A nonprofit gazdasági társaság az egyik legfiatalabb gazdasági forma. 2007. július 1. óta lehet ilyen társaságokat létrehozni Magyarországon. Bármely társasági forma alapítható nonprofit gazdasági társaságként: így lehet közöttük betéti társaság, korlátolt felelősségű társaság, vagy részvénytársaság is. Ezek a cégformák egy sajátos „hibridnek” tekinthetőek, hiszen bevételeiket jellemzően gazdasági tevékenységből szerzik, viszont a keletkező „profit” nem kerülhet szétosztásra a cégtulajdonosok között, hanem azt bizonyos, meghatározott közösségi célok elérésére, közösségi szükségletek kielégítésére használják fel. A nonprofit gazdasági társaság is kérheti a közhasznú minősítés megszerzését, ha az előírt törvényi feltételeknek megfelel - olvasható az Opten közleményben.
A nonprofit gazdasági társaságok száma az alapítványokkal és az egyesületekkel szemben nem jelentős. Jelenleg 5261 ilyen vállalkozás működik hazánkban, ami a kb. 21 000 darab alapítvány és a kb. 40 000 darab egyesület mellett a nonprofit szervezetek kisebbségét alkotják.
A bejegyzésüket létrehozó törvény hatályba lépésének évében 1676 darab nonprofit gazdasági társaságot alapítottak, és számuk 2015-ig folyamatosan, évről-évre emelkedett, míg a tavalyi évben bekövetkezett enyhe csökkenés után, idén ismét jelentősen megugrott a számuk.
Hasonló trendet mutat a cégek alkalmazotti számának vizsgálata. 2008-ban több mint 58 000 főt foglalkoztattak, ami 2012-ig 105 000 főre emelkedett, majd a rákövetkező évtől egyenletesen csökkent az alkalmazottak száma. 2015-ben már csak 82 000 fő létszámot jelentettek le.
A veszteséges cégek aránya 2007 és 2011 között 29%-ról 35%-ra nőtt és utána stabilizálódott az ezt megközelítő értékeken. Cégméret tekintetében a nonprofit gazdasági társaságok túlnyomórészt kis és középvállalkozási méretben működnek. A nagyvállalatok aránya a vizsgált időszakban 1-3% között mozgott.