Statisztika cikkek
Belenyúlnának a baleseti statisztikákba, Musk igazán örülhet Trump megválasztásának?
A baleseti adatok közzétételi kötelezettségét szeretné eltörölni a Trump-kormányzat átmeneti csapata.
Koronavírus: még sosem volt ennyi új fertőzött egy nap alatt Magyarországon
Ismételten rekordot döntött a napi új fertőzöttek száma.
Koronavírus Magyarországon: ezek a csütörtöki adatok
Az elhunytak száma ezzel elérte a 600-at.
Nemcsak a nyugdíjakkal van itt baj, hanem a nyugdíj előtt állók fizetésével is
Gyakran használnak egy mutatót, ami azt jelzi, hogy a bérekhez képest hogyan alakulnak a nyugdíjak. Ez nálunk az utóbbi időben erősen romlott, mert a nyugdíjak emelkedése jóval elmaradt a bérekétől. Csakhogy pont Magyarországon ez a mutató torzít. A helyzet vajon jobb, mint amilyennek látszik, vagy rosszabb?
Az eddig legyártott műanyag 90,5 százaléka hever a természetben
Amióta a ’60-as években megkezdődött a műanyagtárgyak tömegtermelése, civilizációnk műanyaghulladékának 90,5 százalékát sosem dolgozzák fel. Ez mind begyűjtésre vár. A holnap Bill Gates vagy Warren Buffettje lehet az, aki létrehozza és felfuttatja a körforgásos a hulladék-újrahasznosítás multinacionális cégeit. Szó szerint kincseken ülünk.
Az értékesítésben is látványos eredményeket ér el a mesterséges intelligencia
Az emberi munkaerő túl drága ahhoz, hogy ebben a zajos, kommunikációban gazdag világban minden leadet validáljon egy munkavállaló. Egyre inkább a mesterséges intelligencia fogja átvenni az üzleti döntéshozatal előkészítését, nemcsak a cégvezetői szinten.
Utálja egymást az Y és a Z generáció?
A munkaerőhiány a hazai vállalkozások fejlődésének egyik legnagyobb akadálya. Hogyan lehet megoldani ezt a problémát, és biztosítani a növekedést? Erről beszéltek az előadók a Piac & Profit Munkaerőhiány! Vészhelyzet – Válasszuk a növekedést! című konferenciáján.
50 éve nem volt ilyen alacsony a munkanélküliség az USA-ban
Tovább csökkent az amerikai munkanélküliség szeptemberben, most 3,7 százalékon ál. A foglalkoztatottság utoljára 1969-ben volt ennyire magas.
Hasított nyáron az építőipar
A nyári időszak mindig az egyik legizgalmasabb időszak az építőipar számára. 2018 nem keltett csalódást e tekintetben, mind a termelési, mind a cégalapítási számok erősen pozitív jeleket mutatnak.
Tovább csökken a magyar boltok száma
A legutóbbi statisztikai adatok szerint 2010 és 2017 között 23 ezerrel csökkent a kiskereskedelmi boltok, a vendéglők, valamint a nagykereskedelmi raktárak száma - írja a blokkk.com.
Visszaesett a magyar autóipar, de az össztermelés így is nőtt
Februárban a magyar ipari termelés 4,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, az élelmiszeriparban nőtt, az elektronikai iparban, a járműiparban és a gyógyszergyártásban viszont csökkent a termelés.
Bátrabban vásároltak tavaly a háztartások
Főként a tartós cikkekből vásároltunk többet tavaly, idén viszont az alacsonyabb béremelkedés és gyengébb foglalkoztatottság miatt csökkenhet a lakossági fogyasztás.
Magyarországnál csak Bulgária, Csehország és Románia olcsóbb
Nagyon nagy különbségek voltak az áruk és szolgáltatások árszintjében az Európai Unió különböző tagállamaiban tavaly: Dániában volt a legdrágább az élet, Bulgáriában pedig a legolcsóbb.
Inflációs és államháztartási adatok is megjelennek a héten
A pünkösdi ünnepet követő négynapos munkahéten megjelenő makrogazdasági adatok közül az inflációs és az államháztartási adatok számíthatnak a legnagyobb figyelemre, ezen kívül kiskereskedelmi, ipari és külkereskedelmi statisztikák is napvilágot látnak.
Leleplezi az állami költéseket a volt Microsoft-vezér
Az USA mindig is élen járt az adatok gyűjtésében, előszeretettel mérnek mindent. De Magyarországnak sem ártana egy olyan weboldal, amit a Microsoft vezetői székéből kiebrudalt Steve Ballmer rakott össze.
Újra nőtt a nonprofit gazdasági társaságok száma
Bár idén 20%-kal ugrott meg a nonprofit gazdasági társaságok száma a megelőző évhez képest, 10 éves fennállásukat mégsem tekinthetjük sikertörténetnek – nyilatkozza Hantos Zoltán az Opten céginformációs szolgáltató projektmenedzsere.
Bill Gates könyvajánlója - ezt olvassa a világ leggazdagabb embere
Bill Gates nagy könyvmoly hírében áll. Bármilyen elfoglalt, olvasásra mindig szakít időt. Sőt, blogján rendszeresen ír recenziókat, hogy mások is hozzáférhessenek fontos tudásanyagokhoz azokból a kötetekből, melyek neki tetszettek. Milyen témák ragadják meg az egykori Microsoft-vezér érdeklődését? Messze nem csak az informatika.
Külföldre dolgozik a magyar
Van, amiben második helyen vagyunk Németország mögött európai viszonylatban: a legerősebb gazdaság után nálunk állítják ki a legtöbb számlát külföld felé.
Ezt nézte Magyarország 2015-ben
A paródiák és vicces videók idén is nagyon népszerűek voltak a magyarországi nézők körében. A legnézettebb videók fele hazai előadótól származik - összehasonlításképp a tavalyi listán csupán két hazai előadó szerepelt. Az Irigy Hónaljmirigy még mindig visz.
A statisztika nem hazudik: ez tényleg szerencsétlen nap
Péntek 13-án sokan gondolkodnak azon, hogyan tudnák elkerülni a balszerencsét ezen a napon. Az Allianz Hungária az elmúlt 10 éves kárstatisztikáját megvizsgálva megállapította, hogy péntek 13-án valóban több kár történik, mint egy átlagos pénteki napon.
KSH: áprilisban az import jobban nőtt az exportnál
Áprilisban a kivitel 8,8, a behozatal euróban számolt értéke 9,7 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, az exporttöbblet 497 millió euró volt, 16 millióval kevesebb a tavaly áprilisinál – jelentette a részletes adatok alapján pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Nem a kereskedelem szárnyal, hanem az online kassza
200 milliárd forint többlet-áfabevételt hoz az államnak az online kasszarendszer. Ez több mint ezermilliárdnyi forgalom láthatóvá válását jelenti, ami a teljes tavalyi kereskedelmi bevétel több mint a tizede. Ez magyarázza, hogy a statisztikák a kereskedelem szárnyalását mutatják a vg.hu szerint.
Még egy adatszolgáltatási kötelezettség... de van értelme!
Az EU vállalkozói minden egyes tagállamban kötelesek Intrastat jelentéseket benyújtani, viszont az azokban szereplő adatok köre az egyes országokban kissé eltérhet.
Nincs kedve dolgozni menni? Pedig már túl vagyunk az év legrosszabb napján
Egy brit felmérés szerint idén január 6-a volt az év leglehangolóbb napja. Nemcsak az első munkanap volt, de többen is válnak ilyenkor. Szóval a legrosszabbon már túl vagyunk.
A halálvonal elkerülésének praktikái
A cégek jelentős része egyáltalán semmilyen méréssel, statisztikával nem támasztja alá a meghozandó döntéseket, vagyis gyakorlatilag vakrepülésben él. Szakértőnek tippjeivel segít, hogyan lehet három egyszerű lépéssel elkerülni a váratlan pánikot.
Egyre több a fizetésképtelenség
A fizetésképtelenségi eljárások számának drasztikus növekedése azt mutatja, hogy a kormányzati intézkedések sem segítették a kockázatok mérséklődését, és új kockázati elemek is megjelentek.
Bérköltség: mennyire vagyunk lemaradva?
Tavaly a munkaadók bérjellegű költségei és juttatásai óránként 3,5 euró és 39,3 euró között alakultak az EU 27 tagállamában 23,1 eurós átlaggal - számol be az EUvonal.
Ingyenes szoftver: kiszámolja a természeti tőkét
A gazdaságszervezés és az üzleti döntéshozatal folyamataiban az esetek nagy részében figyelmen kívül hagyják a bioszféra "szolgáltatásainak" értékét. Ez éppen azon ökológiai erőforrások gondatlan elkótyavetyéléséhez, sőt szisztematikus kifárasztásához vezet, amelyeken maguk a gazdasági folyamatokat alapulnak. A gondatlanság sokszor tudatlanság eredménye - ám egy ingyenesen letölthető szoftver segít modellálni döntéseink ökológiai hatását, s az érintett ökoszisztémák értékét.
Ökoszisztémák: mennyit ér a “természeti tőke”?
Véget ért az a kor, amikor "számolatlanul" fogyaszthattuk természeti kincseinket. Közeledik az 1992-es riói Föld Csúcs húsz éves évfordulója, melynek alkalmából júniusban újabb környezetvédelmi konferenciát rendeznek Rio+20 címmel. A brit kormány már jelezte: arra fogja ösztönözni a résztvevő országokat, hogy értékeljék fel saját természeti értékeiket, s az általuk nyújtott "szolgáltatásokat".
A középmezőny végén Magyarország
A globális konjunktúra dinamikája 2011 első felében veszített a lendületéből. Mindez hatással volt a magyar gazdaságra is: az ipari termelés és az export is veszített lendületéből, s bár június-augusztusban a foglalkoztatottság kismértékben emelkedett, a munkanélküliség korábbi időszakra jellemző csökkenő tendenciája megtorpant. A harmadik negyedév folyamán a hazai gazdasági szereplők várakozásai is romlottak: szeptemberre az Európai Bizottság által Magyarországra kiszámított gazdasági bizalmi index több mint másfél éves mélypontra került.
Nem biztatóak a KSH legfrissebb adatai
A belső kereslet hiányát, a beruházások és a lakossági fogyasztás csökkenését, illetve stagnálását tartják a magyar gazdaság lelassulása fő okának. A Központi Statisztikai Hivatal augusztus utolsó napján közzétett friss adatai sem adnak okot a bizakodásra: a tendencia jelentős csökkenésről tanúskodik. 2011 második negyedévében a nemzetgazdasági beruházások volumene 6,5 százalékkal, az első félévben 4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, míg az előző negyedévi adat 1,1 százalékos csökkenést mutatott. Éves összevetésben a beruházások volumene 2007 vége óta nem emelkedett.
Eljárásdömping a cégek ellen
Február óta csökken ugyan az új felszámolások száma, de még mindig meghaladja a tavalyit, vagyis a javulás nagyon viszonylagos - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató legfrissebb adataiból.
KSH: egyre több pénzt keres a magyar
Január-februárban a bruttó átlagkeresetek 3,1 százalékkal, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkeresetek 4,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.
Az euróövezetben jobban megy: kevesebb a munkanélküli
Az euróövezetben a munkanélküliségi ráta 13 havi mélypontra, 9,9 százalékra csökkent februárban a januári 10 százalékról - közölte pénteken az Eurostat. Itthon a munkanélküliek száma az egy évvel korábbihoz képest 2,2%-kal, 489 ezer főre nőtt.
11,5 százalékra kúszott a munkanélküliség
2010. december-2011. februárban a 15-74 éves foglalkoztatottak létszáma 3 millió 762 ezer fő volt, ami 1%-kal több az előző év azonos időszakinál. A munkanélküliek száma az egy évvel korábbihoz képest 2,2%-kal, 489 ezer főre nőtt, 11,5%-os munkanélküliségi rátát eredményezve.
Átlag bruttó 200 ezer felett keres a magyar
A legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók létszáma az idén januárban átlagosan 2 millió 621 ezer fő volt, ugyanezen időszak alatt a bruttó átlagkeresetek 1,6, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkeresetek pedig 3,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Hány cég dőlt be januárban?
Második hónapja lényegében stagnál a felszámolásra jutó társaságok száma Magyarországon. Decemberben 2-vel kevesebb, januárban pedig 32-vel több céggel szemben indult fizetésképtelenségi eljárás, mint egy évvel korábban. Januárban a tavalyinál lényegesen több cég bezárásáról döntöttek a tulajdonosok, de több új céget is alapítottak.
Nem teszi ki 2010-et a büszkeségfalra az építőipar
2010-ben 3822 építőipari vállalkozás ellen kezdeményeztek felszámolási eljárást, ez 14,5 százalékkal több, mint az előző esztendőben. Emellett 2010-et 2009-cel összevetve nőtt a végelszámolások, végrehajtások és az új cégalapítások száma is - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató legfrissebb adataiból. Az viszont örömhír, hogy az év utolsó hónapjait összehasonlítva az eljárások számai csökkentek.
Ismét nőttek a magyar fizetések
2010. január-novemberben a bruttó átlagkeresetek 2,0, a nettó átlagkeresetek 7,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbit. A reálkereset (a fogyasztóiár-index 4,9%-os növekedése mellett, döntően a személyijövedelemadó-szabályok változásának köszönhetően) 2,5%-kal emelkedett. A legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók létszáma átlagosan 2 millió 702 ezer fő volt.
KSH: nőtt a reálkereset
A reálkereset - a fogyasztóiár-index 5 százalékos növekedése mellett - 2,8 százalékkal emelkedett január-októberben, döntően a személyi jövedelemadó-szabályok változásának köszönhetően - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.
Az EU-n belül Magyarországon a legrosszabb a helyzet
Magyarország az első félévben az Európai Unióban a legutolsó helyen állt a 15-64 évesekre jellemző 55,3 százalékos foglalkoztatási rátával, amely 9 százalékponttal maradt el a 27 tagország átlagától - közölte a legutóbbi Statisztikai Tükör című kiadványában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a nemzetközi összehasonlítás céljaira rendelkezésre álló legutolsó, 2010. második negyedévi adatok alapján.
Egyre többen dolgoznak
Az idén a legalacsonyabb szintre, 10,9 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta a harmadik negyedévben, a foglalkoztatottak száma 3 millió 823 ezer volt, 39 ezerrel több, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Kiszámolták: 202 ezer az átlagkereset
A reálkeresetek - a fogyasztói árak 5,2 százalékos növekedése mellett - 3,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit az év első nyolc hónapjában, döntően a személyi jövedelemadó-szabályok változása miatt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal kedden.
Építőipar: negatív rekord szeptemberben
Több mint 400 építőipari vállalkozás felszámolását indították el a cégbíróságok szeptemberben - adta hírül az Opten céginformációs szolgáltató. Az első három negyedévben az ágazat csaknem 3000 cége ment tönkre, 18 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
Ipari termelés: meglepően jó!
Meglepően jónak tartják az augusztusi ipari termelési adatokat az MTI által megkérdezett piaci elemzők. A következő hónapokban a bázishatások miatt a termelés-bővülés lassulására számítanak a szakértők, éves szinten pedig 10 százalék körüli ipari növekedést várnak az idén.
Három éve vártunk erre
A kiskereskedelmi forgalom volumene júliusban 2007 márciusa óta először nőtt: a naptárhatástól megtisztított adatok alapján 1,7%-kal az előző év azonos hónapjához képest. 2010 első hét hónapjának összesített adatai azonban továbbra is csökkenést mutatnak, ennek mértéke 3,8% volt. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a júliusi értékesítés volumene 1,0%-kal meghaladta az előző hónap szintjét.
Továbbra is gondban az építőipar
Az év eddig eltelt szakaszához képest kedvezőbb számokat mutatnak az Opten céginformációs szolgáltató adatai az építőipar állapotáról. Augusztusban - a nyári szabadságolások idején - mind a közzétett felszámolások, mind pedig a végelszámolások száma jelentősen csökkent az előző hónaphoz képest. Az egy évvel korábbi azonos időszakhoz viszonyítva azonban továbbra is gyorsan nő az eljárások száma, és nem mérséklődik az ágazatban tapasztalható fluktuáció sem.
Továbbra sincs pénzünk vásárolni
A naptárhatástól megtisztított adatok alapján 4,7 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom az év első öt hónapjában és májusban egyaránt - közölte a KSH. Legtöbbet élelmiszerre költünk, míg az üzemanyagra egyre kevesebb jut.