Az euróövezeti országoknak az Európai Bizottság honlapjára felkerült költségvetési tervei alapján a lap kiszámította, hogy az együttes hiány 976 milliárd euró lesz, ami a hazai összetermék (GDP) 8,9 százaléka. Ez mintegy tízszer nagyobb a múlt évinél, és ugyancsak ennyivel múlja felül a bizottság idei évre vonatkozó eredeti becslését.
A Európai Központi Bank adatai szerint az euróövezeti országok eddigi együttes GDP-arányos költségvetési hiányrekordja 2010-ben volt, 6,6 százalékkal.
A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos állami kiadásnövekedések miatt megugró költségvetési hiány a szakértők szerint elfogadható a jelen körülmények között. Christine Lagarde, az EKB elnöke vasárnap egy banki fórumon azt mondta, hogy "hosszan fenn kell tartani a fiskális és a monetáris támogatást. Ellenkező esetben azt veszélyeztetjük, hogy csak korlátozottan áll talpra a munkaerőpiac, tovább gyengülnek az életképes vállalkozások, és tovább nő a társadalmi egyenlőtlenség".
Az IMF és a Világbank hét végén befejeződött őszi ülésén sem merült fel ellenvetés a költségvetési hiányok emelkedése kapcsán. Carmen Reinhart, a Világbank alelnöke és egyben vezető közgazdásza úgy fogalmazott, hogy "most a legfontosabb megnyerni a háborút, a kiadások rendezésének a mikéntjéről elég majd az után gondolkodni".