Nyolcszázezer magyar munkahely függ ettől a tíz országtól

Az elmúlt négy évben a magyar export mértéke évről évre megdöntötte előző évi rekordját. Ma hazánkban több mint nyolcszázezer munkahely függ a kivitelünk alakulásától, így nem mellékes gazdasági tényező, hogy milyen évre számítanak 2019-ben a legfontosabb külpiacainkon.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2017-ben az exportunk értéke meghaladta a 100 milliárd eurót, és elérte a GDP 90 százalékát, a kivitel tehát döntő hatással van a nemzetgazdaság teljesítményére. Csakhogy azóta rossz hírek jönnek: 2018. szeptemberben az egy évvel korábbihoz képest a KSH adatai alapján euróban kifejezve az export értéke 2,4 százalékkal csökkent, miközben az importé 6,4 százalékkal emelkedett. A külkereskedelmi aktívum ezért 720 millió euróval csökkent, így az 20 millió euróval kevesebb az első becslésben közölt értéknél. A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala importban 7,8, exportban 5,3 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A cserearány 2,3 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz viszonyítva 5,3, a dollárral szemben 7,6 százalékkal gyengült.

A világ más részeibe irányuló uniós export 2,3 ezer milliárd euró összegben hozott létre hozzáadott értéket az EU-ban, és 2018-ban 36 millió munkahelyet biztosított Európa-szerte, ami 2000-hez képest kétharmados növekedés – derült ki az Európai Bizottság december elején közzétett jelentéséből. A kivitel Magyarországon is nagyban hozzájárul a foglalkoztatottsághoz.

Kép: Depositphotos

2018 első kilenc hónapjában a KSH adatai szerint a magyar kivitel értéke összesen közel 25 ezer milliárd forint, amiből Európa több mint 22 ezer milliárd forinttal részesedik. A tíz legfontosabb exportpartnerünk ma még egytől egyig uniós tag. A bizottság jelentéséből azonban az is kiderül, hogy a magyar vállalatok Európai Unión kívüli országokba irányuló exportja 517 ezer magyar munkavállaló számára biztosít munkahelyet, és további 224 ezren dolgoznak olyan munkahelyeken, amelyek más uniós országok EU-n kívülre irányuló exporttevékenységéhez köthetők. Összességében tehát 741 ezer magyar dolgozó foglalkoztatottsága – vagyis minden hatodik munkahely – az unió exporttevékenységének köszönhető.

Külpiaci terjeszkedésnél a kulcsszó a lokalizáció
Bőven van még lehetősége a magyar webáruházaknak a terjeszkedésre, de a sikeres megjelenésnek a külpiacokon van egy kulcsfontosságú eleme, mégpedig a lokalizáció. Az Expandeco szakértőinek segítségével ezt a kérdést jártuk körül.
TOP10 exportpartnerünk 2019-es kilátásai

Németország

  1. január–szeptember között a kivitelünk értéke: 6878 milliárd forint
Fékezhet a német gazdaság, elsősorban a világkereskedelmet megakasztó protekcionista intézkedések miatt. A kölni gazdaságkutató intézet (Institut der deutschen Wirtschaft – IW) novemberben a 2018-ra vonatkozó növekedési előrejelzését 2 százalékról 1,8 százalékra mérsékelte, de a 2019-es évre fenntartották a korábbi, 1,8 százalékos GDP-bővülési jóslatukat.

Románia

  1. január–szeptember között a kivitelünk értéke: 1266 milliárd forint
A román kormány az idei egész évre hivatalosan 5,5 százalékos gazdasági növekedésre számít, de a kormányzati gazdasági előrejelzési bizottság a múlt héten közzétett őszi jelentésében 1 százalékponttal, 4,5 százalékra mérsékelte a 2018-ra prognosztizált GDP-növekedést. Az Európai Bizottság szerint keleti szomszédunk 2019-ben 3,8 százalékos gazdasági növekedéssel tervezhet.

Szlovákia

  1. január–szeptember között a kivitelünk értéke: 1263 milliárd forint
Az OECD aktuális előrejelzése szerint a bruttó hazai termék (GDP) Szlovákiában jövőre 4,3 százalékkal emelkedik, 2020-ban pedig 3,6 százalékos növekedés várható. Idén 4,1 százalékos növekedésre számítanak. Tavaly ez a szám 3,4 százalék volt.
Mennének is, maradnának is
A magyar vállalkozások egyre nagyobb számban ácsingóznak az új piacok után, külföldre mégis csak kevesen merészkednek. Akik már kijutottak, azt mondják, megéri a külpiaci jelenlét, bár nem veszélytelen. Az egyre élesedő hazai verseny azonban előbb-utóbb rákényszeríti a magyar vállalkozásokat, hogy a határokon túl is megjelenjenek.
Olaszország
  1. január–szeptember között a kivitelünk értéke: 1262 milliárd forint
Részben az elhúzódó kormányzati gondok miatt Itália GDP-növekedése 0,3 százalékról 0,2 százalékra esett vissza a második negyedévben. Az OECD előrejelzése szerint Olaszország gazdasági növekedése 2018-ban mindössze 1,2 százalékos lesz, szemben a kormány 1,5 százalékos célkitűzésével.

Ausztria

  1. január–szeptember között a kivitelünk értéke: 1184 milliárd forint
A sógoroknál is kivételesen jó év a 2018-as: 2,6 százalék körüli gazdasági növekedéssel zárják az évet. 2019-ben és 2020-ban is van még potenciál az osztrák gazdaságban, így az OECD előrejelzése szerint 1,9 százalékos növekedésre számíthatnak Ausztriában.

Csehország

  1. január–szeptember között a kivitelünk értéke: 1113 milliárd forint
3,3 százalékra becsli a cseh gazdaság 2018-as növekedését a cseh bankszövetség, a 2019-es évre pedig 2,9 százalék körüli növekedésre számíthatnak.

Franciaország

  1. január–szeptember között a kivitelünk értéke: 1074 milliárd forint
Az eurózóna második legnagyobb gazdasága várhatóan 1,6 százalékos GDP-növekedést tudhat magáénak 2018-ban, 2019-ben pedig ehhez hasonló ütemben, a kormányzati várakozások szerint 1,5 százalékkal bővül majd.
Alig merészkednek át a határon a magyar cégek
A hazai mikro-, kis- és középvállalkozások mindössze ötöde végez exporttevékenységet, és a külpiacra lépő új szereplők aránya is alacsony. Pedig a külföldi értékesítés jócskán növeli a bevételeket: a már exportálók forgalmának átlagosan egynegyede származik külpiaci tevékenységből.
Lengyelország
  1. január–szeptember között a kivitelünk értéke: 1032 milliárd forint
A prognózisok szerint a lengyel gazdaság – amely csodálatos módon Európában egyedüliként még a 2008–2009-es pénzügyi és gazdasági válság idején is erősödött – rohamosan veszíti lendületét. Az idei év 4,8 százalékos GDP-emelkedés után 2019-re már csak 3,6 százalékkal, 2020-ra pedig 3,4 százalékkal számolnak a szakértők.

Nagy-Britannia

  1. január–szeptember között a kivitelünk értéke: 904 milliárd forint
Növekedési szempontból a 2018-as biztosan a leggyengébb év 2011 óta, 1,2 százalékos bővülési ütemével. A 2019-es évre sem néz ki semmi jó a briteknek, még az optimista becslések is legfeljebb 1,4 százalékos bővülést jósolnak, ez azonban recesszióba is fordulhat egy hard brexit esetén.

Hollandia

  1. január–szeptember között a kivitelünk értéke: 830 milliárd forint
Szépen növekszik a holland gazdaság. Az OECD előrejelzése szerint 2018-ban 2,7 százalékkal bővül a GDP, amelyet 2019-ben 2 százalék körüli bővülés követ majd.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo