Ez a rekordösszeg a tudományos szakterületek, közpolitikák és kereskedelmi ágak széles skáláját fedi le. A beruházástól a tudományos ismeretek bővülését, az európai versenyképesség javulását, és olyan társadalmi kihívások megoldását várják, mint az éghajlatváltozás, az energia- és az élelmiszer-ellátás biztonsága, és a népesség elöregedése.
A jelenlegi elképzelések szerint körülbelül 16 ezer résztvevő - kutatóintézetek, egyetemek és ipari szereplők, köztük 3000 kis- és középvállalkozás - részesülhet támogatásban. A támogatások nyújtására pályázati (ajánlattételi) felhívások értékelése alapján, az elkövetkezendő 14 hónapban kerül sor.
Inteligensebb, fenntarthatóbb és befogadóbb Európa
Az Európai Bizottság várakozása szerint a gazdaságélénkítő csomag hatására várhatóan több mint 165 ezer álláshely jön létre, emellett hosszú távú befektetést képvisel egy intelligensebb, fenntarthatóbb és befogadóbb Európa megteremtésében.
A héten közzétett pályázati felhívások részben előkészítik az „Innovatív Unió" kezdeményezést is, amelyet Geoghegan-Quinn biztos 2010 őszén indít el. E kezdeményezés az „Európa 2020" stratégia fontos eleme, amelynek célja élénkíteni az innovációs ágazatot a kutatástól a kiskereskedelemig, méghozzá a világszínvonalú kutatás és az innováción alapuló gazdaság (i-gazdaság) összekapcsolásával. Arra törekszik, hogy megszüntesse az egységes innovációs piacon fellehető akadályokat és szűk keresztmetszeteket, hogy Európa a képességeinek megfelelően versenyezhessen az Egyesült Államokkal és más vetélytársaival.