A világ egyik legjelentősebb innovációs kiállítása (IENA) keretében rendezték meg a Zöld Találmányok Nemzetközi Versenyét Nürnbergben. A több mint harminc országból bemutatott hétszázötven új műszaki alkotás közül hatvan találmány jutott a döntőbe.
A fődíjat, a Green Oscart, a magyar alkotópáros, Raisz Iván és Barta István nyerte el azzal a találmánnyal - metanol előállítása kommunális hulladékból -, amely 2008-ban Magyarországon az „Év találmánya” címet kapta meg. Azóta a hasznosítás sikeresen folyik és az eredmények is meggyőzőek. Egy tonna városi szemétből 300 kilogramm metanolt tudnak előállítani anélkül, hogy széndioxid gáz kerülne a légkörbe, míg a hagyományos városi hulladék feldolgozás, a szemétégetés, tetemes mennyiségű klímaromboló gázt juttat a környezetbe. (Egész Budapesten úgynevezett házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszert alakítana ki a főváros.)
Oláh György Nobel-díjas magyar kémikus 2006-ban kiadott könyvében megjósolta, hogy a jövő hajtóanyaga a kőolaj fogytán a metanol lesz. A kiváló technológiai eredmények és a most kivívott erkölcsi siker alapján valószínűleg Raisz Iván és társa találmánya az olajkor utáni metanol gazdaság részévé válik majd.
Az öko-találmányi verseny második helyezettje egy maláj alkotás lett, melynek alkalmazásával növényi rostanyagokból természetes környezetben is gyorsan lebomló csomagoló fólia készíthető. A harmadik díjat egy kínai feltaláló érdemelte ki, ipari hangszennyezést elnyelő rendszerével. (2010 végén már mintegy 8 millió embernek volt lehetősége az italos kartondobozok szelektív gyűjtésére, de csak 10%-uk gyűjtötte valóban külön ezt a hulladéktípust.)