Minden évben készülnek formabontó és nagyszabású épületek, melyeket vagy bukásként fog elkönyvelni az utókor, vagy készítése idején meg nem értett újításként, vagy építészettörténeti slágerként, melynek csodájára járnak a turisták évtizedeken át.
2015-ben olyan épületek vitték a prímet, mint -az idén márciusban elhunyt- Zaha Hadid hegycsúcsra tervezett Alpesi Múzeuma, ami leginkább úgy néz ki, mintha egy hetvenes évek beli sci-fiből kapták volna elő, a Herzog & de Meuron építésziroda csupa üveg tornya Párizsban (amelyet sokan támadnak, mondván elcsúfítja a város látképét - persze ez volt a kifogás annak idején az Eiffel-toronnyal szemben is), vagy a 2020-as tokiói olimpiára készülő stadion.
A CNN összegyűjtötte azt a 9 épületet, melyeket szakíró szerint a legnagyobb várakozások övezik erre az évre.
Zayed Nemzeti Múzeum - Abu-Dzabi
Építészetileg nagy év lesz ez Abu Dzabinak, mert két múzeum is nyílik náluk, ami nemzetközi érdeklődésre és látogatóközönségre tarthat számot. Az egyik a Lord Norman Foster által tervezett Zayed National Museum, melynek formáját a madár szárnyairól mintázta a világhírű építész.
Louvre - Abu-Dzabi Ki hitte volna, hogy a világ talán legtekintélyesebb múzeuma, a Louvre is afféle franchise-zá válik?
Az Abu-Dzabiba tervezett Louvrenak Jean Nouvel adott olyan tetőt, mely "fényesőt" zúdít a bent lévőkre. A hálószerű mennyezet olyan érzést nyújt, mint egy félig fedett arab bazárban mászkálna az ember.
World Trade Center Közlekedési Csomópont - New York
12 éve húzódik a projekt megvalósulása. Santiago Calatrava kapta a megbízást, hogy alkosson valami újat a 2001. szeptember 11-i tragédia színhelyén. Az épület egy nagyobb horderejű városrész-rehabilitáció része, amelybe olyan építészek, mint Daniel Libeskind és Bjarke Ingels is beszálltak.
Calatrava létesítménye túllépte az előirányozott költségvetést és időben is elcsúszott a tervezett menetrendhez képest. Ez az épület is a madár szárnyait idézi, amint éppen kiengedik egy gyerek kezéből. Széttárja szárnyait és repülni készül.
(fotó: wikipedia)
Esténként az épület afféle lámpásként fog funkcionálni, bevilágítva a környéket. Az épületet márciusban adták át és építése 4 milliárd dollárba került.
(fotó: Daniel Callebout/YouTube)
Csak egy köpésre van a Taipei 101-től, mely 2004-es átadásakor a világ legmagasabb épületeként ünnepeltek. Azóta dubai-i Burdzs Kalifa torony orozta el ezt a címet, mert 300 méterrel haladta meg a Taipei 101-t, főként olyan felső szintjeinek köszönhetően, melyek miniatürizáltak, semmire nem használhatók, mert kiegyenesedni sem lehet bennük.
De vissza a Tao Zhu Yin Yuan toronyhoz: Vincent Callebaut, a magát "biotech-építésznek" tartó szakember tervezte 2010-ben. Nem véletlen, hogy az épületet Agora Garden toronyként is emlegetik. Az elforduló, hajló struktúrában számos teret alakított ki, melyekben kerteket, sőt erdőket is létesítettek.
(Fotó: Callebaut/Facebook)
Az épület üzemeltetői a ház lakóinak organikus szemetét (beleértve a szennyvizet is) újrahasznosítják, a fűtésről pedig napenergiával gondoskodnak. A tervező szándéka szerint ez lesz a világ egyik legzöldebb épülete.
OMA's Taipei Performing Arts Center - Tajpej
Rem Koolhas és David Gianotten egy nagy golyót rakott a minimalista szerkezetű épületre. Ez a kunszt benne.
Latin American Art Museum - Miami
Az itt megrendezendő Art Basel Miami Beach nevű műkincsexpó révén Miami a képzőművészeti világpiac egyik felkapott helye lett. A 8360 négyzetméteres múzeumot Fernando Romero úgy tervezte meg, hogy egybefolyjon benne a kültér a beltér, így hívogatva látogatásra, betekintésre az arra sétálókat.
Tate Modern hosszabbítás - London
Már az eredeti épület is nagy szenzáció volt, amikor megnyílt 2000-ben egy folyóparti erőműből átalakított épületben. A svájci Herzog & de Heuron páros tervezte az épület-toldást, mely ugyanolyan színű téglából készül, mint az az 1950-es évekből származó komplexum, amit meghosszabbít.
National Museum of African American History and Culture - Washington
A tanzániai születés David Adjaye tervezte az afro-amerikai történelemnek és kultúrának szentelt múzeumot. Az épületet bronzhabarcs fedi, ami azokat a vasszerkezeteket hivatott idézni, melyeket a felszabadított afro-amerikai ex-rabszolgák készítettek az USA déli államaiban.
http://nmaahc.si.edu/Building
Ping An Financial Center - Sencsen, Kína
A 100 emeletes tornyot a Kohn Pedersen Fox Associates építész iroda tervezte és a világ 4. legmagasabb épülete lesz. (A wikipedia 115 emeletet említ.) Mint környezetbarát épület már meg is kapta a LEED Arany (elő)minősítést, amit szigorú elbírálás övez és nagy eredménynek számít. A beruházás 678 millió dollárt emésztett fel.
(fotó: wikipedia)
Forrás: CNN, YouTube, wikipedia, céges honlapok