Ismét nőttek a magyar fizetések

2010. január-novemberben a bruttó átlagkeresetek 2,0, a nettó átlagkeresetek 7,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbit. A reálkereset (a fogyasztóiár-index 4,9%-os növekedése mellett, döntően a személyijövedelemadó-szabályok változásának köszönhetően) 2,5%-kal emelkedett. A legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók létszáma átlagosan 2 millió 702 ezer fő volt.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az 5 főt, vagy ennél több embert foglalkoztató vállalkozásoknál 2010. január-novemberben 1 millió 826 ezren dolgoztak, ugyanannyian, mint 2009 első tizenegy hónapjában. Januártól áprilisig a versenyszférában alkalmazásban állók létszáma minden hónapban alacsonyabb volt, mint az egy évvel korábbi, míg májustól folyamatos emelkedést mutatott. A költségvetési szférában az alkalmazottak létszáma 774 ezer fő volt, ami a közfoglalkoztatás bővülése miatt 3,5%-os növekedést jelentett. A közfoglalkoztatás nélküli 685 ezer fős létszám 0,2%-kal volt kevesebb, mint az előző év első tizenegy hónapjában. Összességében a megfigyelt körben a foglalkoztatottak létszáma 1,5%-kal emelkedett.

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 201 800 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 205 700, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 196 500 forint. Nemzetgazdasági szinten a bruttó keresetek 2,0%-kal haladták meg az előző évit. A versenyszférában 3,8%-kal nőttek, a költségvetés területén - az alacsony keresetű közfoglalkoztatottak számának emelkedése miatt - 2,0%-kal elmaradtak az átlagkeresetek 2009 azonos időszakához képest. A legjobban fizető gazdasági ág továbbra is a pénzügyi, biztosítási tevékenység volt (433 700 forint), ezt az információ és kommunikáció (368 700 forint), valamint a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás (358 200 forint) követte. A legkevesebbet a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás (122 600 forint), illetve a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat (140 900 forint) ágakban dolgozók kerestek.

A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) keresetek 2010 első tizenegy hónapjában átlagosan 2,3%-kal, ebből a versenyszférában dolgozóké 3,8%-kal haladták meg az előző év január-novemberit. A költségvetési szférában dolgozók közfoglalkoztatottak nélkül számított alapilletménye az úgynevezett illetményautomatizmusnak köszönhetően 1,5%-kal emelkedett ugyanezen időszak alatt.

Nemzetgazdasági szinten az átlagos nettó kereset 132 300 (ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 97 200, a szellemi foglalkozásúaké 169 600) forint volt, átlagosan 7,5%-kal magasabb az előző évinél. A nettó keresetek első félévi magas dinamikája júliustól elsősorban a bázishatás miatt lassul.

A 214 700 forintos nemzetgazdasági szintű átlagos havi munkajövedelem 1,9%-kal haladta meg az előző év január-novemberit. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 6,0%-nak felelt meg.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo