„Az látszik, hogy a gazdaság jól teljesít, a GDP lendületesen nő, a beruházásoknál is látványos, két számjegyű a bővülés, ez pedig a lízingpiacnak is lökést adott” – kezdte előadását Nyikos Katalin, a Magyar Lízingszövetség elnöke csütörtökön a magyar lízingpiac balatonfüredi éves konferenciáján a Lízing Szakmai Napokon. Az elnök kiemelte: a lízingpiac teljesítményét legjobban mutató finanszírozott összeg a második negyedév végén 329 milliárd forintot tett ki, ez 18 százalékos növekedésnek felel még éves szinten, ami meghaladja az első negyedévben elért 16 százalékos többletet és az európai piacon leginkább jellemző egy számjegyű fejlődést is jóval meghaladja. A fogyasztói bizalom visszatérését jelzi, hogy magánszemélyek is sok új autót vásároltak és egyre nyitottabbak a lízingfinanszírozásra.
„Végre előrelépés történt az építőiparban, köszönhetően az infrastrukturális fejlesztéseknek és lakásépítéseknek. Ennek eredményeként sokkal korszerűbb építőipari gépek váltották le az elavult berendezéseket” – fogalmazott Nyikos Katalin. Kiemelte, hogy az eljárások elhúzódása miatt nagyon sok uniós pályázatot elnyert cégnél késésében van a beruházások megvalósulása, de a második negyedévben a szóban forgó fejlesztések „termőre” fordulnak, ez pedig lízingpiaci eszközfinanszírozásban is látható lesz. Az elnök szerint a járműfinanszírozás, az eszközfinanszírozás emelkedőn marad a következő időszakban is, részben a kis- és középvállalkozásoknak köszönhetően.
Jákli Gergely, az EXIM vezérigazgatója hangsúlyozta: az exportban érintett vállalatok teljes életciklusára biztosítanak finanszírozási konstrukciókat és a fókuszban a kis- és középvállalkozások állnak. A vezérigazgató bemutatta a „Jövő exportőrei hitelprogramot”, amely a hazai pénzügyi intézmények részére kínált hitel- és lízingkonstrukció, amelyet az EXIM az európai uniós és magyar támogatási jogszabályok alapján nyújt. A program célja a magyar cégek nemzetközi versenyképességre való felkészülésének, illetve exportpiacra kijutásának elősegítése, az ezekhez szükséges tárgyi eszközök és forgóeszközök finanszírozás, a foglalkoztatás növelése. A programban elérhető forrást az exportőr cégek általános likviditásfinanszírozásra, belföldön megvalósuló tárgyi eszközök finanszírozására, termelő és szolgáltató tevékenységekhez kapcsolódó, beruházások finanszírozására használhatják fel. Jákli Gergely beszélt arról is, hogy jelenleg az EXIM-nél a lízingkonstrukciók állománya megközelíti a 38 milliárd forintot, ezen belül a kkv-khoz köthető állomány 20,9 milliárd forintra rúg. A kkv-k kiemelt szerepét mutatja, hogy az EXIM 1238 lízingügyletének több mint 80 százaléka mögött áll kis- és középvállalkozás.