Válság idején nagyon fontos a tudásról, a kutatás-fejlesztésről és innovációról beszélnünk.- jelentette ki Dr. Lippényi Tivadar, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal elnökhelyettese a kedden, Debrecenben tartott regionális innovációs konzultáción. Szerinte azzal tud fennmaradni egy cég, ha versenyképesebb mint a másik. "A vállalkozásoknak fel kell ismerniük, hogy mire képesek, milyen tudásra, milyen kutatási eredményre van szükségük, így tarthatják meg versenyképességüket" - vélte az elnökhelyettes, aki szerint az a cég, amelyik nem fejleszt, nem kutat, nem használja fel a kutatási eredményeket, halálra van ítélve.
A jövő szempontjából a technológia fejlesztésnek, a megújuló energiaforrás használatának, elterjesztésének, energia- és anyagtakarékosságnak kiemelkedő szerepe lesz, az ez irányú vállalati fejlesztések biztos kitörési irányt jelentenek a válság idején is - fogalmazta meg gondolatait a szakember. Állítása szerint Magyarországon az oktatásra, a kutatás-fejlesztésre és innovációra fordítható összegeket nem csökkentették, így az Innovációs Alapban 50 milliárd forint áll a kkv-k és a kutató helyek rendelkezésére. "Ha ideszámítjuk az akadémiai, az egyetemi forrásokat valamint a vállalati ráfordításokat, akkor összesen több mint 250 milliárd forint segíti az innovációs törekvéseket" - hangsúlyozta Lippényi Tivadar.
Az előző időszakhoz hasonlóan 2009-ben is 2,7 milliárd forintnyi pályázati konstrukció nyílik meg az ipari parkok és ipari területet működtető szervezetek számára - mondta el beszámolójában Hiripi Emese, az Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség Kht. Csoportvezetője. Jelenleg társadalmi egyeztetés alatt áll az a kiírás, amelyben az ipari parkokba betelepült cégek ez év áprilisától telephelyfejlesztésre pályázhatnak.
Az NFGM a vállalati méretnek megfelelően, mikro, kis, közép és nagyvállalatok részére hitelgarancia programot dolgozott ki: mikro és kis vállalkozások részére kedvezményes kamatozású, maximum 10 millió forintos fejlesztési, és maximum 6 milliós forgótőke hitelt nyújtanak. Itt 58,5 milliárdos keretösszeg áll rendelkezésre.
Középvállalatok esetében hitelgarancia csomag keretében 900 milliárd forint segíti a válság okozta fizetési gondokat. A nagyvállalatoknak pedig a kormány egyedi megoldásokat dolgoz ki, az adott vállalattal folytatott egyeztetésen keresztül.