Négy évig Trump sem tehet keresztbe a klímaegyezménynek

Elegendő állam ratifikálta a klímaegyezményt ahhoz, hogy november 5-én jogerőre lépjen. Ha négy nappal később Trumpot választják meg amerikai elnöknek, 4 évet kell várnia, mire az USA kiléphet az egyezményből.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amikor az állam- és kormányfők beígérték az emissziócsökkentéseket (2030-ra), az még a klímapolitika könnyebbik része volt. Aláírni az egyezményt szintén, mert azt az államfők vagy kormánytagok tették ( Amerika esetében például John Kerry külügyminiszter). De elfogadtatni a törvényhozással kinek-kinek a saját háza táján, olykor klímaszkeptikus törvényhozói testülettel szembenézve (mint amilyen a republikánus többség által uralt washingtoni kongresszus), már a nehezebb része a klímaharcnak.

Azzal, hogy az Európai Parlament október 4-én elfogadta a párizsi klímaegyezményt, megszerezték a jogerőre lépéshez szükséges többséget. Az egyezmény úgy adta meg a hatálybalépés feltételét, hogy legalább 55 államnak kell ratifikálnia, amelyek a globális emissziónak legalább 55 százalékát adják. Ha ez megtörtént – és az unió támogatásával így lett –, akkor 30 nap múlva hatályba lép az egyezmény.

Az EU-ban Németország, Franciaország, Ausztria, Magyarország, Szlovákia, Portugália és Málta országgyűlései fogadták el az egyezményt, melyek összesen a globális légszennyezés 4 százalékáért felelősek. A világelső légszennyező ország Kína, utána jön az USA és India. Kína és az Egyesült Államok termelik az éves globális emisszió 38 százalékát. Az EP-képviselők szavazásáig a világ 62 országa ratifikálta az egyezményt, melyek a légszennyezés 52 százalékáért felelnek. Köztük van India, mely néhány nappal az európai szavazás előtt mondta ki az igent.

Obama elnök „történelmi napnak” nevezte az EP-szavazást. Az egyezményt legutóbb elfogadókkal, az EU-val, Bolíviával és Kanadával együtt a ratifikálók által képviselt összemisszió ezzel elérte az 56,87 százalékot. A ratifikáló országok száma pedig 73-ra ugrott.

Van egy kitétele azonban a 195 állam által aláírt párizsi globális klímaegyezménynek, mely megkérdőjelezi a megállapodás erejét: az emissziócsökkentési vállalások be nem tartása nem jár retorziókkal és büntetésekkel („non-adversarial & non-punitive”). Magyarán az egyezmény betartatásának nincsen hathatós jogi eszközrendszere. Tehát csak remélhetjük, hogy a világ kormányai erkölcsi kötelességüknek tartják majd a klímavédelmet.

Felrúgná az emissziócsökkentési ígéreteket
Fotó: Flickr

A megállapodás évi 100 milliárd dollárnyi finanszírozást biztosít, melyet a gazdag donorországok adnak össze a klímaváltozás áldozatává vált szegény országok megsegítésére, hogy azok abból védelmi infrastruktúrákat építhessenek ki a szélsőséges időjárás ellen, továbbá gazdaságuk e pénzek révén átállhasson a kevésbé karbonintenzív működésre.

Önmagában kevés
A megállapodás azt tűzte ki, hogy az ipari forradalom előtti klímához képest „2 Celsius-foknál jóval alacsonyabb" lesz a felmelegedés. Ez azonban a jelenlegi légszennyezések mellett teljes mértékben lehetetlen, a gazdaság drasztikus dekarbonizációja szükséges hozzá. A párizsi klímaegyezményben vállalt csökkentések önmagukban nem elegendőek, hogy a 2 Celsius-fok alatti felmelegedésnél állítsuk meg a klímaváltozást – ezt az ENSZ is kimondta hivatalosan.
A párizsi klímaegyezményt 195 ország írta alá. A megállapodás 5 évenként elemzést ír elő, amikor az országok megvizsgálják, hol tartanak a 2030-ra kitűzött kibocsátáscsökkentési célok elérésében. Ezeknél az 5 évenkénti fordulóknál az államoknak lehetőségük van elkötelezni magukat még radikálisabb csökkentések mellett.

A klímaegyezmény 28-as cikkelye értelmében ha az aláíró tagországok ki akarnak lépni a megállapodás hatálya alól, arra 4 évet kell várniuk. Ezt pont azért vették be a szövegbe, hogy megakadályozzák egy klímaszkeptikus amerikai elnök visszatáncolását, vagyis e kitétel kifejezetten Trumpra van célozva, aki korábban azt nyilatkozta a Reutersnek adott interjújában: ha megválasztják, újratárgyalná az USA vállalásait a globális klímaegyezményben.

Arról azonban nem ír a világsajtó, hogy ha Trump az elnök, a 2020-as amerikai elnökválasztáskor jelezheti-e országa kilépési szándékát épp mielőtt lejár a mandátuma? Vagy már akár 2017-ben is jelezheti, csak éppen 2020-ban lép érvénybe Amerika kivonulása az egyezményből? Ha a választás néhány nappal hamarabb történik meg 2020-ban, mint hogy lejár a 2016 november 4-től számított 4 év, akkor leköszönő elnökként (november, december és január folyamán, mielőtt beiktatják az új elnököt januárban ) tehet-e még bármit Trump az egyezmény felrúgásáért?

Forrás: Reuters

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo