Innováció cikkek


Az innováció egy képesség

Az innováció egy képesség 

Az innováció napjainkban nemcsak a technikai újítást jelenti, hanem egy képességet és szemléletet, amely az üzletileg sikeres vállalkozás minden szintjén jelen van.
Példamutató vállalatokat díjazott a Magyar Adományozói Fórum

Példamutató vállalatokat díjazott a Magyar Adományozói Fórum 

Az Év Társadalmi Befektetési Programja mellett a leginnovatívabb, a legsikeresebb, és a legnagyobb hatást elérő vállalati támogatási programokat díjazta a Magyar Adományozói Fórum (MAF) 2012. október 4-én. A MAF Társadalmi Befektetések Díjakat a Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere fővédnökségével rendezett „MAF Partnerség.Hatás.Innováció. 2012” című konferencia záró programjaként adták át. A miniszter a díjátadón hangsúlyozta: a sikerhez új típusú mentalitásra van szükség Magyarországon.
Megújulók - Kellene még ezermilliárd forintnyi befektetés

Megújulók - Kellene még ezermilliárd forintnyi befektetés 

Bár elsőre nem nyilvánvaló, de számottevő távolság van a projektek, innovációk gazdái és az üzleti befektetők között, ezért – a tapasztalatok szerint - sok esetben el sem indul, vagy ha igen, hamar megfeneklik a párbeszéd. Ezt az űrt próbálja áthidalni a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) – mondta megnyitójában Bödőcs Róbert, az Üzletfejlesztési Főosztály vezetője a Befektetés a Megújuló energiában Magyarországon 2012-13 című üzleti találkozón és konferencián a HITA központjában. Az eseményen kiemelt hazai zöld energia projektek és innovációk gazdái, potenciális befektetők és üzleti körök személyesen találkoztak, és mutatkoztak be.
Új intézmény segíti az uniós források elérését

Új intézmény segíti az uniós források elérését 

H4-HunOR néven új képviseleti irodát nyit hétfőn Brüsszelben a Közigazgatás és Igazságügyi Minisztérium (KIM), valamint a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft., azzal a céllal, hogy segítse a megyéket és a magyar kutatási-fejlesztési-innovációs szektort az uniós források lehívásában.
Versenyben a magyar diákok szolárháza

Versenyben a magyar diákok szolárháza 

Szeptember 29-ig a közönség is kiválaszthatja a kedvencét a Solar Decathlon Europe versenyen induló, kizárólag napenergiát hasznosító házak közül. A magyar egyetemi csapat alkotása, az ODOO ház jelenleg a harmadik helyen áll az internetes szavazáson. A héten a szakmai zsűrik értékelése is elkezdődött, így izgalmas napok elé néz a Budapest Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem diákjaiból álló csapat.
Még a tavakat is napkollektorokkal fedik le

Még a tavakat is napkollektorokkal fedik le 

A háztetőkön vagy a sivatagokon kívül sok kihasználatlan hely kínálkozik még, amelyek befoghatók a napenergia hasznosítására. Start up cégek elhagyott bányatavakat és vegyipari melléktermékeket tartalmazó medencéket fednek le szolárpanelekkel, hogy tulajdonosaik hasznot húzhassanak e területekből is.
Magyar innováció: sok millió tonna szemét megtakarítható

Magyar innováció: sok millió tonna szemét megtakarítható 

Komposztálható bio csomagoló alapanyagot fejlesztett politejsavból (PLA) az Első Magyar Csomagolástechnikai Klaszter keretében létrejött Biopackpro Csomagolástechnikai Projekt Kft. az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) keretében.
Innovátorok kerestetnek!

Innovátorok kerestetnek! 

A "Keressük Magyarország kiber-innovátorait" pályázat keretében a leginnovatívabb hazai digitális fejlesztők kapnak majd lehetőséget, hogy bemutatkozzanak a Budapest Conference on Cyberspace magyar és nemzetközi IT gurukból, szakpolitikusokból és befektetőkből álló több száz fős közönsége előtt.
Az ön cége innovatív?

Az ön cége innovatív? 

Az üzleti célú innovációk bemutatása, az újításban élenjátó cégek és innovációik elismerése a célja a két hónapja indult Magyar Innovációs Indexnek. A listára egyelőre nyilvános adatok alapján lehet bekerülni.
Rejtett CO2: termékekbe préselik a káros emissziót

Rejtett CO2: termékekbe préselik a káros emissziót 

Azt már elérték a piaci szereplők, hogy a föld alatti, kiürült földgázmezőkbe juttassák a gyárak kéményeiből áramló üvegházgázokat a carbon capture technológia révén, de hogy termékekbe is préseljék a széndioxidot, az új kezdeményezés. Két olajmulti, a BP és a ConocoPhillips egy ilyen megoldásba fektetnek közösen.

Jövőre űrturizmus a Virginnel: 47 millió forint egy túra! 

529 személyt már előjegyeztek, ők már befizették a 200 ezer dolláros viteldíjat.

Így teremt munkahelyet az unió 

Az Európai Bizottság bejelentette a hetedik keretprogramon belüli utolsó, minden eddiginél nagyobb, kutatási projektekre irányuló pályázati felhívását. Összességében 8,1 milliárd euróval fogják támogatni az olyan projekteket és elképzeléseket, amelyek Európa versenyképességének növelését szolgálják, s amelyek olyan kérdésekkel foglalkoznak, mint az emberi egészség vagy a környezetvédelem, valamint új megoldásokat kínálnak az urbanizációval és a hulladékkezeléssel kapcsolatos, egyre nagyobb problémákra. A pályázati (ajánlattételi) felhívások többségét július 10-én teszik közzé. Néhány további, konkrét pályázati felhívás közzétételére az ősz folyamán kerül majd sor.

Mérnökök már dolgoznak a ritkaföldfémek elhagyásán 

Megmunkálásuk ökológiai károkat okoz és a szennyező melléktermékek rákkeltőek. A kínai export-kvóta csökkentése, s a négy év alatt hatszoros áremelkedés arra készteti a piaci szereplőket, hogy alternatívákat találjanak.

Jön a "műhús" 

A lakosság növekvő húsigényét mesterségesen, sejttenyésztéssel előállított hússal elégítenék ki a biomérnökök. Egy őssejtből ideális esetben száztíz kilogramm "állatmentes" húst is létre lehet hozni.

Áramot vezetni a testben hasznos is lehet 

Másodpercenként 10 Mb mennyiségű adatot is képes továbbítani az emberi testen keresztül az a technológia, melyet a napokban mutattak be az Ericsson mérnökei. A Connected Me segítségével akár egy mobiltelefon és egy táblagép között is kapcsolatot teremthetünk, pusztán azzal, hogy a két eszközt egyszerre érintjük meg. A technológia várhatóan új irányokat jelöl ki a telekommunikációs fejlesztések számára.

Csak egyetlen papír kellhet az utazáshoz 

A légitársaságok folyamatos fejlesztéseinek köszönhetően egyre egyszerűbbé és hatékonyabbá válik az utazások lefoglalása és a bejelentkezés. A mobiltelefonos fejlesztéseknek köszönhetően hamarosan a papír alapú beszállókártyákra sem lesz már szükség.

A siker titka:kihívásként kezelni a válságot 

Innováció - ez a fogalom messze kiemelkedett azon jellemzők közül, amelyekkel az idei European Business Awards magyar nemzeti döntősei írták körül üzleti tevékenységüket. Az RSM tanácsadó cég által támogatott megmérettetésen a középdöntőbe jutott húsz magyar vállalkozás példája jól mutatja: ha a cégvezetés képes lehetőségként és kihívásként tekinteni a válságra, a nehéz gazdasági körülmények a cég megerősödését is elősegíthetik.

Így segíthet az internet egy válllakozás fejlesztésében 

Az econet consultants európai tanácsadó cég az Európai Parlament által meghirdetett innovációs verseny „Vállalkozásfejlesztés újszerű, internetes technológiák használatával" kategóriájának nyertese lett.

Kiszámítható, tervezhető rendszerre várnak a vállalkozások 

Nőtt a kutatás-fejlesztési ráfodítások összege az egy évvel korábbi szinthez képest a Deloitte felmérése szerint. A többség viszont csökkentést tervez a következő időszakban. A háttérben elsősorban a bizonytalan szabályozási környezet áll.

A közönség a hatékonyságnövelést díjazta 

Vállalkozások számára hasznosítható hatékonyságnövelő webes alkalmazás kapta a leginnovatívabb találmányak járó közönségdíjat a negyedik alkalommal megrendezett Innovációs TechShow-n.

Szupervékony notebook a Samsungtól 

Új könnyen hordozható, szuperkönnyű notebookot dobott piacra a Samsung. A Series 5 ultrabook újabb előrelépést jelent a hordozható, mobil iroda irányába.

Szenzoros autógumi, nanonapelem - Magyar újdonságokkal ismerkedtek koreai cégek 

A több mint 30 - a világ vezető elektronikai vállalatait is magában foglaló - koreai érdekeltségű cég képviselői számára megrendezett Technológiai Napon az MTA Természettudományi Kutatóközpont Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézete (MFA) mutatta be kutatási irányait és iparilag hasznosítható fejlesztéseit.

Itt mutatkoznak be a legígéretesebbek 

A Mobilitás és Multimédia Klaszter 2012. június 6-án negyedik alkalommal rendezi meg a legígéretesebb magyar info-kommunikációs termékek és szolgáltatások számára bemutatkozási lehetőséget kínáló Innovációs TechShow-t. Május 11-ig lehet pályázni a megjelenésre.

Hosszú idő egy ötletet megvédeni 

Magyarországon átlagosan két és fél év alatt lehet szabadalmat szerezni, de a gyorsan avuló technológiák esetében ennél kevesebb idő is elegendő - hangsúlyozza a Nemzeti Szellemi Tulajdon Hivatala (NSZTH) annak kapcsán, hogy a Magyarországon működő Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) a kutatás-fejlesztés-innovációval kapcsolatos ajánlásában 6-8 éves átfutási időt tüntet fel.

Milliárdok jutnak a jó magyar ötleteknek 

13,4 milliárd forintos keretösszeggel megjelentek az 2012. évi elsőkörös innovációs pályázatok. A vissza nem térítendő támogatásra 2012 áprilisától és májusától pályázhatnak a hazai vállalkozások, egyetemek és kutatóintézetek.

Jobban kell csinálni, mint eddig 

Az innovatív kis- és középvállalkozások teljesítményén múlik jelentős részben az ország sikere, hiszen ez a szektor az ország GDP-jének közel felét termeli meg. Az Invitel InnoMax Díj célja, hogy felhívja a figyelmet a körülöttünk működő - nehéz piaci szituációkban is helytálló - valóban kreatív, innovatív cégekre. 

K+f pályázatok: mire számíthatunk? 

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) írja ki, és a MAG Zrt. bonyolítja le az összesen 74,6 milliárd forint támogatási pályázatot kutatás-fejlesztési (k+f) tevékenységre és innovációra - válaszolta képviselői kérdésre Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára kedden, az Országgyűlés innovációs és fejlesztési eseti bizottságának ülésén.

Mindannyian kiborggá válunk? 

Már-már emberfeletti képességekkel ruházhatja fel az embert azok az innovációk, melyek a gondolatokat fordítják kinetikus energiává. Vagyis gondolataink erejével leszünk képesek irányíthani gépeket. Egy tudományetikai bizottság azonban veszélyesnek tartja az új technológiát, és tiltakozik.

Várják a vállalkozások véleményét 

Az Európai Bizottság az elmúlt év végén tette közzé a 2014-2020 közötti időszakra vonatkozó Horizon 2020 Kutatatási és Innovációs Keretprogram Európai Parlamenti és Tanácsi rendelet-tervezetének szövegét. A szövegtervezet véleményezését a tagországi kormányzatok kutatásért, fejlesztésért és innovációért (KFI) felelős intézményei a Dán Elnökség által megszabott menetrend szerint kezdték meg.

Tovább javul a napelemek hatékonysága 

Brit tudósok olyan napelemet fejlesztettek ki, amely szilcium-alapú panelekhez képest 25 százalékkal több energiát képes hasznosítani a nap sugaraiból. Az egyelőre nem egészen világos, hogy tömegtermelésben gazdaságos lenne-e az innováció előállítása.

Még lehet jelentkezni az innováció támogatására 

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség módosítja az Új Széchenyi Terv keretében megjelent, a „Vállalatok komplex technológiai innovációjának támogatása" című (KMOP-2011-1.1.4/A kódszámú) pályázati kiírás beadási határidejét.

Hamarosan döntenek az év legjobb magyar újításáról  

A 2012. február 8-i határidőig 31 jelentkezés érkezett a jubileumi, XX. Magyar Innovációs Nagydíj Pályázatra. A zsűri március legelején ül össze, hogy döntsön a beérkező művekről.

A londoni olimpián a járda is energiát fog termelni! 

Az idei londoni Olimpiára érkezők olyan járdákon fognak közlekedni, melyeken a lépteik energiát termelnek. Az újrahasznosított gumiból készülő PaveGen a lépések okozta nyomásból létrejövő energiát hasznosítja.

Elfogyott a pénz a jó ötletek támogatására 

A rendelkezésre álló források kimerülésére való tekintettel 2012. január 28-i hatállyal a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség felfüggeszti az Innovációs eredmények hasznosításának támogatása kkv-k részére című (KMOP-2011-1.1.4/B kódszámú) pályázati kiírást.

Több idejük marad a cégeknek a fejlesztésekre 

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség meghosszabította az Új Széchenyi Terv keretében megjelent, „Vállalatok komplex technológiai innovációjának támogatása" című, GOP-2011-1.3.1/A és KMOP-2011-1.1.4/A kódszámú pályázati kiírások beadási határidejét.

Tisztább városok: szmogevő házak 

Az Alcoa építőipari vállalat olyan burkolatot fejlesztett ki az építőelemeire, melyek a napsugarak vagy mesterséges fény hatására reakcióba lépnek és kivonják a légkörből a szmogot, illetve a levegőből felületükre szálló porszemcséket. A "légtisztító házakra" nagy igény mutatkozhat, hiszen a világ összes nagyvárosa szenved a forgalmi dugók okozta szmogtól. 10 000 négyzetméternyi építőelem felér 80 fa légtisztító kapacitásával, állítják a cég szakértői.

Díjazzák az újítást 

A Magyar Innovációs Alapítvány- a Magyar Innovációs Szövetséggel, a Nemzetgazdasági Minisztériummal, a Vidékfejlesztési Minisztériummal, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalával, az Iparfejlesztési Közalapítvánnyal közösen - immár jubileumi, 20. alkalommal teszi közzé a 2011. évi Magyar Innovációs Nagydíj pályázatot.

Középpontban az ökoinnováció 

Az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedést célzó Európa 2020 stratégia megvalósításában alapvető szerepet kap az ökoinnováció. Az új cselekvési terv, az EcoAP a környezeti terhelés csökkentését szolgáló innovációt ösztönzi, valamint áthidalja az innováció és a piac között lévő szakadékot. A környezetbarát technológiák üzleti előnnyel járnak és várhatóan új munkahelyeket teremtenek.

Újfajta fényforrások készültek Magyarországon 

Magyar egyetemekkel és kutatóintézetekkel együtt fejlesztettek modern, környezetbarát fényforrásokat a General Electric hazai mérnökei. A projekt a Közép-Magyarországi Operatív Program (KMOP) 50 százalékos támogatásával valósult meg.

Kiszívnák a levegőből az üvegházgázokat 

Új éghajlatvédelmi technológiát dolgoztak ki Angliában a széndioxid és más üvegházgázok eltüntetésére légkörünkből. Eddig főleg a gyárkéményeken kiokádott füst földalatti üregekben való tárolásán (carbon capture) fáradoztak a mérnökök világszerte. Az air capture azonban új távlatok nyithat a klímavédelemben.

Egy újabb terület, ahol veszíthetnek a cégek 2012-ben 

Az adótörvény-javaslatok számos ponton módosítják a kutatás-fejlesztéshez kapcsolódó hazai szabályozást. A csomag fájdalmasan érintheti azokat a cégeket, amelyek több, eddig meglévő kedvezménytől esnek el. A források emelkedése nélkül is lehetne azonban hatékonyabb a hazai K+F ráfordítás.

Uniós siker a magyar találmány 

Az öko-találmányok nemzetközi versenyét Nürnbergben a magyar alkotópáros Raisz Iván és Barta István találmánya nyerte. Az újítás metanolt állít elő kommunális hulladékból.

"Mi lesz így a magyar fejlesztésekkel?" 

Elfogadhatatlan, hogy az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb jogszabályok úgy módosuljanak, hogy a vállalatok a továbbiakban nem írhatnák le az innovációs járulékból a kutatás-fejlesztés (K+F) költségeit - véli a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ). Szabó Gábor elnök ezért nyílt levélben fordult az országgyűlési képviselőkhöz, amelyben azt kéri, ne támogassák ezt a módosítást.

Saját ötlettel könnyebb a milliókhoz jutni 

Az Új Széchenyi Terv kutatás-fejlesztési és innovációs pályázatoknál 2012-től többletpontot kaphatnak majd azok a cégek, amelyek alkalmazzák az Európai Bizottság által is támogatott IMP3rove Nemzetközi Innovációs Menedzsment módszert, amely kimutatja a kis- és középvállalkozások innovációs képességét - mondta Siba Ignác, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) Irányító Hatóság főigazgatója a módszert Budapesten bemutató nemzetközi rendezvény szünetében.

Gábor Dénes-díj jelölési felhívás 2011 

A Gábor Dénes-díj nem egy életpálya elismerését, hanem az elmúlt 5 évben nyújtott, kiemelkedően eredményes, konkrét műszaki alkotó teljesítmény elismerését célozza.

Nagyobb üzemanyag-hatékonyság: páfránnyal 

Új vívmányt fejlesztenek ki a világkereskedelem alapköveinek számító nagy uszályok üzemanyagfelhasználásának csökkentésére. A megoldás a vízzel érintkező felület módosításában rejlik: a vízi növényt utánzó burkolat csökkenti az ellenállást.

Csírázó autóút - újrahasznosított papírból 

Utak, hidak rézsűjének erózióját gátló, papír alapú panelt dolgoztak ki uniós támogatással magyar szakemberek. A panel anyaga egyúttal megfelelő közeget képez a benne elhelyezett fűmag csírázásához. A panel tápanyagként is szolgál, majd lebomlik, visszajut a természetbe.

Itt a baktériumokat elpusztító padló! 

Magyar fejlesztés az a baktériumölő padlót, amit leginkább egészségügyi intézményekben használnak. Az Egyesült Államokban szakmai nagydíjat nyert termék különleges nanotechnológiával készül és eliminálja a baktériumokat.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére

Jogi kisokos

Mivel büntethető egy cég?

Mivel büntethető egy cég? 

Gyakori vélekedés, hogy a büntetőjogi felelősség és kockázat kizárólag a magánszemélyeket terheli.

Cégblog

Pénzügyi vállalkozásra csaptak le

Pénzügyi vállalkozásra csaptak le  

Megtiltották a River Factoring Zrt.-nek az osztalékfizetést, illetve új kezesség- és garanciavállalási ügyletek megkötését.

Klímablog

Már most több hetes várólista van a klímaszerelésre

Már most több hetes várólista van a klímaszerelésre 

Az elmúlt évek nyári hőhullámai sorozatos rekordokat döntöttek, és az előrejelzések szerint az idei nyár sem lesz kivétel.

Gazdaság

Egyre óvatosabb az amerikai jegybank

Egyre óvatosabb az amerikai jegybank 

Az idén a tervezettnél kisebb jegybanki kamatcsökkentésre számítanak Amerikában a szakemberek.

Infokom

Lehull a lepel, mit gondolnak a magyarok a mesterséges intelligenciáról

Lehull a lepel, mit gondolnak a magyarok a mesterséges intelligenciáról 

Az emberek bár egyre többször használják a mesterséges intelligenciát, sokan bizonytalanok az AI-jelenséggel kapcsolatban.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo