Euróövezet cikkek


Elhúzzák a görögök nótáját

Elhúzzák a görögök nótáját 

Tegnap a görögök végül benyújtották a kérelmüket az EMU pénzügyminiszterek felé, amire a németek azonnal azt mondták, hogy nem. Ugyanis a görögök azt szeretnék, ha lazítanának a fiskális fegyelmen, miközben a finanszírozás megy tovább, mintha mi sem történt volna. Ez pedig a németeknek nagyon nem tetszik.
Athénnak ki kellene lépnie az eurózónából?

Athénnak ki kellene lépnie az eurózónából? 

Görögországnak várhatóan távoznia kell az euróövezetből, mert további tagsága sem a görög gazdaság, sem a valutaunió érdekeit nem szolgálja – vélekedett a FED volt vezére. Londoni elemzők szerint sem lehetetlen a görög exit (Grexit).
Szigorúbban ellenőrizheti a költségvetéseket az EU

Szigorúbban ellenőrizheti a költségvetéseket az EU 

Az Európai Unió Tanácsa hétfőn elfogadta az úgynevezett kettes jogszabálycsomagot, amelynek célja, hogy szorosabbá tegye ellenőrzést az eurózóna országainak költségvetése fölött és a bajba került vagy pénzügyi segítséget kérő országok gazdaságpolitikájának felügyeletét.
Stabil maradt a forint, pedig Ciprus miatt lehetne aggódni

Stabil maradt a forint, pedig Ciprus miatt lehetne aggódni 

Egészen stabil volt a forint árfolyama ahhoz képest, hogy tegnap a ciprusi fejlemények miatt eléggé idegesek voltak a piacok. Ráadásul ma reggel is kisebb forinterősödés látszik.
Időt kérnek spórolásra a görögök, de nem kapnak

Időt kérnek spórolásra a görögök, de nem kapnak 

Több időt kért a görög miniszterelnök arra, hogy a nemzetközi hitelezők által előírt lépéseket a költségvetési hiány lefaragására megtegye. A javaslat falba ütközött az európai tárgyalópartnereknél, Athén legkorábban októberben kaphat újabb segítséget.
Ördögi körben a gazdaság

Ördögi körben a gazdaság 

A 2011. nyári elemzéseket újraolvasva szembetűnő, hogy az ideihez nagyon hasonló folyamatok és problémák mozgatták akkor is a nemzetközi pénz- és tőkepiacokat, a legfontosabb (mindenekelőtt az eurózóna adósságválságát érintő) kérdésekben azonban azóta sem születtek meg a megnyugtató döntések.
Kérdés, létezik-e néhány hónap múlva az euróövezet

Kérdés, létezik-e néhány hónap múlva az euróövezet 

Döntő szakaszba érkezett az euróválság, és minden lehetséges eszközt be kell vetni a közös valuta megmentése érdekében az euróövezeti pénzügyminiszteri tanács elnöke szerint. Az eurócsoport országainak minden lehetséges eszközzel bizonyítaniuk kell szilárd eltökéltségüket az övezet pénzügyi stabilitásának garantálására.
Eurózóna: a krízis újratöltve

Eurózóna: a krízis újratöltve 

Alig oszlottak el a viharfelhők az euróövezet fölött, máris itt az újabb pánikroham: a spanyol tartományok segítségért könyörögnek a mentőalapból, a sajtó találgatásai szerint Görögország akár már szeptemberben csődbe mehet, a hitelminősítők pedig megsemmisítő pofonokat osztanak az eurózóna legerősebb tagállamainak. A rossz hírek áradata most már a gazdaságiban is érezteti hatását, több éves mélypontra süllyedt a beszerzési menedzser index az euróövezetben, ami negatívan befolyásolja a magyar kis- és középvállalatok exportkilátásait.
Érdekes nap elé nézünk

Érdekes nap elé nézünk 

Tegnap nagyot estek az indexek világszerte. Ugyanakkor fontos támaszokhoz érkezett a számunkra izgalmas DAX és a BUX index is, a Moody's odacsapott egyet a német államkötvénypiacnak, ma kezdődnek a Brüsszel és Athén közti tárgyalások és kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank is.
Fortélyos félelem igazgat

Fortélyos félelem igazgat 

A befektetőknek rá kellett döbbennie, hogy az ESM használatának vannak még akadályai. Nevezetesen, a német alkotmánybíróságnak még meg kell vizsgálnia, hogy a német törvényekkel összhangban van-e az ESM működése. Ha ez néhány hetet vesz csak igénybe, akkor nincs baj, de ha hónapokat, akkor a segélymechanizmus megakadhat. Nahát, most ettől is lehet félni.

Baljós árnyak az eurózóna felett 

Három-hat hónapon belül ellehetetlenül Olaszország és Spanyolország piaci finanszírozása, és ezzel megkezdődik az euróövezet felbomlása, ha nem indulnak el a szükséges reformok, a fiskális unió, a bankunió és a transzferunió kialakítása - véli Nouriel Roubini.

Egyre nagyobb a nyomás az EKB-n 

Egyre nagyobb a nyomás az EKB-n, hogy csökkentse az irányadó kamatrátát. Már korábban is várta a befektetők egy csoportja, hogy az EKB alapkamata 1%-ról 0,75%-ra csökken, de mostanra egyértelműen ilyen jellegű lépést szeretne látni a befektetők jelentős része.

Pénteken vége szakadt a görög átoknak 

Hatalmas száguldást láthatunk pénteken szerte a világban. Az öröm jogos, a shortosok kipattanása is. Kérdés, hogy tud-e tartós emelkedés jönni, de ezt nehéz megválaszolni. 

Felvirradt a nagy nap! 

Megkezdődik az, ami akár meg is változtathatná Európa arcát, s jelentős lépés lehetne az Európai Egyesült Államok létrejötte felé. A kérdés, hogy valóban az lesz-e.

Európai Egyesült Államok, vagy második Marshall-terv? 

Több fontos esemény is áll Angela Merkel előtt a következő két napban, amelyek végeredményben ugyanarról a kérdésről fognak dönteni: változik-e Németország álláspontja a kialakult európai krízis kezelését tekintve, meg tudja-e állítani a német kancellár az egyre többek szerint a felbomlás felé robogó euróövezet szétesését. Berlin szorosabb politikai integrációt szorgalmaz, míg az euróövezet kormányai monetáris lazításokat szeretnének. Soros György szerint pedig Németországnak be kellene indítania saját Marshall-segélyét.

A világ szétesik, de a forint tartja magát 

Úgy tűnik, hogy nem az ördög, hanem a Moody's az, amelyik soha sem alszik. Tegnap éjjel sikerült 28 spanyol bankot leminősítenie, nem is kicsit. A piacok hatalmasat estek, míg a forint - nem kis meglepetésre - tartja magát.

Kitart a jó hangulat, szétszedték tegnap a forintot 

Továbbra is pozitív a hangulat, pedig rossz adatokat láthatunk. A német gazdasági indikátor, a ZEW index bizony nagyon csúnya lett. Az amerikai lakásadatokra talán azt lehet mondani, hogy vegyes képet mutatnak. Mindenesetre továbbra is nyerő-nyerő üzemmódban vannak a piacok. A rossz makrogazdasági adatok hatására a befektetők hisznek a QE3-ban, na meg az európai élénkítésben is, amit Mario Draghi is megígért, ha pedig jó az adat, akkor annak örülnek.

Görögország: kegyelem rövidtávra 

Ha a hivatalos előrejelzéseknek hinni lehet, a legcsekélyebb különbséggel sikerült elkerülni azokat a hosszabb távon jelentkező, illetve a közvetlen katasztrófával fenyegető kockázatokat, amelyek nyilván felmerültek volna, ha a görögök a kiszállás mellett (és makacsul az euró ellen) szavaztak volna - véli Neil Staines, a dán székhelyű globális befektetési bank, a Saxo Bank szakértője.

Most éppen a spanyolok miatt retteg a piac 

A vasárnapi görög választások hatására jelentős erősödést produkált a forint és a BUX, de a hétfői jó hangulat nem tartott ki a nap végéig, a Spanyolországgal kapcsolatos félelmek miatt.

Még nem múlt el a görög veszély 

Jelentős emelkedéssel ünnepelték a piacok a görög választások eredményeit, de a bizonytalanság, ami az elmúlt hónapokban a nemzetközi hangulatot jellemezte, megmaradt. Ez meglátszott a forint árfolyamának szárnyalásán, majd lassú romlásán is, elemzők pedig arra figyelmeztetnek, hogy még messze nem múlt el a görög veszély.

Tényleges gazdasági és pénzügyi unió felé tartunk  

További lépéseket kell tenni az Európai Unióban és az euróövezetben az integráció irányába az Európai Bizottság elnöke szerint, aki elmondta, hogy a két hét múlva esedékes állam- és kormányfői találkozó erre konkrét iránymutatásokat fog adni.

Reméljük, hogy lesz ami megállítja a zuhanást 

Több napos száguldás után befékeztek a piacok, Spanyolország leminősítése, a megint éledező euróövezetei félelmek és a FED elnök nyilatkozata miatt. A forint árfolyama is lefelé vette az irányt, bár még mindig lényegesen jobb erőben van, mint a hét elején.

Csúnyán elbántak Spanyolországgal 

Agresszív mértékben, egyszerre három fokozattal leminősítette Spanyolországot csütörtökön a Fitch Ratings, egyebek mellett arra a becslésére hivatkozva, hogy a spanyol bankrendszer rendbetétele a spanyol hazai össztermék (GDP) 9 százalékával egyenlő költségvetési forrást is felemészthet.

Nagyon egyetértett Merkel és Barroso 

Az európai válságkezelés lényeges pontjaiban egyetért egymással Angela Merkel német kancellár és José Manuel Barroso az Európai Bizottság elnöke - mondta kedden Brüsszelben az Európai Bizottság elnökének szóvivője. Barroso az előző napon Berlinben járt, és megbeszélést folytatott a német kancellárral. találkozón "nagyon erős egyetértés" alakult ki például a bankunió kérdésében.

Mi történik az euróval és hogyan lehet rajta keresni? 

Mindenki ugyanazt tudakolja: „Mi lesz, ha Görögország csődöt jelent, és kilép az euró övezetből?" Ez a kérdés aztán több sürgősen megválaszolandó dilemmához vezet: A csőd rendben vagy zavarok közepette zajlik-e le, és milyen következményekkel jár?

Forint és euróleértékelés - A dráma elkerülhetetlen 

Elkerülhetetlennek látszik elemzők szerint, hogy Görögországgal meginduljon az eurózóna szétesése. Jeremy Siegel szerint az egyetlen megoldás az euró (és a forint)  leértékelése, a közgazdász szerint azonban ezután Magyarország vonzó és kiugróan versenyképes befektetési célpont lehet. Paul Krugman arra figyelmeztetett a BBC műsorában, hogy Athén örök időkre adósságcsapdában maradhat.

A magyar kormány is érzi: csak egy járható út maradt 

A magyar kormány is érzi, hogy az évek óta tartó visszaesés után az egyetlen járható út, a saját erőforrásokat is igénybe vevő munkahelyteremtő programok megvalósítása. A Policy Agenda heti elemzésében a most induló nemzeti konzultáció kérdőíve kapcsán vizsgálja meg, hogy várhatóan milyen tervvel áll elő a kormány ezen a területen.

Brüsszel kritizál, de a kohéziós források jöhetnek 

Az Európai Bizottság (EB) a kohéziós alapok folyósításának felfüggesztését kilátásba helyező korábbi döntés feloldását javasolja Magyarország vonatkozásában. A június 22-i Ecofin-ülésen a mai bejelentéssel a kohéziós források befagyasztásának veszélye elhárult. A nyolc éve folyamatban lévő túlzott deficit eljárás lezárását azonban nem kezdeményezte az EB. Az unió központi intézménye ezen a napon ismertette az uniós tagállamok gazdaságáról készített helyzetértékelését és az egyes országokra szabott ajánlásokat. A jelentés egyebek mellett felvetette egy közös bankunió létrehozásának, és közös euróövezeti kötvénykibocsátás lehetőségét is.

EU-csúcs: Csak az ima maradt a görög választásokig 

A nemzetközi gazdasági válság megrengette a demokratikus európai intézményrendszert is - vélekedett Orbán Viktor Brüsszelben, az Európai Unió vezetőinek csúcstalálkozója után. A magyar miniszterelnök szerint Budapestnek van B-terve arra az esetre, ha Athén mégis távozik az eurózónából, de „mindenki az A-tervért imádkozik." A görög válság beárnyékolta a csúcstalálkozót, a piacok viszont csütörtökön már túlléptek az előző napi sokkon, amely a forint piacán is feszült órákat okozott.

Az eurózóna válsága: mekkora lesz a (szélső)balra át? 

A vártnál melegebben fogadták a piacok Brüsszel várakozó álláspontját a görög válsággal kapcsolatban- véli a Saxo Bank elemzője. Az Erste Befektetési Zrt. elemzése azonban arra figyelmeztet, hogy tovább zuhanhat az euró árfolyama a dollárral szemben.

300 forint fölött az euró - Köszönjük Görögország! 

Napról napra erősebben uralkodik el az a vélemény a piacokon, mely szerint a görög államcsőd elkerülhetetlen. Többek között emiatt látványosan gyengült az utóbbi hetekben a magyar forint, még a gyengélkedő euróhoz viszonyítva is: az euró árfolyama szerda délelőtt 303 forintig emelkedett. A Policy Agenda heti elemzésében azokat a forgatókönyveket mutatja be, amelyek a magyar kormánytól immár teljesen függetlenül alapvetően meghatározzák az ország további lehetőségeit.

Tőzsde és forintárfolyam: Már megint a görögök 

Megint a görögök. Az a kockázati prémium - kiderült - nem is magas. A korábbi miniszterelnök azt találta mondani, hogy megvizsgálják a görög kilépés lehetőségét, következményeit. Az persze valószínűleg katasztrófával járna a görögöknek, de Európának sem lenne jó, s azt is hozzátette, hogy nem is valószínű a kilépés.

Jó lesz szárazon tartani a puskaport! 

Ugyan a spanyolok éppen „görögösödnek", azaz mondanak valamit, aztán a tények mást mutatnak a költségvetési hiány tekintetében, de a piacok egyelőre ignorálják ezt. Pedig a GDP visszaesése is méretesebb lehet a vártnál Ibériában, s kérdés, hogy az újabb intézkedések (a GDP 1,8%-ra rúgó, 13+5 milliárd eurós egyenleg javítás) tényleg elérik-e a kívánt hatást.

Úgy látszik megindult a keménykedés! 

Az IMF szóba sem áll az új görög kormánnyal. A Fitch meg azt mondja, hogy sem az emberek, sem a politikusok nem akarnak megoldást a válságra, akkor - nesze neked - leminősítelek. Így az USA-ban is lesett a tantusz.

Bedöntötték a forintot - 300 közelében az árfolyam 

Beszakadtak hajnalban a piacok arra a hírre, hogy a Moody's Investors Service huszonhat olasz bankot minősített le egyebek mellett az egyre rosszabb működési kondíciókra és az ismét recessziós olasz gazdasági környezetre hivatkozva. A közös európai fizetőeszköz a hajnali órákban ismét a 1,266-os szint alá süllyedt a dollárral szemben, az euró/forint kurzus pedig 9 óra előtt hajszállal volt a 300 forintos szint alatt.

Nekünk is fájhat a görögök távozása 

Már "hiteles forgatókönyv" Görögország távozása az euróövezetből, és az is valószínű, hogy ennek bekövetkezte esetén a valutaunió felbomlási folyamata nem állna meg itt - vélekedtek szerdai helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők, akik szerint e folyamat kiteljesedése több százalékponttal ronthatja az euróövezeti fejleményekre legérzékenyebb közép-kelet-európai országok, köztük Magyarország gazdasági növekedését.

Görög válság - Zuhanórepülésben a forint 

Folytatódhat a csökkenés szerdán a Budapesti Értéktőzsdén a negatív nemzetközi hangulat hatására, amelyet a görögországi belpolitikai helyzet váltott ki. A forint mélyrepülésbe kezdett, amelynek egyelőre nem látni a végét.

Új választások lesznek Görögországban - Mélybe zuhant az euró 

Kudarccal végződtek a görög pártok megállapodási kísérletei, kedden a kora délutáni órákban jelentették be, hogy új választásokat írnak ki június közepén. A hír hallatára zuhanni kezdett az euró árfolyama.

Dagonyába küldtek minket a görögök 

A görög saga folytatódik. Szombaton már felröppent a hír, hogy a három nagy párt megegyezett és lesz koalíciós kormány. Tegnap estére viszont kiderült, hogy a Syriza mégsem tud részt venni egy olyan kormányban, amely elfogadja az EU segélycsomaghoz kötődő megszorításokat. Így a bizonytalanság maradt. Ma este újra találkoznak a Paszok, az Új Demokraták és a Syriza képviselői az elnöknél.

Új választások kellenek Görögországban 

90 százalékos valószínűséggel egy hónap múlva megint választások lesznek Görögországban. A néhány nappal ezelőtti voksolás eredménye ugyanis alkalmatlanná teszi  a nagy bajban lévő országot, arra, hogy kezelni tudja a kihívásokat. Csak újabb rendkívüli választások eredményezhetnek olyan erőviszonyokat, amelyek nyomán erős kormány alakulhatna - mondja az egyik legbefolyásosabb athéni politikai-gazdasági agytröszt, az Institute for International Economic Relations igazgatója, Charalambos Tsardanidis.

A görögök megint megkeverték a kártyát 

A görögök megint megkeverték a kártyát, a piacok pedig beijedtek. Az Új Demokrácia pártja rekord sebességgel visszaadta a kormányalakítási megbízást. Így most a szélső bal is próbálkozhat, amely valószínűleg sikertelen lesz. 

A dupla pénz sem elég? 

Kulcsfontosságú, hogy a fejlett világ két-három éven belül visszatérjen a normális gazdasági növekedéshez, különben a pénzügyek fenntarthatlanná válnak - jelentette ki a Nemzetközi Valutaalap kormányzótanácsának elnöke a testület szombati ülését követően. Előző nap a G20-ak jelentősen megemelték az IMF válságkezelő pénzügyi alapját. Elemzők szerint a források megduplázása sem lesz elegendő az euróövezet problémáinak megoldására. Az IMF kormányzótanácsa merész strukturális reformokat vár az eurózóna országaitól.

Biztonságpolitikai veszélyben Európa 

Soros György a müncheni Biztonságpolitikai Konferencián a nyilvánosság előtt beszélt arról, hogy Németország rossz irányba tereli Európát, amely így komoly biztonságpolitikai veszélybe kerülhet. A világ egyik legtekintélyesebb befektetője, gazdaságtudósa az alapblog.hu-nak adott interjúban kifejtette: pusztán durva megszorításokkal nem lehet célba érni, gazdaságélénkítésre is szükség van. Máskülönben végeláthatatlan deflációs spirál, társadalmi robbanások és új nacionalizmusok fenyegetnek a kontinensen.

Magyarország: összeurópai biztonságpolitikai kihívás 

Az alapblog ezúttal David F. Gordont, az Eurasia Group főigazgatóját kérdezte Európa és az Egyesült Államok viszonyáról és arról, hogy mi történik a nyugati országok többsége és Magyarország között. A korábbi republikánus kormány külügyminisztériumának fő stratégája, a CIA ex-igazgatója szerint Magyarországon az Európai Unió értékközösségre épülő rendszerét vonják kétségbe, illetőleg azt az értékközösséget, amely összefogja Amerikát és Európát. Szerinte lesznek még konfliktusok Magyarország és közvetlen szomszédai, illetőleg Brüsszel között az év második felében.

Mi lesz veled euró? 

Vitathatatlan, hogy Európa közös valutájával problémák vannak. A decemberi EU csúcson az unió látványos lépést tett a gazdasági egység létrehozása felé, a kérdés, hogy mi kell ahhoz, hogy az euróövezet hosszú távon működőképessé váljon. 

Növekvő kockázatokkal számol az IMF  

A világgazdaság növekedése 2012-ben 3,75 százalékos lesz, az eurózóna pedig "enyhe recesszióba" kerül - derült ki a Nemzetközi Valutaalap kedden nyilvánosságra hozott előrejelzéséből.

Miért zuhan a forint? 

A forint mélyrepülése folytatódni fog mindaddig, amíg a magyar kormány nem biztosítja, illetve bizonyítja egyértelműen, hogy tiszteletben tartja a Magyar Nemzeti Bank függetlenségét, és amíg nem vonja vissza az új alaptörvény nyugati típusú demokráciát csorbító passzusait, állítja a Morgan Stanley fő devizapiaci stratégája, Hans Redeker a Concorde Alapblognak adott exkluzív interjúban.

Szétesik az eurózóna? 

Londoni pénzügyi elemzők prognózisa szerint "99 százalék", hogy a valutaunió előbb-utóbb szétesik, és a folyamat nagy valószínűséggel az idén megkezdődik. 
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
 Inkább cowboyok szeretnének lenni az amerikai gyerekek, mint gyárakban dolgozni

Inkább cowboyok szeretnének lenni az amerikai gyerekek, mint gyárakban dolgozni 

Gyurcsik Attilával, a Privátbankár.hu idei befektetési alapkezelői szavazásán több dobogós helyezést elért Accorde Alapkezelő vezérigazgatójával beszélgettünk.
A kockázat csökkenthető, de a legjobb, ha egyáltalán nem dohányzunk

A kockázat csökkenthető, de a legjobb, ha egyáltalán nem dohányzunk 

Május 31-e a Dohányzásmentes Világnap.

Pénzszerzés

Aranyat ér Trump káosza?

Aranyat ér Trump káosza? 

Trump visszatérése nemcsak a Fehér Házban, hanem a világgazdaságban is földrengést okozott. Négy hónap alatt felforgatta a piacokat, újraírta a szabályokat – de vajon mit jelent ez a befektetőknek?

Cégblog

Etika a játékfejlesztésben: Hogyan hozzunk létre vonzó, de biztonságos tartalmat?

Etika a játékfejlesztésben: Hogyan hozzunk létre vonzó, de biztonságos tartalmat? 

Fedezd fel, hogyan érheted el az etikai játékfejlesztés egyensúlyát! Tudd meg a legjobb tippeket a játékosok adatvédelme és a sokszínűség érdekében.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo