Egy felmérés szerint Tolna megye messze elmarad a dél-dunántúli régió másik két megyéjétől, Baranyától és Somogytól minden innovációt és kutatásfejlesztést támogató pályázaton való részvételben. Elenyésző számban vannak tolnai nyertesek a Baross Gábor, az Innocsekk Plusz, illetve a GOP (Gazdaságfejlesztési Operatív Program) pályázatain. A Baross Gábor Programban közel 96 százalékot tettek ki tavaly Somogy és Baranya nyertesei, a Tolna megyei sikeres pályázatok 4-5 százalékot jelentettek.
Kocsis Tamás a felmérés eredményét kommentálva kijelentette a pályázati aktivitás alacsony szintje okozza azt is, hogy a többi megyéhez viszonyítva kevesebb a Tolnába érkező forrás is. Példaként említette a Baross Gábor Programot, amelynek köszönhetően 716 millió forint jutott a Dél-Dunántúlon kis- és középvállalkozások innovációs fejlesztéseinek támogatására, s ebből csupán mintegy 35 millió forint Tolnába.
A megye lemaradásának okai összetettek. Országos probléma az önerőhiány; nem jók a pályázati kiírások, hiszen 40-50 százalék önerőre van szükség, amit nem tudnak előteremteni egy 50-100 milliós pályázat esetében. A megpályázható összegek is magasak, a legtöbb kis- és középvállalkozás számára elérhetetlenek a 10-20-50 milliós pályázatok. Tolna megye esetében gond lehet még az információáramlás hiánya és az érdektelenség is. A legutóbbi, szekszárdi pályázati tájékoztatójukon például öt vállalkozó vett részt - mondta a szakember. Az ipari parkokat illetően ugyanakkor már nincs oka szégyenkezésre Tolna megyének. Területi elhelyezkedésük, működésük, fejlődés, pályázati aktivitásuk jó. A paksi ipari parkot példaértékűnek nevezte. Mint mondta, erős vállalkozások is betelepültek és kihasználják a park adta lehetőségeket.