A hadiipari szektort az Amerikai Egyesült Államok dominálja: a top 100 vállalatból 47-nek a székhelye Amerikában van. Többségük nem ismert márka az átlagemberek számára.
Nem véletlen, hogy a fegyvergyártás ma virágzó üzlet. Az elmúlt másfél évtizedben a nyugati nagyhatalmak hatalmas pénzeket öltek sikertelen háborúkba a Közel-Keleten. A vallási fundamentalista erőszakszervezetek pedig soha nem dolgoztak még akkora költségvetésből, mint manapság, még akkor is, ha az ISIS bevételei újabban megcsappantak.
Talán érdemes felidézni Dwight Eisenhower amerikai elnök 1961-es leköszönő beszédét, amiben a „hadiipari komplexum” erősödő hatalmából eredő veszélyekre figyelmeztetett: „Védekeznünk kell az ellen, hogy a hadiipar szándékosan vagy szándékolatlanul túlságosan nagy, nem kívánt befolyásra tegyen szert. Annak lehetősége, hogy az illetéktelen kezekbe került hatalom katasztrofálisan megnő, létezik és létezni fog. Nem szabad, hogy ez az erő veszélyeztesse polgári és demokratikus jogainkat.”
Ehhez képest az elmúlt években az amerikai hadi költések nőttek, gyorsabb ütemben, mint az állami beruházások más ágazatokban.
Forrás: ABC News, AFP, Business Insider, Center for Strategic and Budgetary Assessment, Christian Post, costofwar.org, El Mundo, globalfirepower.com, IHS, Institute of Economics and Peace (IEP), International Insitute for Strategic Studies, Middle East Institute, Newsweek, Politico, Rand Corp., Royal United Services Institute, SIPRI, The Daily Beast, The Economist, The Guardian, The New York Times, The Washington Post, Világbank, Wars in Peace, Watson Brown University, Weiss, Michael & Hassan, Hassan: ISIS: Inside the Army of Terror (könyv)