Amerika cikkek
Nem keres sokat az olimpikonok többsége
Irdatlanul sok időt, költséget és a többi mellett pénzügyi fegyelmet igényel, hogy az ember eljusson arra a szintre, ahol olimpiai játékosként lehetőséget kap a világhírnévre. A részvételt azonban kevés sportoló tudja vagyonná konvertálni.
A későn érők is sokra vihetik
Nem mindenki volt már fiatalon csodagyerek, aki megtalálta a módját, hogy hobbijával pénzt csináljon. Sokan sokféle dologgal próbálkoztak és nem jött be számításuk, mire túl a negyvenen egy valamivel végre telibe találtak. Mindannyian világsikerű vállalkozók és alkotók lettek a szakterületükön. Olyan márkák mögött álltak későn kezdők, mint a McDonald's, a Gap, a Universal Studios, a KFC vagy a Wal-Mart.
Cégvezetők Trump ellen
Nyilatkozatot írtak alá amerikai technológiai cégek vezetői Donald Trump republikánus elnökjelölt ellen, írja a 444.hu.
Adócsökkentés miatt kezeli csak a családi vagyont Soros
A gazdagok megadóztatásáért kampányol, ő viszont minden jogos eszközt megragad, hogy minél kevesebb adót fizessen több mint 25 milliárd dolláros vagyona után az amerikai államnak. 2011-ben pont azért tette ki a külső befektetőket az alapjából, hogy családi vagyonkezelőként vigye tovább az üzletet. A családi alapok ugyanis előnyösebb adózást élveznek.
Ez a harc ára
A 17. századi hadvezértől, Raimondo Montecuccolitól tudjuk: „A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, pénz.”A világ top 25 hadiipari gyártója évente 235 milliárd dollár értékben termel emberélet kioltására alkalmas eszközöket.
Klímaszakértő is ülhet az olajmulti vezetésében
Az Exxon Mobil éves közgyűlésén a részvényesek megszavazták, hogy akár külső klímaszakértőket is jelölhessenek a kisebbségi tulajdonosok a vállalat igazgatótanácsába. Ez már félsiker, de persze nincs garancia arra, hogy be is választják.
Google-vezér: keményebb kérdéseket kell feltennünk
A Google anyavállalatát vezető Eric Schmidt az amszterdami Startup Fest Europe-on arról beszélt, hogy egy évtized múlva lesz igazán okos a mesterséges intelligencia. Hogy a mindannyian Google (felhő)világában élünk, és hogy Európában az állami szabályozások és egy sor más ok miatt nehezebb vállalkozónak lenni, mint Amerikában.
Ezek lesznek 2016 épületszenzációi
Ezek az épületek vonulnak majd be az urbanizmus történetének lapjaira, mint 2016 mérföldkövei. Csak kettő közülük a kimondottan környezetbarát építmény. Úgy tűnik, kedvelt formai inspiráció manapság a madár.
Víz alá kerülhet New York
Az évszázad végére kétszerese lehet a tengerszint emelkedése annak, amit az ENSZ klimatológiai szervezete eddig becsült. Hullámok alá kerülhet Boston, Hongkong, Sydney, Velence, New York, London és Sanghaj.
Ők is lent kezdték: híresek és gazdagok első állásai
Nem minden milliomos és milliárdos születik gazdag családba. Kamaszként a szünidőben azok is el-elszegődtek valamilyen idényjellegű munkára, vagy dolgoztak az egyetem alatt, akik ma már dúskálnak. Nem találná ki, melyik mogul és politikus milyen szerény, sőt hajmeresztő vagy nevetséges helyeken kezdte pályafutását.
Vírusokkal zsarolnak kórházakat
A zsarolóvírus titkosítja az adatállományokban a komputerekben és addig nem oldja fel ezt, míg a hekkerek nem kapják meg a váltságdíjat. Könnyű pénzkereset ez nekik: a kórházak ugyanis fizetnek! A gyors beavatkozást igénylő helyzetekben, életmentő műtéteknél nem lehet várni.
Veszélyben lehet a GMO mentesség titkos dokumentumok szerint
Komoly nyomást gyakorol az amerikai fél az európaiakra az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi egyezményről (TTIP) zajló tárgyalásokon a Greenpeace-hez került titkos dokumentumok szerint. A zöld szervezet szerint jöhet a génmanipulált termény és egy sokat bírált vitarendezési mechanizmus - ha ez lenne a végleges megállapodás.
Megmutatták a gazdagok, hogy tudnak spórolni, ha muszáj
A fogyasztás centrikus nyugati világ pazarló állampolgára is tud ám spórolni, ha muszáj. Immár négy éve tart az aszály Kaliforniában, tavaly nyáron Jerry Brown kormányzó kötelezővé tette a vízfogyasztás csökkentését.
A legújabb sikertermék? Kapaszkodjon: a ceruza
A vállalkozói innovativitás fontos eleme ráérezni arra, mit akar éppen a közönség. Nem kell mindig feltalálni a spanyol viaszt - mint az alábbi példa is kiválóan igazolja.
Feldarabolnák és kkv-hitelezésre köteleznék a nagy bankokat
A hagyományos bankokra több oldalról is veszélyek leselkednek. Állami mentőcsomagokkal túlélték ugyan a 2008-as válságot, de az amerikai demokrata pártiak feldarabolnák őket, miközben a versenytársak karcsúbb, felhasználóbarátabb app-bankokat gründolnak, amelyek elcsábítják a fiatal generációt.
Alanyi jogon adnának fizetést mindenkinek Szilícium-völgy moguljai
Az alanyi jogon minden polgárnak járó alapjövedelem ötlete nem új, de van rá esély, hogy hamarosan gyakorlatban is kipróbálható. Már nem csak baloldali gondolkodók, de üzleti cápák is úgy látják, ez a megoldás, ha az emberek munkáját elveszik a robotok.
Még a széndioxid sem szemét!
Forradalmi áttörést jelent az üvegházgázok ártalmatlanításában és eltüntetésében az a technológia, melyet a 32 éves Emily Cole fejlesztett ki Amerikában. A káros anyagot olyan gázokká alakítja, melyeket felhasználhatunk a termékelőállítás során.
Net a tengerben - avagy vízhűtés másképp
Az internet infrastruktúrája, a szerver- és adatközpontok, s a bennük működő gépek hűtése irtózatosan nagy energiát emésztenek fel. A Microsoft mérnökei miniadatközpontokat dobnának a tengerekbe, hogy ne kelljen energiát fordítani a hűtésükre. Az óceán vize végezné el a hűtést.
Az Apple és a Google már az autóiparban is hasít?
A Szilícium-völgyben nyílt titok, hogy az Apple autógyártóvá akar válni. Elon Musk, a Tesla alapítója szerint az Apple negyedmillió dolláros éves fizetéssel próbálja elcsalni tőle az embereit. A Project Titanra állítólag 600 alkalmazottat állítottak rá.
Milliárdokkal fogadnak a vállalatvezetők halálára
Andy Vajna Live Entertainmentje, Walmart, JP Morgan, Wells Fargo. Mi a közös bennük? Biztosítást kötnek topmenedzsereik elhalálozásának esetére. A biztosítási összeg nem az örökösöket és hozzátartozókat illeti meg, hanem magát a céget. Ez folyton megütközést kelt. De a gyakorlat legális.
Oscarral a kezében a klímaváltozásról beszélt DiCaprio
Eddig ötször került az Oscar közelébe. Hatodik jelölését sikerült végre díjra váltania. Most, hogy végre rajta volt a világ szeme, köszönőbeszédét arra használta, hogy a klímaváltozás megakadályozása és a környezetvédelem mellett korteskedjen.
Hátráltatja a bíróság a klímavédelmet
Az USA Legfelsőbb Bírósága ideiglenesen felfüggesztette a széntüzeléses erőművek üvegházgázkibocsátását csökkentő rendeleteket. Obama bizakodó, hogy a fellebbezés eredményes lesz. Amerika egyébként e programcsomag nélkül is képes lesz teljesíteni a párizsi klímaegyezményben előírt vállalásokat.
Betiltanák a tudósok a génszerkesztő programot
Egy új eljárás lehetővé teszi, hogy a géneket úgy módosítsák, ahogy a szövegszerkesztő variál a szavakkal. Embereken is használható a módszer örökletes betegségek kiküszöbölésére.
Meghekkelt autók: a Volkswagen-botrány csak a kezdet
Napjaink luxusautói olyan bonyolult számítógépeket tartalmaznak, hogy csak a legképzettebb komputerlángelmék tudják igazán megérteni, vagy észrevenni a hibát. Így jöhetett létre a VW-csalás, de az is elképzelhető, hogy autókat ér majd hackertámadás.
Az állásába kerülhet egy rossz vicc a neten
Egy dühös beszólás vagy egy rossz poén a Twitteren könnyen az ember állásába kerülhet. Vannak bizonyos tabuk. Íme néhány példa olyan elbocsátásokról, melyet felkapott a média.
A zöldek áldozata lesz az Air Force One
Még George W. Bush idejében vetődött fel a gondolat, hogy új elnöki repülőgép kell. Megépítése legalább 3,1 milliárd dollárba kerül. És csak a következő elnök utódja utazhat vele először.
Trump akarta elhárítani a BP-olajszennyezést
Az amerikai elnökségre ácsingózó ingatlanmágnás akart a BP olajszennyezését rendbe tevő alakulat élére kerülni. Grátiszként egy százmillió dolláros báltermet is felhúzott volna a Fehér Ház kertjében.
Klímahazugságok gyanújával perelhetik a nagyvállalatokat
Még nem emeltek vádat, de ha megtörténik, az alighanem precedensértékű lehet: ezután tőzsdei cég nem mismásolhatja el, hogy tisztázza negyedéves vagy éves jelentéseiben azt, hogy tevékenysége milyen veszélyeket jelent a klímaváltozás szempontjából. Lehetséges, hogy a dohányipar 90-es évekbeli, dollármilliárdos kártérítéseket eredményező jogi hercehurcájához hasonló perek zúdulhatnak a fosszilis szektor szereplőire. Dohányfüst után jöhet az erőműfüst-botrány.
A szennyező cégeket segítő politikusokat támadja a milliárdos
A milliárdos üzletember és volt New York-i polgármester Michael Bloomberg 10 millió dollárt költött egy hirdetési kampányra, mely azokat a tagállami főügyészeket marasztalja el, akik beperelték az Obama-adminisztrációt az erőművek emissziócsökkentési rendeletei miatt.
Mást akar John Kerry és Francois Hollande a párizsi klímacsúcstól
Törvényileg kötelező vagy önkéntes emissziócsökkentés? Az előbbit akarta a koppenhágai klímacsúcs is, de csak az utóbbi lett belőle. Obamáék klímavédelmet akarnak, de nem jogilag kötelező érvényű kibocsátás-csökkentési célokat. A dolog hátterében egy politikai és jogi trükk áll.
A gazdagokat sújtaná a tranzakciós adó Amerikában
Egy fenntartható társadalomban kulcsfontosságú feladat lenne a vagyoni egyenlőtlenségek mielőbbi csökkentése. Warren Buffett egyetért a vagyonos befektetők által pörgetett származékos ügyletek, derivatívák adóztatásával, mégsem arra a demokrata politikusra szavazna, aki bevezetné ezt az adónemet, ha megválasztják elnöknek.
Istent és az olajérdekeket szolgálná miniszterként Sarah Palin
Donald Trump azt nyilatkozta, hogy szívesen foglalkoztatna Sarah Palinhez hasonló erős női személyiséget a kabinetjében, ha megválasztják amerikai elnöknek. A CNN megkérdezte Palint, melyik tárcát érezné testhez állónak.
Bűnözők nyúlták le az adóvisszatérítést
Adóbevallásokat, TB-számokat és más személyes adatokat szereztek meg amerikai állampolgároktól az adathalászok. Hogy mit tettek vele? Adót igényeltek vissza. Sokat.
Kevesebb autó, több szeretet - mikor győznek a kétkerekűek?
A Bikes vs. Cars című angol nyelvű svéd dokumentumfilm annak az esélyét vizsgálja, hogy a kétkerekű életvitel mikor kerülhet be a fősodorba, vagy stílszerűen a középső sávba. A válasz nem túl rózsás: a politikusok továbbra is a fosszilis gazdasági érdekeknek kedveznek. A filmet a kolozsvári Transilvania Filmfesztiválon láttuk.
A magyar bankok bukhatnak az új amerikai szabály miatt
Jelentős adminisztrációs terhet ró az amerikai FATCA szabályozás a hazai pénzintézetekre, illetve a mulasztási bírságokat is ők fizethetik „feledékeny” ügyfeleik helyett – mutat rá a Baker Tilly Hungária.
Mennyire zöld valójában a leendő amerikai elnök?
A klímaváltozás tényét és a zöld retorikát természetesen ő is hangoztatja, de az olajhomokbányászat végtermékét exportáló Keystone-olajvezetéket még nem ítélte el. Vajon politikai érdekei állnak hallgatása hátterében?
Célpontokat keres egy újabb befektető
Két év alatt több mint félmilliárd forintnyi forrást biztosít a JEREMIE III. forrásból gazdálkodó PBG FMC Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. a startup vállalkozásokat támogató Traction Labs Zrt. (Traction Tribe) számára, amely most induló, magyar és régiós vállalkozásokat segít innovációik megvalósításában és az amerikai piacra lépésben.
Zöld várossá alakítanák a csődbe ment Detroitot
78 000 ház kong üresen, az adófizetők száma jelentősen lecsökkent. A metropolisz adóssága 18 milliárd dollárt tesz ki. Megfigyelők mégis úgy tartják, a mélypont a legjobb alkalom arra, hogy egy város újra kitalálja magát és elinduljon egy radikálisan új irányba. A lehetséges szcenáriók között van a zöld gazdaság megteremtése a fosszilis autóipar egykori fellegvárában.
Hitelminősítéssel érkezik a szőke herceg
Egy új felmérés szerint egyre gyakoribb, hogy az amerikai polgárok mielőtt randira hívnak valakit, megkérdezik tőle, hogy milyen a hitelminősítése (credit score). Bár kevéssé tűnik romantikus megoldásnak, valószínűleg meglehetősen praktikus.
Nyári tűzvészek és a pofátlan kártevők - ez vár ránk
Az erős szélfúvással kísért hőség katasztrofális hatású volt 2012 nyarán: futótüzeket gerjesztett. Tudósok szerint fel kell készülni rá, hogy ez lesz a nyári rutin. Sajnos a kártevőknek is kedvez a melegedő éghajlat.
Fontos hírek borzolták tegnap a kedélyeket
Ugyan Bernanke nem ígért semmi drasztikust, de aggasztónak nevezte az amerikai munkaerő piaci helyzetet. Sőt azt is megígérte, hogy ha szükséges, akkor mindent megtesznek a gazdaság további élénkítésére.
Afrika vizesedik, Las Vegas kiszárad
Afrika egyes sivatagos területei alatt jelentős vízkészletek húzódnak, állapították meg a szakemberek legújabb mérései. A hozzáférés azonban összetettnek és költségnek bizonyulhat. Eközben a Bugsy Siegel gengszter által a nevadai sivatag kellős közepére megálmodott és felépített Las Vegasnak egyre súlyosbodó vízhiányok rémével kell számolnia.
Az EU az USA segítségét kéri
Az unió szorosabb együttműködést kíván kialakítani az amerikai belbiztonsági minisztériummal és az FBI-al, hogy segítsék kiküszöbölni a számítógépes bűnözés elleni küzdelem hiányosságait.
Felszíni bányászat: leskalpolják a hegytetőket
A legsúlyosabb környezetpusztító ipari tevékenységek közé tartozik a felszíni bányászat. A módszert nagy méretekben használja az USA-ban a Massey Energy. Ennek káros hatásairól szól a The Last Mountain (Az utolsó hegy) című dokumentumfilm, melyet a Thessaloniki Dokumentumfilmfesztiválon láttunk.
Rákosok lettek a bányák közelében lakók
A legsúlyosabb környezetpusztító ipari tevékenységek közé tartozik a felszíni bányászat. A módszert nagy méretekben használja az USA-ban a Massey Energy. Ennek káros hatásairól szól a The Last Mountain (Az utolsó hegy) című dokumentumfilm, melyet a Thessaloniki Dokumentumfilmfesztiválon láttunk.
Magyar fiatalok találmányait mutatják be a Wall Street-en
Február 2. és 5. között a New York-i tőzsdén mutatják be azt az 50 diákvállalkozást, amelyek közül a három legéletképesebb innováció alkotói példátlan lehetőséget kapnak projektjeik megvalósítására. Köztük hat magyar is esélyt kaphat.
A szegény szegényebbé, a gazdag gazdagabbá válik
A világszerte terjedő Occupy Wall Street-mozgalom, mely Budapestet is elérte, nemcsak a bankok szorítása, hanem a vészes társadalmi egyenlőtlenségek ellen is tiltakozik. Mennyire súlyos a helyzet? A számadatok siralmasak.
Lenyomják az EU-t
Régóta küzd Európa a leginnovatívabb kontinens címért, de az Egyesült Államok és Ázsia évek óta verhetetlennek tűnik e téren. Annak ellenére, hogy 2010-ben az öreg kontinens cégeinek K+F beruházása 6,1 százalékkal nőtt – szemben a 2009-es 2,6 százalékos csökkenéssel – az Európai Bizottság által kiadott 2011. évi európai uniós ipari K+F beruházási eredménytáblázat azt is megmutatja, hogy a világranglistán a K+F bővülése tekintetében legelőkelőbb helyet elfoglaló 1400 cég többségének székhelye általában az Egyesült Államokban és néhány ázsiai országban található.