Az elmúlt hetekben jelentős mértékben megváltozott az EUR/HUF árfolyamszintje és mozgékonysága, nemrégiben történelmi mélypontra is került a hazai deviza a közös uniós pénzzel szemben (EUR/HUF: 330,75), ami az exportőr vállalatoknak jó lehetőséget ad arra, hogy az idei, vagy akár már a jövő évi deviza árbevételt előre rögzítsék. Az árfolyamkockázat menedzseléséhez a határidős deviza és opciós ügyletek megfelelő eszközként szolgálnak: a megemelkedett volatilitás lehetővé teszi a devizaárfolyamot fedező vállalatoknak, hogy EUR/HUF ún. gallér opciós ügyletek kötésével a határidős ügyletek pontszerűségével szemben egy sávba tereljék az árfolyam rögzítését, így akár a további árfolyamgyengülésből is részesedjenek – hívta fel a figyelmet Bánfi Attila az OTP Treasury vezetője a LinkedIn-en közzétett publikációjában.
Amennyiben egy vállalat gazdasági tevékenységéből kifolyólag jelentős deviza-árbevétellel rendelkezik és a társaság éves árbevételének külföldi devizában realizálódó része jelentősen meghaladja a devizás kiadások mértékét, akkor ez a „mismatch” a mérlegben jelentős átértékelési különbözetet okozhat: a forint erősödése az eszközök leértékelődését váltja ki, amely a cég mérleg szerinti eredményét csökkenti.
Az árfolyam-fedezeti műveletek célja a vállalat gazdálkodásból adódó árfolyamkockázat csökkentése és a devizában történő értékesítés árbevételének, valamint az esetleges devizavásárlások tervezett árfolyamszintjének a rögzítése vagy biztosítása. Az árfolyamfedezeti műveletek végrehajtásánál minden esetben az aktuális pénzügyi terv sarokszámai alapján érdemes meghatározni a fedezeti műveletek jellegét és mértékét. Az árfolyam-fedezeti műveletek kiszámíthatóvá és tervezhetővé teszik a vállalkozás pénzáramlását abban a devizanemben, amelyben mérlegét és eredmény-kimutatását készíti. Hozzá kell tenni, hogy árfolyam-fedezeti ügyletet csak az árfolyam kockázati kitettségének megfelelő – illetve számított árfolyam esetén az árfolyamot meghatározó – devizapárokban, a pénzügyi tervből adódó kockázati kitettségnek megfelelően érdemes kötni.
A vállalkozás a devizaárfolyam változásából adódó kockázatok csökkentése érdekében különböző Treasury-termékeket használhat az alábbi paraméterek függvényében:
- a bankközi devizapiaci árfolyamszint,
- a devizapár volatilitása,
- a fedezeti ügylet futamideje,
- a meglévő nyitott pozíciók mennyisége és piaci értéke.
Jogi figyelmeztetés:
Jelen publikáció a szerző szakmai álláspontját tartalmazza, valamint a piac hangulatának ismertetését. A publikációban foglaltak nem minősülnek befektetési tanácsadásnak, befektetésre ösztönzésnek, befektetési ajánlásnak, illetőleg befektetési vagy pénzügyi elemzésnek, befektetéssel kapcsolatos kutatásnak, vagy marketingközleménynek.
A publikáció kizárólag a kiadása időpontjában érvényes, és a megjelölt vélemény, szakmai álláspont a jövőben külön értesítés nélkül is megváltozhat. Felhívjuk továbbá a figyelmet arra is, hogy minden új piaci esemény, illetőleg információ befolyásolhatja a piacokon az árakat.
Jelen szakmai vélemény általános jellegű ismertetést tartalmaz, így nem veszi figyelembe az egyes befektetők egyedi igényeit, pénzügyi helyzetét és kockázatvállaló képességét. Kérjük, hogy befektetésre, a pénzügyi, befektetési szolgáltatás igénybevételére vonatkozó megalapozott döntés meghozatalát megelőzően az adott termékre, szolgáltatásra vonatkozó dokumentációt, szerződési feltételeket figyelmesen olvassa el, és óvatosan mérlegelje befektetése tárgyát, kockázatát.