Egyre több a "gondolkodó" magyar cég

Nőtt a technológiai innovációs tevékenységet folytató vállalkozások aránya Magyarországon 2006-2008-ban a KSH tanulmánya szerint. Az összes vizsgált szervezet 13 százaléka, az innovatívak közül 25 százalék jelent meg új áruval, szolgáltatással a piacon.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Átlagosan a megfigyelt szervezetek 20,8 százaléka folytatott ilyen tevékenységet 2006-2008-ban, míg 2004-2006-ban 20,1 százalék. A kutatás technológiai innovációt folytató cégekként kezelte azokat, amelyek a vizsgált időszakban új terméket vagy eljárást vezettek be, illetve erre irányuló tevékenységet folytattak.

A felmérés egyik fő megállapítása, hogy az innovatív tevékenységet alapvetően befolyásolta vállalkozások mérete. Amíg a kétszázötven fős vagy annál nagyobb cégek közel 60 százaléka volt innovatív 2006-2008 között, addig a közepes méretű vállalkozásoknak nem egészen egyharmada, az ötven főnél kevesebbet foglalkoztatóknak pedig 16 százaléka.

A szabályozás miatt
Első ízben szolgáltatott információkat a KSH által készített innovációs adatfelvétel a környezeti haszonnal járó újításokról. Ennek kapcsán a KSH arra a következtetésre jutott, hogy a termék- és az eljárásinnovációk pozitív környezeti hatásának elsődlegesen a fajlagos energia- és anyagfelhasználást tartották a vizsgált szervezetek, ugyanakkor fontosnak tartották a kevésbé szennyező anyagok alkalmazását is. A felmérés szerint a környezeti innováció bevezetésére a vállalkozások többségét az motiválta, hogy eleget tegyenek a jelenleg már érvényben levő, illetve a várhatóan hatályba lépő környezeti szabályozásnak.

Ágazati lebontás

Negatívan befolyásolja az innováció magyarországi átlagát az építőipar, ahol mindössze 6,1 százalék az innovatív vállalkozások aránya. Ez kedvezőtlenül hat a nemzetgazdasági átlagra is, hiszen a cégek több, mint egyötöde az építőiparban működik. Ezzel szemben a kutatást alaptevékenységként végző cégek kiemelten nagy hányada, 66 százaléka innovatív, de miután nemzetgazdasági súlyuk nem jelentős, nem tudják ellensúlyozni az építőipar okozta negatív hatást - fejti ki a tanulmány.

A felmérés rávilágít az ipar és a szolgáltatási szektor fő gazdasági ágain belüli nagy eltérésre is. A gyógyszergyártás területén például 60 százalékos volt az innovatív cégek aránya, míg a ruházati termékeket gyártók esetében alig haladta meg a 7 százalékot. A szolgáltatói szektoron belül a pénzügyi tevékenységet folytató cégek között kiemelkedően magas az újítást bevezető vállalkozások részesedése. Az innovatív vállalkozások átlagosan több mint egyharmada, a nagy cégek közül minden második egyaránt bevezetett új terméket és eljárást a vizsgált időszak alatt - húzza alá a KSH.

Pénzt is hoz az innováció

Az összes vizsgált szervezet 13 százaléka, az innovatívak közül 25 százalék jelent meg új áruval, szolgáltatással a piacon. Ugyanilyen hányadot képviseltek azok, akik alkalmazott eljárásaikat korszerűsítették.

Az innováció egyik, nemzetközi összehasonlításra is széles körben használt mutatószáma, hogy az innovátor vállalkozások árbevételéből milyen arányt adnak az új termékek. Az újdonságok árbevételének részesedése - amiben szintén meghatározó a vállalkozások nagysága és ágazati hovatartozása - a legalább kétszázötven fős vállalkozásoknál meghaladta a 23 százalékot, a kis cégeknél azonban alig 7 százalék volt. Az iparban ez a mutató átlagosan 25, a szolgáltatási szektorban 10 százalék volt.

A KSH vizsgálta azt is, hogy az innovatív cégek mekkora hányada működött együtt más szervezetekkel. Eszerint a cégek 41 százaléka, ezen belül a nagyok több mint kétharmada végezte más szervezetekkel közösen az újítással kapcsolatos feladatokat. A legnagyobb arányban a szállítókkal működtek együtt, de a vásárlóknak és a felsőoktatási intézményeknek is jelentős szerepet szántak a vállalkozások. Ez utóbbiakkal különösen a nagy szervezeteknek volt intenzív kapcsolata, minden második valamely egyetemet vagy főiskolát választotta együttműködő partnernek - állapítja meg a felmérés.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo