Időt kérnek spórolásra a görögök, de nem kapnak

Több időt kért a görög miniszterelnök arra, hogy a nemzetközi hitelezők által előírt lépéseket a költségvetési hiány lefaragására megtegye. A javaslat falba ütközött az európai tárgyalópartnereknél, Athén legkorábban októberben kaphat újabb segítséget.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Antonisz Szamarasz görög miniszterelnök igyekszik rábírni az európai vezetőket arra, hogy támogassák a görög reformok időbeli elnyújtását, 2014 helyett 2016-ig történő átütemezését. "Csak lélegzetet akarunk venni" - indokolta Szamarasz a haladékkérést. „Eddig a szegényebbek és a középosztály szenvedte el a megszorítások kellemetlen hatásait, azonban ez a szürke- és a feketegazdaságot erősítette. Ez ellen tennünk kell és már készül az átfogó adózási és törvényi reform, ám ezeknek az intézkedéseknek idő kell, hogy kifejthessék hatásukat - mondta a görög miniszterelnök a Bild német napilapnak adott interjújában. Athén nem kér "semmilyen további pénzt", s tartja magát vállalt "kötelezettségeihez és minden előírás teljesítéséhez". "A hosszabb idő nem jelent automatikusan több pénzt is" - mondta a konzervatív politikus.

Szamarasz emellett több szolidaritást kért uniós partnereitől. Azt panaszolta, hogy az országa körül kialakult "negatív hangulat olyan, mint egy mély, fekete gödör". Antonisz Szamarasz a Süddeutsche Zeitung című német lapban megjelent nyilatkozatában hangsúlyozta: "a németek visszakapják a pénzüket". Görögországban "valóban sok minden félresikerült, és az is igaz, hogy sok görög egy cent adót sem fizet. Ennek véget kell vetni" - tette hozzá a kormányfő, utalva az egyebek között Németországból és a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) érkező bírálatokra, amelyek a dél-európai országban nemzeti sportnak számító adóelkerülésre vonatkoznak.

Szamarasz szerint jól haladnak a strukturális reformokkal és az előírt privatizációval, "és nem igazságos, ha Európa újra és újra visszalök bennünket ebbe a gödörbe." Szamarasz szerint Görögország hatalmas gazdasági potenciállal rendelkezik, ha azonban európai partnerei ragaszkodnak a költségvetési kiadások évi 2,5 százalékpontos csökkentéséhez, az kivéreztetheti az amúgy is megroppant görög gazdaságot. Ha az időbeli elnyújtáshoz az eurózónabeli partnerek hozzájárulnának, a görögöknek évi 2,5 százalékpont helyett csak évi 1,5 százalékponttal kellene csökkenteniük a költségvetési deficitet.

A nehézségek ellenére is kell a közös pénz
Az eurózóna nehézségei, a görögök kiválásának esetleges negatív következményei ellenére is többségben vannak az euró megtartása mellett érvelők. A kutatásba bevont öt európai állam (Görögország, Németország, Franciaország, Olaszország és Spanyolország) lakosságának 55 százaléka helyeselné, ha lenne népszavazás a jelenleg használt közös valuta jövőbeni sorsáról, s az erről szavazni kívánók többsége (62 százaléka) megtartaná az eurót - ezek a legfontosabb megállapításai annak a felmérésnek, amely az említett országokat reprezentáló 1000-1000 fős mintákon ez év május 15-23 között készített az Ipsos.

Jean-Claude Juncker luxembourgi miniszterelnök azonban az RTL rádióállomásnak adott szerdai nyilatkozatában lehűtötte a gyors döntésbe vetett reményeket: közölte, hogy Görögország ügyében legkorábban októberben születhet döntés. Mint mondta, meg kell várni az Európai Központi Bank, az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) "trojkájának" közös jelentését. A három intézmény szakértői szeptemberben ismét Athénba készülnek, hogy a helyszínen tájékozódjanak a helyzetről. A holland pénzügyminiszternek a görögökkel szembeni elutasító nyilatkozata abból a szempontból fontos, hogy csökkenti annak lehetőségét, hogy a németeket "egyedüli kerékkötőként" állítsák be, amire az elmúlt hónapokban számos próbálkozás történt.

A luxemburgi miniszterelnökhöz hasonlóan nyilatkozott a holland pénzügyminiszter is, aki nem helyeselné, hogy az európai partnerek további haladékot adjanak Görögországnak a költségvetési hiány lefaragására és a gazdasági reform végrehajtására. "A reformok és a költségvetési lefaragások halogatása nem jó gondolat" - jelentette ki Jan Kees de Jager szerdán újságírók előtt. Szinte szó szerint megismételte ezt a német kancellárhelyettes Philipp Rösler, aki szerint nem adhatnak haladékot a reformokra. Várhatóan tehát Angela Merkel és Antonisz Szamarasz találkozója ebből a szempontból sikertelenül zárul majd: Athén valószínűleg nem kap haladékot.

Véget érhet a kegyelmi időszak

Piaci elemzők szerint komoly ára lehet annak, hogy kategorikusan megtagadják a türelmi idő a hosszabbítását a görög kormánytól  és a piac azt is negatívan értékelheti, hogy Athén legközelebb csak októberben kap majd segítséget. "Egy ideje már féloldalas a devizapiac, mint egy rosszul megrakott szénásszekér" - mondta Soós Róbert az XTB Online Trading vezető elemzője, a GazdaságTV-nek adott nyilatkozatában. Az elemző szerint gyanúsan nem figyel oda a piac görög hírekre, az athéni kormányfő időkérési akciójának esetleges sikertelensége szeptemberben majd visszaüthet a devizapiacon és az állampapírpiacon is. "A görögök után jönnek majd a spanyolok és az olaszok, és a nagy örömködésnek hamar meglehet a böjtje" - mondta Soós Róbert.

Német Marshall-tervet látna szívesen Soros

„Németország hasonló helyzetben van, kint az Egyesült Államok volt a második világháború után" - vélte Soros György a Der Spiegelnek adott interjújában. A Londonban élő magyar származású üzletember szerint Berlin a fiskális megszorítások erősítésével „meggyűlölteti" magát a többi eurózóna tagállammal, amely végső soron ellehetetleníti a válságkezelést és az eurózóna széteséséhez vezethet. „Ha Németország egyfajta saját Marshall-terven keresztül lehetővé tenné, hogy az eladósodott tagállamok, mint Olaszország csökkentsék adósságaikat, akkor nemcsak hogy megmentené az eurózónát, de amellett, hogy Berlin diktálhatná ennek feltételeit, még hálásak is lennének ezek az országok" - vélte Soros.

Az üzletember szerint Berlin „bármit" megtesz az eurózóna fenntartásáért, mivel annak szétesése a német gazdaságra nézve is súlyos következményekkel járna. A pénzügyi guru szerint a legegyszerűbb megoldás az lenne, ha Angela Merkel lazítana álláspontján és hozzájárulna közös eurókötvények kibocsátásához. „Az így befolyt pénzekből fel lehetne állítani egy, az Európai Központi Bank (EKB) mellett működő ügynökséget, amely pontosan azt tehetné, amit az EKB nem: azaz felvásárolhatná az eladósodott tagállamok államkötvényeit, így lélegzethez juthatna Spanyolország és Olaszország" - mondta Soros György.

Nincs rövid távú megoldás Görögországnak
vélemény, szakértői vélemény, görög válság, görögország, euróválság, eu Richard T. McCormack, a Merrill Lynch korábbi alelnöke szerint Görögország problémái olyan mélyek, hogy azokra nincs rövid távú megoldás, s legalább tíz év szükséges a hibák korrigálásához. A KA-VOSZ Pénzügyi Szolgáltatásokat Közvetítő Zrt. „A válság okai és következményei” című keddi gazdasági fórumán a szakember, aki Ronald Reagan és George H. W. Bush elnökök idején is az amerikai kormánynak dolgozott különböző pozíciókban, kiemelte, hogy Görögországnak három tényezőt kellene szem előtt tartania a mély válság kezelésére: a tőke, a munkaerő és az erőforrások hatékony felhasználását. Az eurózóna gazdasági helyzetéről Richard T. McCormack úgy vélekedett, hogy a sebezhető gazdaságoknak jobban kell koncentrálniuk a munkára, és az adóssággal összefüggő problémák kezelésére. Kiemelte: Európa más részein is eljött az idő, ám ahhoz, hogy elkerüljék a görög utat, foglalkozni kell a hosszú távú hitelképességi problémákkal. A politikus hangsúlyozta, hogy az Európai Központi Bank (EKB) is számos lépést tett az európai helyzet stabilizálására, emellett létrejött egy pénzügyi mechanizmus a bajba jutott országok megsegítésére. Richard T. McCormack szerint Görögország időt nyert a hétvégi választásokkal, kérdés azonban, hogy ezt hogyan haszná

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo