Veszélyben lehet a GMO mentesség titkos dokumentumok szerint

Komoly nyomást gyakorol az amerikai fél az európaiakra az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi egyezményről (TTIP) zajló tárgyalásokon a Greenpeace-hez került titkos dokumentumok szerint. A zöld szervezet szerint jöhet a génmanipulált termény és egy sokat bírált vitarendezési mechanizmus - ha ez lenne a végleges megállapodás.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Pixabay

240 oldalnyi feljegyzést akar nyilvánosságra hozni a Greenpeace az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi egyezményről (TTIP) zajló tárgyalásokon készült dokumentumok közül - közölte az MTI . A szervezet a dokumentumokat megmutatta a munkacsoportnak, amely meggyőződött eredetiségükről.

Német lapok beszámolója szerint az iratok azt mutatják, hogy sok kérdésben jelentősen eltérnek az álláspontok, és az amerikaiak komoly nyomást gyakorolnak az európai félre. Leginkább azzal fenyegetnek, hogy megakadályozzák az európai autóiparnak nyújtandó exportkönnyítéseket, ha az EU nem vesz át több amerikai mezőgazdasági terméket. A washingtoni vezetés ezzel a törekvéssel támadja a több mint 500 millió uniós állampolgárt a génmódosított élelmiszerektől védő közösségi fogyasztóvédelmi szabályokat, hiszen a megelőzésnek az EU-ban alkalmazott alapelvét a kockázatra épülő amerikai alapelvvel váltaná fel.

Bizonyítottan nem káros vs. bizonyítottan káros

Ez azt jelenti, hogy míg a jelenlegi uniós szabályok szerint csak olyan élelmiszert lehet forgalomba hozni, amely bizonyítottan nem káros a fogyasztókra és a környezetre, az Egyesült Államokban alkalmazott gyakorlat átültetése révén akár génmanipulált növényeket is lehetne termeszteni és génmanipulált élelmiszereket is lehetne forgalmazni az EU-ban, amíg nem bizonyosodik be, hogy ártalmasak az egészségre vagy a környezetre.

Az EU részéről a tárgyalásokat folytató Európai Bizottság szakembereire a széles körben bírált vitarendezési mechanizmus, az úgynevezett ISDS (Investor-State Disputes Settlement) ügyében is nagy nyomás nehezedik. Az amerikai fél ragaszkodik ehhez a választottbíráskodási megoldáshoz, amely a kritikák szerint csorbítaná a nemzeti szuverenitást, mert az állami igazságszolgáltatás helyett egy átláthatatlanul, demokratikus felügyelet nélkül működő "magán-döntőbíróságra" bízná a viták rendezését.

Nehéz az összehangolás

A  Transzatlanti Kereskedelmi és Beruházási Partnerség  (Transatlantic Trade and Investment Partnership, TTIP) nevű egyezményről 2013-ban kezdődtek a tárgyalások. Eddig 13 tárgyalási fordulót tartottak, rendre zárt ajtók mögött. A Greenpeace által szerzett iratanyag az első olyan hiteles dokumentumgyűjtemény, amely betekintést enged a nyilvánosságnak a tárgyalások menetébe.

A tárgyalás célja a kereskedelem előtt álló akadályok lebontása, hogy könnyebbé váljon az áruk és szolgáltatások áramlása az EU és az Egyesült Államok között. A tervezett megállapodás az eleve viszonylag alacsony vámkorlátok lebontása mellett arról szól, hogy összehangolják az áruk és szolgáltatások előállítására, illetve forgalmazására vonatkozó európai és amerikai előírásokat. (Sokan tartanak az esetleges megállapodástól, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége szerint például akkora csapás lenne Magyarország számára, mint az orosz embargó volt.)

A tárgyalások egyelőre nem hoztak áttörést, aminek fő oka az, hogy az európai politikai közvélemény egy része aggodalommal tekint a szerződésre, attól tart, hogy megnyitja majd az utat az amerikai nagyvállalatok - környezet-, illetve fogyasztóvédelmi szempontokon átgázoló - érdekeinek európai érvényesítése előtt. A felek ugyanakkor szeretnének még az idén, Barack Obama amerikai elnök mandátumának lejárta előtt megállapodásra jutni, szakértők szerint azonban erre kevés az esély.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo