Export cikkek

Ebből már nem lesz soft Brexit: azonnal lépnie kell a cégeknek
Azok a brit vállalkozások, amelyek Magyarországon csupán adószámmal rendelkeznek, azaz nincs Magyarországon bejelentett székhelyük, telephelyük, de itt terméket, vagy szolgáltatást értékesítenek, 2019. március 29. után csak pénzügyi képviselet útján folytathatják gazdasági tevékenységüket belföldön, no-deal Brexit esetén!

Vámkezelés és exportfuvarozás adómentességének feltétele
Újabb fontos változásra hívják fel a figyelmet az Írisz Office adótervezői, mely minden céget érint, amely termékexporttal vagy vámeljárással kapcsolatban nyújt vagy igénybe vesz bármilyen szolgáltatást.

Külpiaci terjeszkedés: ügyfélszolgálat nélkül meg se próbáljuk
Az internethasználat fellendülése pozitívan tükröződött az üzleti szegmensben is, és a magyar webáruházak immár nyugodtan kínálhatják termékeiket Európában és az egész világon egyaránt. Van azonban egy dolog, talán a legfontosabb, amire a külföldi piacokra való kiterjesztéskor gondolni kell az adott országban, és ez az ügyfélszolgálat – hívták fel a figyelmet az Expandeco szakértői.

Német támogatásból németországi cégalapítás? Így lehet
A németországi cégalapításnak is megvannak a maga költségei, de ez csak a kezdet: ott van még a helyi munkaerő költsége, az irodabérlés, a gépvásárlás, a marketing, ezek pedig újabb súlyos eurókba kerülnek. Viszont nem gond, ha nincs meg erre a teljes fedezet: ilyenkor segítenek az állami támogatottságú hitelek.

Nyolcszázezer magyar munkahely függ ettől a tíz országtól
Az elmúlt négy évben a magyar export mértéke évről évre megdöntötte előző évi rekordját. Ma hazánkban több mint nyolcszázezer munkahely függ a kivitelünk alakulásától, így nem mellékes gazdasági tényező, hogy milyen évre számítanak 2019-ben a legfontosabb külpiacainkon.

Hogyan tovább? Sok szálon kötődnek a magyar és brit cégek
Már most látszik a BREXIT hatása a hazai cégvilágban is. 2004 és 2016 között folyamatosan növekedett Magyarországon az Egyesült Királyságbeli befektetők száma. A cégszám növekedés azonban teljesen befagyott a 2016-os BREXIT népszavazás óta, a bizonytalanság egyértelműen meglátszik a céginformációs mutatókban.

Külpiaci terjeszkedésnél a kulcsszó a lokalizáció
Bőven van még lehetősége a magyar webáruházaknak a terjeszkedésre, de a sikeres megjelenésnek a külpiacokon van egy kulcsfontosságú eleme, mégpedig a lokalizáció. Az Expandeco szakértőinek segítségével ezt a kérdést jártuk körül.

A játéknak vége, eljött az igazság pillanata
Ez az a pillanat, amikor mindenkinek színt kell vallania, mellette, vagy ellene letennie a voksát. Holnap szavaz a brit parlament a London és az EU között létrejött kilépési tervről. Ha elbukik a szavazás, akkor a britek nem kilépnek, hanem kipottyannak az Európai Unióból.

Nagy mennyiséget és jó minőséget vár tőlünk a német piac
Németország Magyarország legfontosabb üzleti partnere. A német piacra való bejutáshoz kaptak praktikus tanácsokat a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) és a Piac & Profit által közösen megrendezett Német-Magyar Üzleti Fórum résztvevői az előadóktól.

300 milliárdnál is többet hitelezett idén az EXIM
Idén – az egymást követő ötödik évben – haladja meg az EXIM folyósított hiteleinek összege a 300 milliárd forintot - derült ki az EXIm által rendezett bábolnai szakmai konferencián, ahol az agrárágazati szereplők részére elérhető Exportélénkítő Program termékeit ismertették.
Kína helyett kisebb ázsiai országokba viszik a műanyagszemetet
2018-ben Kína már nem vette át az EU és az USA szennyező, szétválogatatlan plasztikhulladékát újrafeldolgozásra. Ahelyett, hogy ez a helyi újrahasznosító vállalkozások szaporodását vonta volna magával, az Egyesült Államok cégei elkezdték kisebb ázsiai országokba szállítani a hulladékot. De ezek az országok is bekeményítenek.
Csúnya meglepetést hozhat a Brexit a magyar cégeknek
Az Egyesült Királyság és az Európai Unió között létrejött megállapodás szerint bár a szigetország 2019. március 29-én kilép a közösségből, az átmeneti időszakban, vagyis 2020. december 31-ig még az uniós szabályok lesznek érvényben a vámok, az ÁFA és a jövedéki adó kérdésében.
Három tanács, a sikeres németországi cégalapításhoz
A hazai kis- és középvállalkozások körében népszerű lépés a németországi cégalapítás, az új piacra induló cégek többsége azonban egy-két éven belül megszűnik a kezdetekkor elkövetett hibák miatt. Szakértőnk segítségével összefoglaltuk, mi az a három alapvető dolog, amire érdemes figyelni a német terjeszkedés során.
A klímaváltozás felér egy tőzsdekrachhal
Az előző, 2014-ben kiadott jelentés segített Obamának abban, hogy megindokolhassa, miért lépteti életbe klímapolitikája ékkövét, a Tiszta Energia Törvényt, mely a teherautók és a gyárkémények emisszióját csökkenteni volt hivatott. A mostani jelentés akár muníció lehet a zöldeknek azokban a perekben, melyekben megtámadták Trump Obama zöld törvényeit hatástalanító, deregulációs intézkedéseit.
Az export miatt is sok a munkahely
Az EU-n kívüli országokba irányuló export fontosabb, mint valaha, és mind Európában, mind Európán kívül egyre nagyobb jelentőséggel bír a munkahelyteremtés szempontjából - hívja fel a figyelmet az Európai Bizottság tanulmánya.
Nagy lehetőség a magyar cégeknek: házhoz jön a német piac
Itt a kiváló alkalom, hogy megvesse a lábát Németországban! A német cégek érdeklődése nagyságrendekkel nőtt a fejlett technológiai tudású, innovatív, megbízható minőségre képes magyar üzleti partnerek iránt.
Szendereg a robogás a magyar iparban
Szeptemberben a korrigált adatok szerint alig több mint 2 százalékos növekedést ért el a magyar ipar. Az exportértékesítés hónapok óta lassul, az éves növekedés pedig 3 százalék körül lehet. Az eleve hektikus számokat produkáló magyar ipar csak lassan növekszik, elsősorban az exporteladások lanyhulása miatt. Szeptemberben 0,6 százalékos visszaesést könyvelhetett el a szektor, igaz, a munkanaphatással tisztított adatok 2,2 százalékos bővülést mutatnak.
Egyetlen magyar cég sem kerülheti ki a Brexitet
A Brexit nemcsak a briteket, hanem Európa minden cégét érinteni fogja – derült ki az Intrum Európai Fizetési Jelentéséből.
Lefőtt a kávé? Gondban a termelők
A zsugorodó nemzetközi terményárak miatt enyhülnek a világ legszegényebb országainak élelmiszerimport kiadásai, ám eközben az amerikai dollár erősödése „komoly veszélyt” jelenthet, figyelmeztet az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
Szigorúbb lesz a határokon átnyúló struktúrák bejelentése
Magyarországon is értesíteniük kell az ügyfeleik adókerülésre alkalmas, határokon átnyúló adóstruktúráiról a hatóságot a közreműködő tanácsadóknak. A 2020-tól életbe lépő, új uniós irányelvnek megfelelően a bejelentett konstrukciókat rögzíteni fogják egy EU-s adatbázisba, amihez minden tagállam adóhatósága hozzáférhet.
December 1-től tilos a geo-blocking
Az Európai Bizottság felmérése szerint az unióban működő webshopok 63 százaléka nem teszi lehetővé a más tagországból kezdeményezett online vásárlásokat, ez pedig súlyosan gátolja az egységes piac és az e-kereskedelem Európai Unión belüli kiteljesedését. A december 3-án hatályba lépő geo-blocking rendelet ezt a diszkriminációt számolja fel.
Sikeresek a magyar kkv-k a török piacon
Az elmúlt 3 évben nagy fejlődésen mentek keresztül a magyar-török kereskedelmi kapcsolatok, Magyarország és Törökország külkereskedelmi volumene dinamikusan nőtt és még a várakozásokat is jóval felülmúlta. Az eredményeket jól jelzik az Eurostat adatai, amelyek szerint az export volumene Magyarország és Törökország között 2016-ról 2017-re 13,8%-kal, míg a teljes külkereskedelmi volumen 19%-kal nőtt ugyanezen időszakban.
Lendületet kaphat a magyar export
A magyar export fejlődése érdekében együttműködési megállapodást kötött a Magyar Export-Import Bank Zrt. (EXIM) és a Magyar Lízingszövetség kilenc tagvállalata csütörtökön a magyar lízingszakma éves konferenciáján, a Balatonfüreden rendezett Lízing Szakmai Napokon.
Ezt mindeképpen töltse le, ha külföldön vállalkozna
Bármilyen gazdasági tevékenységet végeznénk külföldön, fontos, hogy ismerjük az adott ország adózási szabályait. A PWC kiadványában 152 ország adójogszabályait foglalta össze.
Most már ehetjük a magyar hagymát
Februárig elég lesz a Magyarországon termelt vöröshagyma és fokhagyma. Évente 8-9 kg vöröshagymát és alig egy kilónyi fokhagymát eszünk meg.
Tartósan az import lenyomja az exportot
Bár júniusban az export növekedése meghaladta az importét, az első félévben utóbbi nagyobb mértékben nőtt. A lakossági fogyasztás bővülése, a beruházások felfutása, valamint az export magas importhányada miatt az importbővülés a következő időszakban is magasabb lehet, emiatt mérséklődhet a külkereskedelmi többlet.
Hogyan fordítsuk a javunkra a forintgyengülést?
A forintnál a közelmúltban tapasztalt árfolyammozgás jó lehetőséget ad az exportőr vállalatoknak arra, hogy előnyt kovácsoljanak a hazai deviza gyengüléséből – vélekedik Bánfi Attila az OTP Treasury vezetője.
Van, aki örülhet a gyenge forintnak
Noha a gyenge forinttal kapcsolatos hírek többsége negatív, az exportra termelő kis- és középvállalkozások számára nem várt többletnyereséget hozhat a drágább külföldi értékesítés. Ugyanakkor az export-expanzió is rejteget pénzügyi és bizalmi kihívásokat a banki szakértő szerint. Az importőrök látszólag most a vesztesek közé kerülhettek, de közülük a felkészültebbek szintén elkerülhették a veszteséget.
Trump magát lövi lábon a vámokkal
Amennyiben Amerika további vámokat vezet be az importált autókra és alkatrészekre, azzal saját gazdaságának árt – egyúttal kiprovokálja az EU ellenintézkedéseit, amelyek 290 mrd. dollárba kerülhetnek az USA-nak.
Már megérezte a világgazdaság a vámháborút
Képtelenség előre megjósolni, hogy milyen változásokat indukál majd a jelenlegi helyzet a globális kereskedelemben – írja a Fidelity elemzője. A növekedés lassulása azonban szinte biztos.
Így cselezi ki a vámokat a Harley
Trump amerikai elnök pár héttel megválasztása után a Harley-Davidson főnökével fényképezkedett a Fehér Ház kertjében és támogatást ígért a patinás amerikai motorkerékpármárkának. A Harley most viszont Trump vámháborúja miatt már külföldről szállít Európának és leépíti az amerikai termelést.
Trumpot célozta meg Brüsszel
Ma léptek életbe az Európai Unió védővámjai válaszként a Donald Trump által az acél-, illetve alumíniumtermékekre kivetett sarcára. Az uniós védővámok érzékeny ponton találhatják el az amerikai elnököt, a szavazóbázisa mindenképpen megérzi Brüsszel válaszát, de az árat az óceán mindkét oldalán élő fogyasztók fogják megfizetni.
Könnyes búcsú a szabadkereskedelemtől?
Újabb, összességében 200 milliárd dollárnyi importot érintő védővámot lengetett be Kínával szemben az amerikai elnök, mire Peking hasonló viszontválaszt helyezett kilátásba. Meddig durvulhat a kereskedelmi háború?
Nem könnyű bejutni a kínai piacra, de nagyon megéri
A csődtől nem menti meg a céget a Kínába történő exportálás és akármire nem vevő a piac. De akinek összejön és hosszútávú kapcsolatokat épít ki, annak a piac méreténél fogva nagyon jövedelmező tud lenni a kereskedelem. Nem árt tájékozódni a keresletről és a kínálatról előzetesen.
Orosz szankciók: akár a gázt is elzárhatják
Hatályba lépett hétfőn az az orosz törvény, amely felhatalmazza az elnököt arra, hogy ellenszankciókkal sújthassa az ellenségesnek ítélt országokat, többek között nyersanyagok exportját is leállíthatják.
Romlott a magyar külkereskedelmi mérleg
Csökkent a külkereskedelmi mérleg többlete a fokozódó import miatt. Az is látható a részletes adatokból, hogy a fogyasztáshoz kapcsolódó behozatal gyorsabban bővül, mint a potenciális növekedést és a versenyképességet fokozó gépek importja.
Amerikai exportvámok: ezek az áruk drágulhatnak Magyarországon is
Az USA által kivetett, elsősorban acél- és alumíniumárukra vonatkozó védővámokra válaszul Brüsszel hasonló mértékű terhek bevezetéséről döntött. Az intézkedés többek között élelmiszerek, italok és járművek árát befolyásolhatja.
Az export visszaeshet, és a felvásárlási árak is csökkenhetnek
Ideiglenesen visszaeshet a magyar sertéshús és húskészítmények exportja, és csökkenhet az élősertés felvásárlási ára is az afrikai sertéspestis következtében életbe lépett korlátozások miatt - mondta Bognár Lajos országos főállatorvos.
Mennének is, maradnának is
A magyar vállalkozások egyre nagyobb számban ácsingóznak az új piacok után, külföldre mégis csak kevesen merészkednek. Akik már kijutottak, azt mondják, megéri a külpiaci jelenlét, bár nem veszélytelen. Az egyre élesedő hazai verseny azonban előbb-utóbb rákényszeríti a magyar vállalkozásokat, hogy a határokon túl is megjelenjenek.
Veszély vagy lehetőség? Európa és az amerikai-kínai vámháború
Miközben úgy tűnik, az EU egyelőre megússza az amerikai védővámokat, Kína és az Egyesült Államok között eszkalálódik a vámháború. Szerdán a pekingi pénzügyminisztérium arányos választ adott Donald Trump 50 milliárd dollárnyi terméket érintő, 25 százalékos védővámokat kivető rendeletére. A Piac&Profitnak nyilatkozó szakértők szerint a döntések az európai piacokat is felértékelhetik, de egy elfajuló kereskedelmi háború - különösen, ha a két nagyhatalom egymás valutáját is megtámadja - az egész világgazdaságot recesszióba sodorhatja.
Az export húzza a nagyvállalatokat
A legnagyobb cégek árbevétel és eredményvárakozásai nagymértékben megugrottak, átlagosan 3,2%-os árbevétel és 2,2%-os profitnövekedést valószínűsítenek idén – derül ki a K&H nagyvállalati növekedési index legutóbbi adataiból.
Újra divatba jöhet a protekcionizmus
Donald Trump amerikai elnök protekcionista lépései alapjaiban változtathatják meg a jelenlegi világkereskedelmet – írja elemzésében Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. Szerinte nagy kérdés, hogy milyen válaszlépések lesznek, de egy kiteljesedő kereskedelmi háború Magyarországot is kedvezőtlenül érintheti.
3,8 százalékos növekedésre számít a GKI
Az idén továbbra is 3,8 százalékos gazdasági növekedésre és a beruházások 9 százalékos bővülésére számít a GKI Gazdaságkutató Zrt. Az építőipar lassulhat, de továbbra is jelentős marad, a mezőgazdaság pedig bővülhet tavalyhoz képest, a külkereskedelmi mérlegünk viszont az előző évhez hasonlóan gyengül.
Oláh Zsanett: „A kkv-k sikeréért dolgozunk”
Oláh Zsanett, a Magyar Nemzeti Kereskedőház vezérigazgatója szerint 2018 a konzorciális projektekről fog szólni, amelyek révén a hazai és a határon túli magyar vállalkozások közös árualappal tudnak majd sikeresen megjelenni harmadik országokban, piacokon. Mindennek előfeltétele volt, hogy a Kereskedőház a határon túli magyar vállalkozások számára is elérhetővé tette széles körű szolgáltatási portfólióját.
A magyar autóipart is sújthatja a német-amerikai vámháború
A német autóipar, ezen keresztül a magyar gazdaság is megszenvedheti Trump vámtervét. Olyan cégek, mint a BMW nagyrészt Európában gyártott autókat adnak el Amerikában, más cégek, mint a Fiat vagy az Audi pedig egyáltalán nem gyártanak autókat az USA-ban – az ő járműveikre 25 százalékos vámot vethetnek ki.
Az MNKH ott van, ha Szlovákia felé kacsingat
Tekintettel Magyarország és Szlovákia közti dinamikusan bővülő együttműködésekre, az MNKH összesen 7 regionális képviseletet működtet Felvidéken. Az irodahálózat sikerességét kiválóan reprezentálja, hogy mintegy 1000 helyi magyar érdekeltségű vállalkozást becsatornázott a Kárpát-medencei gazdasági térbe, mindamellett pedig már több mint 1 milliárd forint értékű üzlethez segítette az anyaországi partnereinket – mondta Oláh Zsanett, a Magyar Nemzeti Kereskedőház vezérigazgatója.
Milyen lesz 2020 után a Közös Agrárpolitika?
A 2020 utáni Közös Agrárpolitikáról (KAP) nyilvánosságra hozott első tervezet után a fő kérdés, hogy mekkora lesz a szétosztható közös büdzsé, és milyen mértékben kell a tagállamoknak beszállniuk a támogatások finanszírozásába.
Energialábnyoma alapján kellene adóztatni mindenkit
A gazdasági szereplők termelő és kereskedelmi tevékenységéből eredő ökológiai károk, externáliák létrejöttét megfizettetik a szennyezőkkel. De ezek jogi személyek, vállalatok. Lesz-e egy nap ökológiai alapú adóztatása az állampolgároknak?