok 56%-a pedig újrahasznosított anyagból készült, tehát a gép élettartama végén legalább 90 százalékban újrahasznosítható lesz, egyszerű szétszerelés útján.
Nem kell eltemetni a magyar ötleteket?
A vállalati kutatóhelyek megtartására olyan pályázatot írtak ki, amely azt a célt szolgálja, hogy a hazai vállalkozások a válság időszakában is finanszírozni tudják fejlesztéseiket - mondta Lippényi Tivadar, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) elnökhelyettese.
"Fejlessz, vagy biztosan tönkremész!"
Az a cég, amelyik nem fejleszt, nem kutat, nem használja fel a kutatási eredményeket, halálra van ítélve - véli az NKTH.
"Nincs ok külföldre menekülni"
Válság ide, válság oda, több pénzzel gazdálkodhat a kutatás-fejlesztés, az innováció intézményhálózata, miközben a kormányzat a tudományos műhelyeket és a vállalkozásokat egymás érdekszférájába tereli, hogy legyenek piacképes termékek már a gazdasági élénkülés első pillanataiban is.
EU: hol vannak a jó magyar ötletek?
Habár történt némi előrelépés az innováció és a gazdaság fellendítése érdekében, az EU továbbra is az USA és Japán mögött kullog ezen a területén - derült ki a Európai Bizottság felkérésére készített legfrissebb felmérésből.
"Magyarországon csak részfeladatokat oldottak meg"
A közigazgatás reformja már az 1990-es években megkezdődött hazánkban, ám csak kicsiket mertünk lépni, így nem meglepő módon csak részeredményeket értünk el - állítja az Állami Számvevőszék elnöke. Éppen ezért komplex megoldást kell találni, ám ez egyelőre várat magára. További probléma, hogy az állam a tudásalapú társadalom kiépítésében is lassan halad, így korábbi büszkeségünk, a sok szabadalom mára már a múlté.
Dél-dunántúli pályázatok: két héttel meghosszabbítva
Meghosszabbított beadási határidővel, 2008. november 24-ig várják a pályázatokat a kiírók.
Egyszerűen nem éri meg új ötletet kitalálni
Az elmúlt két évben megtorpant a kutatás-fejlesztési kiadások GDP-arányos növekedése, Magyarország csupán az Európai Unió (EU) átlagának felét, a GDP 0,97 százalékát fordította innovációs kiadásokra 2008-ban; holott egy uniós egyezmény értelmében a tagországok kutatás-fejlesztési ráfordításainak 2013-ig el kell érnie a GDP 3 százalékát - hangsúlyozza az Országgyűlés kutatási és innovációs eseti bizottságának összefoglaló jelentése.