Jól látszik a párbeszéd hiánya az üzletemberek és a technológiai szakemberek között. Nem találnak egymásra, hiszen a technológusok nem ismerik az üzleti életet, míg a befektetők nehezen találják meg az igazán életképes, potenciális ötleteket és az ezekhez tartozó szakértői csapatot, valamint kidolgozott üzleti tervet. „Emiatt Magyarországon kifejezetten rossz az induló start-up, spin-off vállalkozások életben maradási aránya - egyebek mellett ezen arány javítása érdekében jött létre a Magyar Spin-off és Start-up Egyesület, illetve annak Planéta konferenciája üzleti terv író programja, amely amellett hogy párbeszédet teremt az érdekelt felek között, komoly szaktudást is biztosít a kutatók és a vállalkozások számára, emellett a potenciális befektetőkkel is összehozza azokat." - magyarázza Darvas Gergely, Magyar Spin-off és Start-up Egyesület alelnöke.
A kezdeményezéshez az FBN-H elkötelezettsége okán csatlakozott, hiszen második generációs tagozata már "örökölte" igényességét innovációval, és a folyamatos fejlesztésekkel kapcsolatban, miközben azt is saját bőrén tapasztalja, a fejlesztéseknek milyen vonzata van a befektetések oldalán, és hogy ma már az innovációmenedzsment szaktudás nélkülözhetetlen. Kürti Tamás, a konferencián tartott előadásában elmondta: „Személyes kötődésem mellett - a Kürt életében én voltam az a második generációs vezető, aki a projektek mentén zajló fejlesztésekből eljutatta a céget a tervezett kutatás-fejlesztésig - az egyesület alelnökeként is kifejezetten fontosnak tartom a probléma részletes feltárását, hiszen a családi vállalatok, és kifejezetten atechnológiai innováción alapuló cégek esetén a generációváltáshoz temérdek stratégiai innovációs lehetőségek is kapcsolódik."
„Egy családi vállalkozás számára egyébként is nehézségeket okozhat maga a generációváltási folyamat lebonyolítása, hiszen Magyarországon az ehhez kapcsolódó tapasztalat hiányos. Az pedig egy külön kérdés, hogy azok a cégek, amelyek az innováción alapú vállalkozásukat viszik tovább, hogyan tudják a menedzsment és a tulajdonosi folytonosság mellett az innovációs képesség folytonosságát is fenntartani. A generációváltó vállalkozások 2/3-a elbukik a vezető és tulajdonos váltás, vagy annak hiánya során.
Ugyanakkor vannak, akik képesek vállalattá építeni a vállalkozásukat, és vannak olyanok, akikből vállalkozó család lesz." - magyarázza Kürti Tamás. „A két egyesület együttműködése ezért is nélkülözhetetlen." - teszi hozzá.
A megoldáskeresés jegyében az FBN-H a közelmúltban stratégiai együttműködést között a Magyar Spin-off és Start-up egyesülettel, valamint a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetségével is. (FIVOSZ).